Minulý týždeň, s cieľom podporiť trh s pôžičkami v Eurozóne, znížila ECB nároky na kolaterál; konkrétne sa jednalo o zníženie uplatniteľného haircutu na niektoré druhy cenných papierov istených aktívami a zníženie ratingu niektorých aktív. Uvidíme s akým výsledkom, keďže samotná kvalita aktív v Eurozóne je viac než otázna. Analytici Goldman Sachs zároveň odhadujú, že toto opatrenie bude mať mizivý dopad, resp. zvýši dostupnosť kolaterálu len o 0,1 %. Medzitým agentúra Fitch znížila rating Francúzska z AAA na AA+, čo malo dopad i na zníženie ratingu samotného ESM z AAA na AA+.
Minulý týždeň to na chvíľku vyzeralo, že termín „Troika“ nám zmizne zo slovníka, keď EU komisár pre spravodlivosť vyslovil názor, že EU by si mala vedieť pomôcť i bez MMF. Podobne sa pred mesiacom vyjadril i nemecký minister financií, ktorý hovoril o tom, že účasť MMF pri záchrane členov EU, by nemala byť považovaná za permanentnú. Žeby to boli indície, ktoré naznačujú, že MMF bude musieť opustiť ECB a komisiu pri záchrane Grécka, ktoré má ťažkosti s plnením podmienok? Ťažko povedať. Avšak podľa nepotvrdených informácií od anonymného zdroja z Európskej komisie bude Grécko potrebovať dodatočnú pomoc vo výške 10 mld. euro, aby sa vyhlo insolventnosti. Nie je však veľmi pravdepodobné, že by sa takáto pomoc poskytla Grécku v najbližšom období. Prečo? No kým nebudú jasné výsledky volieb v Nemecku, asi si tam žiaden politik netrúfne prísť s touto témou do parlamentu. Potom? Potom to už bude úplne inak. Potom bude treba zachraňovať Európu. Voľby budú predsa až o štyri roky.
Asi najlepšie plateným povolaním v Anglicku je byť bankárom. Podľa štúdie Európskeho bankového úradu až 2436 bankárov v Anglicku zarábalo v roku 2011 viac ako 1 milión euro ročne. Na druhom mieste v tomto rebríčku bolo Nemecko, nasledované Francúzskom. Avšak najlepšie zarábajúcimi bankármi s priemernou mzdou 2,4 mil. euro, boli bankári v Španielsku (štvrtá priečka podľa ich počtu). Určite odmeňovaní za ich vynikajúce výsledky tamojšieho bankového sektora. Na chvoste rebríčka bola napr. Česká Republika, či Bulharsko. Slovensko malo v rebríčku 3 bankárov zarábajúcich viac ako milión euro ročne.
Ešte začiatkom júna sme písali o tom, že bankrot Detroitu je nevyhnutný. Tak sa i stalo tento týždeň. Dôvod je v princípe jednoduchý. V priemere mesto minulo o 100 miliónov USD každý rok viac, ako bolo schopné vybrať na daniach a ostatných príjmoch a dnes má viac ako 17 mld. USD dlhu. Pritom sa hovorí i o 18 mld. a dokonca i o 20 mld. USD dlhu. Kedysi 2 miliónová metropola a pýcha priemyslu USA výdatne zachraňovaného federálnymi zdrojmi, má dnes len 700 000 obyvateľov, vysokú mieru kriminality a až 40 % mesta nie je osvetlených verejným osvetlením. Spustí tento bankrot nejakú lavínovú reakciu? Ťažko povedať, avšak mnohé samosprávy v USA sú v presne podobnej situácií ako je Detroit. Druhým najväčším mediálnym ťahákom z USA bolo vystúpenie Bena Bernankeho pred Kongresom. Ben hovoril o plánoch FEDu a monetárnej politike a to tak, aby boli všetci spokojní a aby si každý mohol vybrať. Celkom zábavná bola jeho odpoveď na otázku: „Tlačí FED nové peniaze?“ Odpoveď Bena: „Nie doslovne.“ Otázka padla vzhľadom na to, že súvaha FEDu sa zvýšila za ostatné 4 roky z 800 mld. na viac ako 3 bilióny USD. Viac na videu nižšie:
Matúš Pošvanc