Pochybuje ešte niekto o tom že žijeme v bublinovej ekonomike? V tejto chvíli v Spojených štátoch sme svedkami bubliny akciového trhu, dlhovej bubliny vlády, bubliny firemných dlhopisov, bubliny na trhu nehnuteľností v San Franciscu, bubliny v cene poľnohospodárskej pôdy, bubliny derivátov a v neposlednom rade bubliny z dlhu študentských pôžičiek. A samozrejme, podobné veci by sa dali povedať o väčšine krajín planéty. V skutočnosti, celková výška štátneho dlhu na celom svete sa zvýšila o 40 percent len od poslednej recesie. Dlhodobá udržateľnosť je nedosiahnuteľná, keď sa ceny aktív a dlhu zvyšujú oveľa rýchlejšie ako celková úroveň ekonomického rastu. Rovnako nám história ukázala, že každá finančná bublina nakoniec praskne. A keď príde moment, kedy tieto finančné bubliny v Amerike prasknú, bolesť a nárek bude ukrutný.
Viete, že sa dostáva do tuhého, keď aj New York Times začal poukazovať na všade prítomný výskyt finančných bublín. Nasledujúci text je krátky výťah z nedávneho NotQuant článku …
New York Times poukazuje na to, že asi všetko na Zemi je podľa historických meradiel drahé. A potom položí zdanlivo zrejmú otázku: Znamená to jednu veľkú bublinu?
Vitajte v dobe Veľkého Rozmachu – a dosť možno aj Veľkej Bubliny. Po celom svete, takmer každá trieda aktív je podľa historických meradiel drahá. Akcie a dlhopisy; perspektívne trhy a vyspelé ekonomiky; mestské kancelárske veže či pôda v Iowe; Na čo si len spomeniete sa obchoduje za ceny, ktoré sú vysoké podľa historických meradiel vo vzťahu k základom. Tienistou stránkou celej veci sú relatívne nízke výnosy pre investorov.
„Dosť možno?“ Nie sme si istí, akú definíciu slova „bublina“ používate. Ale v našej učebnici, keď cena doslova všetkého vybuchla nahor, pritom zmazala predchádzajúce cenové stropy v historickom meraní, je to celkom dobré znamenie, že ste v bubline.
Keď väčšina ľudí pomyslí na finančnú bublinu úplne prvá vec, ktorá ich napadne, je akciový trh. A bezpochyby bublina akciového trhu sa deje práve teraz. Dow sa od hlbín poslednej recesie zvýšil viac ako o 10.000 bodov. A to je takmer o 3000 bodov vyššie, než tomu bolo na vrchole poslednej bublinu akciového trhu v roku 2007, kedy naša ekonomika bola oveľa silnejšia než je teraz.
Ale samozrejme tieto ceny akcií neodrážajú súčasnú ekonomickú realitu akýmkoľvek spôsobom. Naša ekonomika sa ani nepriblížila k obnoveniu úrovne z pred obdobia finančnej krízy, a to i napriek obrovskej tlači peňazí zo strany Federálneho rezervného systému čo malo za následok vyšplhanie ceny akcií do nebývalých výšin.
V určitom okamihu musí dôjsť k masívnej korekcii. Žiadny bublina na akciovom trhu netrvá večne. Pre celú škálu technických dôvodov prečo sa na obzore črtá vážna situácia na akciovom trhu pozrite si nedávny článok z Forbes s názvom „Týchto 23 grafov dokáže, že akcie mieria k zničujúcemu úpadku“.
Bubliny na finančných trhoch sa stali tak do očí bijúce, že aj viacerí centrálni bankári nás začínajú pred nimi varovať.
Banka pre medzinárodné platby varovala, že „eufória“ finančných trhov je oddelená od reality pretrvávajúcej pokrízovej malátnosti, keď vyzvala vlády zbaviť sa politiky, ktorá so sebou nesie riziko neudržateľných aktív.
