Alternatívne scenáre budúcnosti EÚ

Európska únia stojí na križovatke. Unitárny štát, návrat k základom, status quo, rozpad, ich kombinácia. Dnes existuje niekoľko scenárov, dokonca vzájomne protichodných, podľa ktorých sa vývoj EÚ v budúcnosti môže uberať.

Popis jednotlivých alternatívnych scenárov budúceho vývoja EÚ, ale zároveň aj diskusia o nich sú kľúčové pre správne posúdenie rozhodnutí, ktoré nakoniec predurčia budúcnosť EÚ.

Cieľom projektu „Alternatívne scenáre budúcnosti EÚ“, ktorý vznikol vďaka finančnej podpore Friedrich Nauman Stiftung, je prispieť k dôležitej diskusii o budúcnosti EÚ prostredníctvom:

1.            vypracovania a publikovnia analýzy „Alternatívne scenáre budúcnosti EÚ“,

2.            organizácie seminára s medzinárodnou účasťou „Alternatívne scenáre budúcnosti EÚ“, organizovaného 30. apríla 2014 v Bratislave za účasti podnikateľov združených v Združení podnikateľov Slovenska, Združení mladých podnikateľov Slovenska, zástupcov iných podnikateľských a mimovládnych organizácií v SR, zástupcov akademickej sféry, mimovládnych organizácií, študentov, ako aj zástupcov médií.

3.            vyvolania diskusie o výsledkoch analýzy a o pravdepodobnosti a vhodnosti jednotlivých scenárov pre Slovensko v rámci Európskej únie.

Analýza „Alternatívne scenáre budúcnosti EÚ“ pozostáva zo štyroch kapitol, ktoré sumarizujú názory na budúcnosť Európy tak ako sú sformulované v: 1. programových dokumentoch  najväčších politických frakcií v Európskom parlamente, 2. štúdiách vybraných európskych politických think-tankov, 3. projekte Nový pakt pre Európu, ktorý je výsledkom spolupráce konzorcia nadácií z niekoľkých krajín Európskej únie, 4. rôznych iniciatívach vybraných organizácií zamestnávateľov a podnikateľov.

V kapitole o budúcnosti EÚ vo volebných programoch troch najväčších politických frakcií v Európskom parlamente sú predstavené programové dokumenty Európskej ľudovej strany, Strany európskych socialistov a Aliancie liberálov a demokratov.

Kapitola budúcnosť EÚ z pohľadu európskych politických think-tankov zahŕňa štúdie vypracované a publikované nasledujúcimi nadáciami: The Centre for European Studies, Foundation for European Progessive Studies a Friedrich Nauman Stiftung.

Nasledujúca kapitola predstavuje projekt konzorcia nadácií z niekoľkých krajín Európskej únie pod názvom „Nový pakt pre Európu“. Kľúčovými členmi konzorcia sú tri organizácie: King Baudouin Foundation, the Bertelsmann Stiftung a The European Policy Centre. Projekt predokladá štyri fázy, pričom publikovanie analýzy na jeseň 2013 bolo zavŕšením jeho prvej fázy. V nasledujúcich fázach sa majú uskutočniť diskusie o výsledkoch analýzy v jednotlivých členských štátoch a na úrovni EÚ.

V poslednej kapitole, ktorá je venovaná budúcnosti EÚ očami zamestnávateľov a podnikateľov, sa nachádza výber rôznorodých iniciatív niekoľkých organizácií a inštitúcií či už v členských štátoch EÚ alebo na európskej úrovni. Je to predovšetkým štúdia „Európsky raj“, ktorú ešte v roku  2009 publikovala Konfederácia švédskeho priemyslu, ďalej iniciatíva britských, nemeckých a švédskych zamestnávateľov a podnikateľov, ktorá má názov „Plán reformy EÚ“,  potom dva dokumenty zástupcov európskych zamestnávateľov v Európskom hospodárskom a  sociálnom výbore – manifest zamestnávateľov v Európskom hospodárskom a sociálnom výbore pred voľbami do EP „5 rokov na záchranu EÚ“ a deklarácia prezidenta EHSV „Európa: cesty, ktoré nikam nevedú!“, no a na záver budúcnosť Európy v dialógu rakúskych sociálnych partnerov ako je popísaná v dokumente “Budúcnosť Európy: Bad Ischl dialóg 2012“.

Výber dokumentov a iniciatív na tému „Budúcnosť Európy“ v tejto porovnávacej štúdii si nerobí nárok na reprezentatívnosť, nie je kompletným a úplným prehľadom všetkého dôležitého, čo k tejto téme bolo napísané. Hlavným zámerom projektu a autorov tejto štúdie bolo poskytnúť čitateľovi bližší pohľad na intenzitu diskusie o budúcnosti Európy, ktorá je jednou z najdôležitejších tém nielen vo svete politiky, mimovládnych organizácií, či v podnikateľskej sfére, tak v členských krajinách EÚ ako aj na európskej úrovni.

Štúdiu na stiahnutie nájdete tu.

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp