Projekty

MONITORING STAVU SLOBODY A KVALITY PODNIKATEĽSKÉHO PROSTREDIA

Inštitút slobody a podnikania bude pokračovať vo výpočte a vyhlasovaní Dňa daňovej slobody. Tento projekt realizovala od roku 1999 Nadácia F. A. Hayeka spolu so Združením daňových poplatníkov Slovenska. ISP bude aj naďalej vyhlasovať Deň daňovej slobody spolu so Združením daňových poplatníkov Slovenska.

Deň daňovej slobody odzrkadľuje aktuálnu mieru, v akej štát vyberá a prerozdeľuje prostriedky vytvorené v slovenskej ekonomike v aktuálnom kalendárnom roku. Hlavný výpočet predstavuje podiel konsolidovaných výdavkov verejného sektora na hrubom domácom produkte v danom roku. Toto číslo je následne premietnuté na počet dní, ktoré musíme odpracovať, aby sme, metaforicky povedané, splatili náš ročný účet za chod štátu.

Deň daňovej slobody 2018
Deň daňovej slobody 2019
Deň daňovej slobody 2020
Deň daňovej slobody 2021

Inštitút slobody a podnikania je v tomto medzinárodnom projekte exkluzívnym partnerom pre Slovenskú republiku. Projekt je vedený kanadským Fraser Institute, ktorý vydáva Index ekonomickej slobody v spolupráci s takmer 100 mimovládnymi organizáciami z celého sveta, združenými pod hlavičkou „Economic Freedom Network“. Slovenským partnerom pri zverejňovaní Indexu bola Nadácia F. A. Hayeka.

Index ekonomickej slobody každoročne porovnáva desiatky rozličných ukazovateľov v niekoľkých hlavných oblastiach a na ich základe zostavuje rebríček krajín podľa rozsahu ekonomickej slobody v nich. Pri jeho zostavení pôsobil americký ekonóm, nositeľ Nobelovej ceny Milton Friedman.

Základným princípom, ktorým sa zostavovanie Indexu ekonomickej slobody riadi, je, že pravidlá, ktoré umožňujú vyšší rozsah osobnej slobody, dobrovoľnej výmeny, konkurencie na otvorenom trhu, vymáhateľnosti práva a ochrany súkromného vlastníctva, vedú k vyššiemu hodnoteniu ekonomickej slobody v tej – ktorej krajine.

Index ekonomickej slobody – tlačová správa

Inštitút slobody a podnikania je v tomto medzinárodnom projekte exkluzívnym partnerom pre Slovenskú republiku. Projekt je vedený americkou nadáciou Heritage, ktorá je najlepším washingtonským think tankom.

Index ekonomickej slobody skúma úroveň ekonomickej slobody v 180 krajinách sveta. Z porovnania výsledkov indexu ekonomickej slobody s inými štúdiami vyplýva, že prosperita jednotlivých krajín sa do značnej miery odvíja od ich stupňa ekonomickej slobody.

Index ekonomickej slobody – tlačová správa

Inštitút slobody a podnikania je v tomto medzinárodnom projekte exkluzívnym partnerom pre Slovenskú republiku. Projekt je vedený inštitútom IMD zo Švajčiarska, jeho výskumným centrum pre konkurencieschopnosť (IMD WCC) s 30 ročnými odbornými znalosťami v oblasti konkurencieschopnosti krajín.

Index konkurencieschopnosti ekonomík, publikovaný už od roku 1989, porovnáva a hodnotí 164 rozličných kritérií, ktoré sú združené v štyroch základných oblastiach – ekonomický rozvoj, efektivita vlády, efektivita podnikov a infraštruktúra, pričom každá z týchto oblastí má 5 sub-faktorov. Dve tretiny výsledkov predstavujú „tvrdé“, objektívne údaje, ako napríklad štatistiky o každej krajine, a sú pre potreby indexu získané zo správ medzinárodných organizácií. Zvyšnú tretinu údajov predstavujú odpovede z prieskumu, ktoré boli vykonané v 1.-2. štvrťroku 2023.Tieto subjektívne hodnotenia boli získané na základe prieskumu u viac než 6 400 top manažérov zo všetkých krajín, pričom zo Slovenska sa prieskumu zúčastnilo takmer sedemdesiat riaditeľov a vedúcich pracovníkov súkromných podnikov. 

