Argentína je rozčúlená

Aj keď bolo v ostatnej dobe Grécko chválené za viaceré plnenie svojich záväzkov reforiem, situácia v krajine nie je vôbec ružová. Netreba zároveň spomínať len vysokú mieru nezamestnanosti. Podľa posledných informácií sa len 1/3 všetkých miezd vypláca v peniazoch, pričom platy meškajú aj 3 mesiace. Ostatok si pracovníci môžu vybrať v podobe bártrového obchodu. Ten má podobu jedla, ubytovania zdarma, či kupónov na natankovanie pohonných hmôt.

Zaujímavá situácia nastala v Bulharsku, ktoré síce nie je členom euro-klubu ale je členom EU. Bulharská národná banka musela zachraňovať štvrtú najväčšiu banku v krajine CorpBank. Národná banka prevzala nad bankou kontrolu na tri mesiace potom, čo Corpbank vyhlásila, že nie je schopná realizovať žiadne platby ani ostatné bankové operácie. Národná banka zasiahla, aby sa vyhla akémukoľvek runu na banky v krajine a jej predstavitelia začali upokojovať obyvateľstvo, ktoré by bolo určite nemilo prekvapené zistením, že v bankách nemajú 100 % svojich vkladov.

argentina_bankaTak a je to tu. Zlí kapitalisti nevykorisťujú len ľudí, ale dokonca si to dovoľujú aj na štáty. Teda to sú slová argentínskych štátnych predstaviteľov, ktorí reagovali na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, že Argentína musí splatiť 1,3 mld. USD časti investorov, ktorí nesúhlasili s dohodou o urovnaní dlhu z rokov 2005-2010. Standard & Poor znížila následne krajine rating. Potom sa automaticky vyrojili názory o bezprecedentnom rozhodnutí, ktoré môže v budúcnosti zvýhodňovať investorov pred štátmi. Už na tejto rétorike je však vidno jednu dôležitú hru štátov, ktorá sa volá „svoj dlh splatiť celý nemienime.“ Rozhodnutie súdu treba vnímať nie negatívne, naopak pozitívne. Politici a aj obyvatelia, ktorí ich volia, by si mali byť jednoznačne vedomí toho, čo príde, ak je krajina vysoko zadlžená a nie je schopná splácať svoje záväzky.

Čínsky problém chýbajúceho kolaterálu v podobe niektorých komodít v prístave Qingdao sa zatiaľ výrazne nevyvíja. Stále prebieha vyšetrovanie. Avšak čínska obchodná spoločnosť CITIC Resources vyhlásila, že v prístave chýba viac ako 100 tis. ton hliníka, ktorý sa používal ako kolaterál pre získanie lacného kapitálu zo zahraničia a zjavne bol použitý vo viacerých obchodoch. Ceny týchto komodít začali klesať, keďže sa ukazuje umelý dopyt po týchto komoditách zo strany Číny. Na strane druhej sa Číne podarilo uzavrieť novú swap-ovú dohodu o priamom obchodovaní medzi Britskou librou a čínskym Renminbi, čím urobila ďalší krôčik k tomu, aby sa vyhla priamemu obchodovaniu v dolároch. Krok za krokom sa tak ekonomická hegemónia doláru pomaly vytráca.

MMF znížil očakávanie rastu HDP USA na úroveň 2 % oproti pôvodne plánovanému rastu na úrovni 3 %. To korešponduje aj s odhadmi FEDu, ktorý hovorí o spomalení ekonomiky na úrovni 2,1-2,3 %, z pôvodných 3 %. FED podľa očakávaní zároveň znížil mesačný nákup dlhopisov o ďalších 10 mld. USD, čo vyvolalo vlnu eufórie a indexy zažili nové maximá. Úrokové miery ostanú na týchto nízkych úrovniach ešte dlhšiu dobu a odhaduje sa, že minimálne do roku 2016. Vyzerá, že všetko je v najlepšom poriadku. Nie tak rýchlo. Ostatné dáta ukazujú, že USA žijú čoraz viac na dlh. A to nehovoríme len o verejnom sektore ale i o spoločnostiach, či domácnostiach. Kumulovaná zadlženosť všetkých subjektov v USA je na neuveriteľnej úrovni 59,4 bilióna USD a za ostatných 40 rokov, od zrušenia fixácie doláru voči zlatu, sa táto úroveň dlhu zvýšila 27 násobne. Žeby hrali USA rovnakú hru o nesplatení dlhov, ako Argentína? Pri daných úrovniach dlhu je táto otázka na mieste.

Matúš Pošvanc

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp