Minulý týždeň nám povedali svoju predstavu o budúcnosti hneď dve európske centrálne banky. Anglická a ECB. Nový šéf Bank of England Carney poznamenal, že na augustovom zasadnutí budú preberať aktívne dlhodobé cielenie monetárnej politiky. Zmeny môžeme teda očakávať v Auguste. Inak banka ponechala sadzby a nákupy anglických dlhopisov nezmenné. ECB oznámila, že rovnako ponecháva sadzby nezmenené, a dokonca prezident Draghi dodal, že to bude na (presne neurčený) dlhší časový horizont. Trh očakáva, že oznámenie znamenalo, že sa sadzby nezmenia minimálne 12 mesiacov. To je nový prístup v politike banky, ktorá sa predtým nechcela k takýmto veciam vyjadrovať. Inými slovami dlhodobé cielenie monetárnej politiky začína realizovať ECB a v krátkej dobe to oznámi pravdepodobne i Bank of England. Z tohto hľadiska je zaujímavé to, že ECB i Bank of England konajú v zhode proti americkému FEDu, u ktorého sa očakáva práve oslabenie monetárnych stimulov. Osobne si však nemyslím, že k tomu dôjde, i vzhľadom na oznámenie ECB a Bank of England, ktoré je takým „vykopaním menovej vojnovej sekery“. ECB ešte minulý týždeň rozhodla, že nebude akceptovať cyperské vládne dlhopisy ako kolaterál, kým sa nezlepší rating krajiny.
Grécko musí opätovne uistiť tzv. Trojku, že naplní podmienky svojej záchrany, vzhľadom na to, že v auguste očakáva ďalšiu tranžu peňazí vo výške 8,1 mld. euro. Grécko však nesplnilo sľub, že presunie približne 12 500 zamestnancov štátnej správy do tzv. „mobilnej schémy,“ kde by buď zmenili svoje zaradenie, alebo by boli prepustení do jedného roku. V prípade neplnenia podmienok môže MMF cúvnuť od poskytovania pomoci Grécku, pretože je to proti jeho interným pravidlám. Rovnako sa opätovne ozývajú hlasy o odpustení ďalšej časti dlhu krajiny. Avšak zatiaľ to moc reálne nie je, vzhľadom na to, že Nemecko má tri mesiace pred voľbami a akákoľvek rétorika o odpúšťaní dlhov je tabu. V tomto zmysle sa vyjadril i súčasný minister financií Nemecka Wolfgang Schäuble. Zmráka sa však i nad Portugalskom, kde odstúpil minister financií Vitor Gaspar, kvôli protestom obyvateľstva voči úsporným opatreniam. Vyzerá to tak, že riziko nerealizácie reforiem si uvedomujú už len ekonómovia. Tí upozorňujú na to, že v prípade odďaľovania tvrdých úspor bude musieť krajina v krátkej dobe opätovne požiadať o pomoc z ESM, alebo bude musieť byť aktivovaná zbraň ECB v podobe OMT mechanizmu. Jediným pozitívom toho je to, že by sme asi konečne vedeli, ako by taký OMT reálne fungoval, keďže dodnes jeho pravidlá neexistujú.
Európski politici boli nahnevaní na to, že USA špehovala zastúpenie EU vo Washingtone a v New Yorku. Niektorí sa dokonca vyjadrili, že by sa mali zastaviť rokovania o trans-atlantickej dohode o voľnom obchode. Tajná služba USA bola údajne aktívna ešte primárne v Nemecku. Avšak veľmi rýchlo po vypuknutí vášní sa všetci upokojili a Francúzsko a Nemecko uistili USA, že odložiť rokovania nechcú. Dokonca USA prisľúbilo pri vyjednávaní o zóne voľného obchodu zriadenie komisií na ochranu osobných údajov. Hneď sme všetci pokojnejší.
Tak bude to tá Čína, ktorá spustí globálnu recesiu alebo nie? Ťažko povedať, avšak z krajiny sa priam valia zaujímavé informácie. Donedávna sme boli zvyknutí, že Čína manipuluje so svojimi ekonomickými dátami, ktoré okrášľuje. Avšak najnovším trendom je to, že ich rovno nezverejní. PMI index bol síce zverejnený, avšak neexistujú k nemu žiadne detailnejšie informácie z údajného dôvodu náročnosti ich spracovania. Tak uvidíme. Čínsky sektor šedého bankovníctva dosiahol výšku 6 biliónov USD, čo je 69 % HDP. Do fungovania tohto sektoru sú dokonca zapojené i klasické bankové domy, ktoré vystupujú ako sprostredkovatelia týchto finančných produktov. Napríklad koncom júna prišla viacerým bohatým klientom klasických bánk sms s textom, že banka ponúka výnimočný finančný produkt s návratnosťou 6 % (štátom určená miera je omnoho nižšia – 3,3%) a časovým obmedzením 90 dní. Jediný problém je, že nikto nevie kam sa peniaze investujú a viacerí sa začínajú zamýšľať nad tým, či to nie je náhodou nejaká pyramídová hra. Žeby?
Ako sme už spomínali, v piatok bola v USA zverejnená správa o stave zamestnanosti, ktorá dopadla pozitívne. V USA sa vytvorilo 195 000 nových pracovných miest, čo bolo vysoko nad očakávaním. Miera nezamestnanosti ostala na úrovni 7,6 %. Takže paráda. USA rastie. Alebo, že by za tým niečo bolo? Všetko by bolo fajn, keby sa výrazne nemenila kvalita zamestnanosti v USA; faktom totižto je, že počet pracovných miest na plný úväzok sa znížil o 240 000 a počet pracovných miest na polovičný úväzok sa zvýšil o 360 000.
Matúš Pošvanc