Medzi najdôležitejšie objektívne faktory, obsiahnuté v indexe, sa radí porovnávanie úrovne hospodárskeho rastu, národného bohatstva, toku investícií, obchodnej a platobnej bilancie, zamestnanosti, úrovne cien, stavu, vývoja a deficitov verejných rozpočtov, produktivity práce, vzdelanosti, úrovne technológií, výskumu, zdravotnej starostlivosti a mnohých ďalších. Top manažéri významných podnikov ďalej v prieskume verejnej mienky hodnotili úroveň legislatívneho prostredia, vymáhateľnosti práva, štátnych zásahov, korupcie, zahraničných vzťahov, vplyvov globalizácie, hodnotového systému a iných.

Tlačová správa 2021
Tlačová správa 2022
Tlačová správa 2023

Inštitút slobody a podnikania je v tomto medzinárodnom projekte exkluzívnym partnerom pre Slovenskú republiku. Projekt je vedený inštitútom IMD zo Švajčiarska, jeho výskumným centrum pre konkurencieschopnosť (IMD WCC) s 30 ročnými odbornými znalosťami v oblasti konkurencieschopnosti krajín.

V rámci tohto indexu porovnáva digitálnu konkurencieschopnosť 63 krajín sveta, vrátane Slovenskej republiky. Index vyjadruje pripravenosť podnikateľského prostredia na rozvoj digitálnej ekonomiky, pričom za kvalitné prostredie sa považuje také, ktoré najviac napomáha podnikom rozvíjať svoje digitálne kapacity.

Pri hodnotení ekonomiky sa skúmajú tri faktory:

  1. Znalosti – schopnosť porozumieť a naučiť sa nové technológie
  2. Technológia – kompetencia rozvíjať nové digitálne inovácie
  3. Pripravenosť na budúcnosť – pripravenosť na ďalší vývoj

Dôvodom na vytvorenie tohto rebríčka porovnávajúceho kapacitu a pripravenosť krajín adoptovať a naplno využiť potenciál digitálnych technológií je miera rozvoja týchto technológií, ktoré sa stávajú kľúčovou hnacou silou ekonomickej transformácie a zvyšovania efektivity podnikateľského sektora, verejnej správy, ako aj celej spoločnosti. V dnešnej dobe technológie priamo ovplyvňujú ako výkonná je ekonomika a jej podnikateľské prostredie a ako sú pripravené čeliť výzvam budúcnosti a konkurencie z tretích krajín. Viacero svetových ekonomík a ich vlád už naplno investuje do digitálnej ekonomiky s cieľom zvýšiť produktivitu, pridanú hodnotu výroby a celkovú prosperitu krajiny.

Tlačová správa 2022

Inštitút slobody a podnikania je v tomto medzinárodnom projekte exkluzívnym partnerom pre Slovenskú republiku. Projekt je vedený inštitútom IMD zo Švajčiarska, jeho výskumným centrum pre konkurencieschopnosť (IMD WCC) s 30 ročnými odbornými znalosťami v oblasti konkurencieschopnosti krajín.

Rebríček vyhodnocuje schopnosť 61 krajín rozvinúť, prilákať a udržať talentovaných ľudí pre firmy pôsobiace v danej krajine. Odzrkadľuje tri kľúčové faktory: 

1. Investície do rozvoja domácich talentov, odrážajúce úroveň verejných investícií do vzdelávania a kvality vzdelávacieho systému.

2. Atraktívnosť krajiny pre talentovaných ľudí, reflektujúca schopnosť krajiny udržať si domácich talentovaných ľudí a prilákať talentovaných ľudí zo zahraničia.

3. Pripravenosť, reflektujúca schopnosť krajiny naplniť potreby trhu súčasným množstvom talentovaných ľudí v krajine.


Inštitút slobody a podnikania je v tomto medzinárodnom projekte exkluzívnym partnerom pre Slovenskú republiku. Projekt je vedený inštitútom IMD zo Švajčiarska, jeho výskumným centrum pre konkurencieschopnosť (IMD WCC) s 30 ročnými odbornými znalosťami v oblasti konkurencieschopnosti krajín.

Smart City Index zoraďuje 118 miest na základe toho, ako ich občania vnímajú, ako môžu technológie zlepšiť ich životy, ako aj na základe ekonomických a sociálnych údajov prevzatých z indexu ľudského rozvoja OSN (Human Development Index). Ide o spoločné dielo Inštitútu pre rozvoj manažmentu (IMD) a Singapurskej univerzity pre technológiu a dizajn (SUTD) a je už tretím ročníkom, od jeho vzniku.

Tlačová správa 2019
Tlačová správa 2020
Tlačová správa 2021

Zaujalo Vás to čo robíme?