ECB varuje pred rizikom znovuobjavenia sa finančnej krízy. Hlavným dôvodom je vývoj v ekonomikách eurozóny a problémy s narastaním nesplácaných pôžičiek. Logika je jednoduchá. Pretrvávajúca recesia spôsobí, že splácať dlhy bude pre dlžníkov omnoho ťažšie, čo vyvolá dodatočný stres na súvahách bánk, ktoré sa ešte poriadne neotriasli z krízy v roku 2008. ECB klasicky nespomenula, ktorých bánk sa jej varovanie týka, avšak špecifikovala, že sa jedná primárne o krajiny s vysokou mierou nezamestnanosti. Z toho vyplývajú jasní kandidáti: Taliansko, Španielsko, Grécko, či Portugalsko.
A veru nezamestnanosti by sme sa mali reálne obávať. Už prekročila 12 % v krajinách eurozóny. Najdesivejším faktom je však nezamestnanosť mladých do 26 rokov, ktorá postupne rastie a už presiahla úroveň 24 %, pričom neklesla už 24 po sebe idúcich mesiacov. Rekordérom je Španielsko, kde nezamestnanosť medzi mladými rastie už 41 mesiacov po sebe. Klub s najvyššou mierou nezamestnanosti mladých má tak týchto členov: Taliansko 40,5%, Portugalsko 42,5 % Španielsko 58,2 % a samozrejme Grécko 62,5 %.
Áno to značí, že potrebujeme reformy. Chce ich i minister zahraničia Veľkej Británie William Hague, ktorý na návšteve v Nemecku volal po užšej spolupráci Nemecka a Británie zameranej na reformy v EU. Avšak nie som si moc istý, či to pomôže. Prečo? To by nesmel minister financií Nemecka Schaeuble uvažovať spôsobom, že jediná cesta pre Európu je zachovanie jej sociálneho štátu. Dokonca vyhlásil, že ak by sme pristúpili na model, ktorý funguje v USA (ktorý je inak tiež značne sociálny), tak tu „máme revolúciu nie zajtra, ale ešte v ten istý deň, ako by sme sa o to pokúsili.“ Tak si teda vyberte. Ešteže tu máme riešenia. Tie navrhla Európska komisia. V čom spočívajú? Ukončenie úspor a posunutie termínov pre plnenie už dohodnutých pravidiel v oblasti rozpočtových deficitov. Dnes sa posunuli termíny pre Poľsko, Slovinsko, Španielsko, Holandsko, Francúzsko a Portugalsko. Zajtra pre tých, ktorí pochopia, že dodržiavať pravidlá, ktoré neexistujú, je na ich vlastný úkor.
HDP Slovinska sa prepadlo v prvom kvartáli o 4,8 % oproti minulému roku. To veru nie je dobrá správa pre krajinu. Na dosahovanie rozpočtových cieľov môžeme rovno zabudnúť a otáznik sa zväčšuje i nad tým, ako vlastne zachrániť bankový sektor krajiny, ktorý sa topí v problémoch. Na strane druhej je Slovinsko v euro klube, takže nejaký záchranný plán je už určite pripravený.
Francúzsko bojuje s recesiou. Počet registrovaných nezamestnaných sa opätovne zvýšil. Minulý mesiac o 40 000 a dosiahol úroveň 3,26 milióna, čo je jedno z najvyšších čísel v histórii. Francúzsko sa zároveň snaží šetriť. A veru má kde. Len počas krízy dokázalo minúť ročne 250 000 euro na nákup vín, ktoré sa nachádzajú vo vínnej pivnici v Elyzejskom Paláci, hneď veľa tajného bunkra s názvom „Jupiter“. Veru strategické umiestnenie. V pivnici je viac ako 15 000 fliaš najkvalitnejšieho vína. A ozaj. Skoro som zabudol. To šetrenie spočíva v tom, že 1200 fliaš ste si mohli kúpiť na aukcii z minulého týždňa. Rozpočet Francúzska určite zajasal.
S uvoľnenou monetárnou politikou sa spájajú vždy nečakané dopady. O jednom z nich sme informovali len nedávno, keď McDonald zdvihol ceny niektorých svojich produktov v Japonsku o 20 %. Dnes ho nasleduje spoločnosť Apple. Apple dvihol ceny iPadov a iPodov v krajine o 16% z dôvodu poklesu kúpnej sily jenu.
Pozitívne správy prišli hlavne z USA. Miera očakávanej obchodnej aktivity sa znovu-oživila po prvý krát po troch rokoch. Chicago Business Index vzrástol na úroveň 58,7 bodu, čo je rekord za skoro posledných 6 rokov. Thomson Reuters/University of Michigan index spotrebiteľského sentimentu rovnako vzrástol v máji na 84,5 bodu, čo je najviac od júla 2007. Na strane druhej sme mali z USA i negatívne správy, kedy počet ľudí na federálnych sociálnych dávkach dosiahol v USA nový rekord. V máji bolo na dávkach 10 978 040 ľudí, čo znamená nárast o 30 tisíc oproti minulému mesiacu. Celkovo je na dávkach toľko ľudí, koľko býva kumulovane v štátoch Georgia, Michigan, Severná Karolína, New Jersey a Virginia.
Ak si myslíte, že môžete zlepšiť stav ekonomiky prostredníctvom monetárnych stimulov, je nutné sa vycvičiť za centrálneho bankára. Ako? Môžete si napríklad zahrať na Bena Bernankeho a hrať online hru s názvom FEDERATOR. Uvidíte, aké je to zložité. Cieľ je 2 % inflácia a 5 % nezamestnanosť. Takže to skúste. Ja so to skúsil a 11 krát som zlyhal:
http://wsj.com/thefederator
Matúš Pošvanc