Zatiaľ čo globálna ekonomika sa snaží uniknúť z tieňa krízy 2007-09, kapitálové trhy sú „mimoriadne optimistické“, Bazilejská banka hovorí, že jedna z príčin je extrémne nízka menová politika, ktoré sa vykonáva po celom svete. Predné centrálne banky by nemali padnúť do pasce zvyšujúcich úrokových mier „príliš pomaly a príliš neskoro“, tvrdí BIS, vyzývajúc zákonodarcov zastaviť neustály rast zadlžovania po celom svete a vydať sa po reformách ktoré zvyšujú produktivitu.
Vo svojej výročnej správe BIS tiež varovala pred stupňujúcimi rizikami v perspektívnych trhoch, ustanovila ukazovatele včasného varovania o možnej bankovej kríze vo viacerých jurisdikciách, vrátane najviac závažného prípadu, Číny.
„Najmä v krajinách v neskorej fáze finančného boomu, kompromisné riešenie je teraz medzi rizikom presunu smerom dole z ekonomického cyklu a utrpenie väčšej rany neskôr,“ Banka pre medzinárodné platby.
Bohužiaľ, rovnako ako v roku 2007, väčšina ľudí nechce načúvať týmto varovaniam.
Ďalšie veľmi znepokojujúce bublina, ktorá sa varí, je masívna bublina spotrebiteľských úverov v Spojených štátoch. Podľa Wall Street Journal, spotrebiteľský úver v Spojených štátoch v máji vzrástol o 7,4 percenta ročnej miery…
Federálny rezervný systém v utorok oznámil, že spotrebiteľské úvery (spotrebiteľské úvery bez hypotekárneho dlhu) sa zvýšili ročným tempom o 7,4% na rekordných 3,195 biliónov dolárov. Väčšina z tohto nárastu pochádza z rastu o 9,3% v non-revolvingových úverov, z ktorých väčšina pripadá na auto a študentské pôžičky. Revolvingový úver, ktorý je tvorený primárne ako dlh z kreditnej karty, sa rozšíril pomalším 2,5% tempom po skoku o 12,3% v máji.
To by mohlo byť v poriadku, ak naše výplaty rástli ročným tempom 7,4%, ale to nie je vôbec náš prípad. V skutočnosti, stredný príjem pre domácnosť v Amerike sa znižuje päť rokov v rade. Úroveň našej práce odteká dolu žľabom, naše výplaty sa zmenšujú, zatiaľ čo naše životné výdavky idú hore. Tento žalostný stav uvádza neuveriteľné množstvo stresu na desiatky miliónov amerických rodín.
A keď sa pozriete na celkovú dlhovú bublinu tejto krajiny, situácia je sa stáva ešte desivejšou.
V predchádzajúcom článku som zdieľal graf, ktorý ukazuje neuveriteľný rast celkového dlhu v Spojených štátoch. Počas posledných 40 rokov, vzrástol z 2,2 bilióna dolárov na takmer 60 biliónov.
Je tento stav udržateľný? Samozrejme, že nie. Žiadna z týchto finančných bublín nie je. To nie je otázka „či“ praskne. Je len otázkou „kedy“.
Niektorí sa domnievajú, že sa rýchlo približujeme k tomuto bodu. Marc Faber tvrdí, že sú vidieť známky toho, že apokalypsa sa už začala …
Každý investor zápasí s rovnakou otázkou: Sú ceny aktív v bubline, alebo jednoducho odrážajú skutočnosť, že globálna ekonomika opäť rastie? Marc Faber, editor Gloom, Boom & Doom Report, vidí jasnú odpoveď. Hovorí, že bublina v skutočnosti už praská. „Myslím, že ceny všetkých aktív nesú kolosálnu bublinu, ktorá nakoniec praskne, a možno už začala praskať,“ komentoval Faber v utorok pre CNBC „Futures Now ‚ potom ako sa S&P 500 prepadla v dvoch nasledujúcich dňoch.
Autor: Michael Snyder
Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2014-07-10/bubbles-bubbles-everywhere
Preklad: Jakub Jurga