Ekonomická teória o tom, prečo vznikajú trhové bubliny na burzách s cennými papiermi si občas protirečí s ľudskou povahou. Burza s cennými papiermi má byť teoreticky tak výkonná, že si sama automaticky napraví hocijakú chybu. Existujú dokonca investori, ktorí využívajú slabosti ostatných tak, že predajú cenné papiere až v piatok daného týždňa, aby mohli spokojne odštartovať víkend. Wall Street by mal starostlivo spracovať informácie a dáta tak, že sa hocijaké vrtochy ľudského správania v systéme automaticky stratia.
Minulý týždeň som zorganizoval experiment merajúci ľudský vplyv na trh, adaptujúc tak známu súťaž krásy Johna Maynarda Keynesa. Hocikto sa mohol zapojiť do súťaže s tým, že si musel vybrať číslo medzi 0 až 100. Víťazom v tejto súťaží je ten, ktorého odhadnuté číslo je najbližšie k dvom tretinám priemeru odhadov všetkých zúčastnených.
Dve tretiny sú v tomto prípade kľúčové. Aby bol človek schopný zneužiť trh, musí urobiť to čo všetci ostatní a ešte čosi navyše. Tento druh súťaženia je presne typ situácie opísanej Johnom Nashom v štúdií ocenenej Nobelovou cenou. Na základe Nashovej rovnováhy by mali všetci hráči zadať nulu. Nash ale predpokladá, že všetci hráči sú stopercentne racionálni, vedia, že aj ostatní hráči sa budú racionálne rozhodovať atď. Tieto predpoklady sa však v mnohých dennodenných situáciách ukazujú byť nesprávne. Nie, nula v tomto prípade správnou odpoveďou nebola.
Najlepšou stratégiou v takejto hre je oželieť matematiku a vžiť sa do myslenia ostatných hráčov. Ak budete predpokladať, že vaši rivali si vyberú číslo náhodne, s dostatočným množstvom hráčov bude priemer všetkých odhadov 50. Výherná stratégia by v tomto prípade bola vybrať si číslo 33.3, teda dve tretiny z 50. Túto myšlienku môžeme rozvinúť aj ďalej. Ak budete predpokladať, že aj ostatní hráči budú hrať s tými istými predpokladmi ako vy, najlepšia voľba v tom prípade bude číslo 22.2, teda dve tretiny z 33.3. Postupným znižovaním tohto čísla by sme časom dospeli k nule, teda Nashovej rovnováhe. V skutočnosti ale v takýchto súťažiach býva výherné číslo medzi 14.8 a 22.2. V našej súťaži bolo víťazné číslo 19.46 a najbližší odhad patril Brianovi Taylorovi s 20.5.
Existujú rôzne metódy na oklamanie burzových trhov. Burzoví podvodníci si často vyberú špecifický cenný papier a potom využívajú spam aby informovali ľudí, že jeho hodnota stúpne. Aj keby tomu nikto (jednotlivo) neveril, no pokiaľ budú ľudia v tom, že tomu veria iní, automaticky začnú skupovať. Cena stúpne, oni zarobia a z podvodu sa stáva profitujúci biznis.
Na takéto machinácie ani netreba zlomyseľného zákulisného podvodníka. Niekedy sa takéto bubliny náhodne odštartujú, no keď raz začnú, nabaľujú sa ako snehové gule. Keby ste si aj uvedomovali, že je to iba bublina, stratíte peniaze už len tým, že budete čakať kým sa trh sám upraví. Tak, ako vám tiež nepomôže znalosť Nashovej rovnováhy v našej súťaži krásy. Každopádne víťazovi blahoželáme!
Ben Y. Hayden