Čo sa skrýva za nárastom majetkových rozdielov v USA?

Hlavnou súčasnou témou Ameriky je narastajúci rozdiel medzi bohatými a chudobnými. Obľúbeným vysvetlením je, že tento rozdiel je spôsobený neriadeným kapitalizmom, a len pevná ruka vlády môže vyriešiť tento problém.  Čo sa však stane , ak sa na tento príbeh pozrieme obrátene? Čo ak sú narastajúce majetkové rozdiely spôsobené práve americkou vládou?

Zoberme si takého Warrena Buffeta, ktorý je často centrom tejto debaty. Nielenže sa jedná o miliardára, ale aj o advokáta vyšších daní z príjmu pre zámožných. Buffetove zameranie sa na dane z príjmu je podozrivé. Nestal sa totiž miliardárom vďaka vysokému príjmu, ale skôr vlastníctvom aktív, ako napríklad jeho podiel v multinárodnej holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway. Mnohí sú si vedomí jeho ostrovtipu, najmä, čo sa týka investícií «na okraji bezpečnej zóny»-alebo s minimálnym poklesom. Je však málo takých, ktorí vedia, že najväčším zdrojom tejto bezpečnosti je pre pána Buffeta, v posledných rokoch, americká vláda.

Počas krízy v roku 2008, Buffetove investičné portfólium obsahovalo množstvo akcií nestálych finančných spoločností ako GE a Wells Fargo. V rozpätí dvoch mesiacov sa hodnota akcií Berkshire, a tým aj Buffetove čisté obchodné imanie, zmenšila o polovicu. Buffet reagoval tým, že zainvestoval viac do bankrotujúcich finančných spoločností, ako Goldman Sachs a hneď na to verejne požiadal o pomoc. Ministerstvo financií a Federálna centrálna banka prišli s množstvom záchranných plánov v prospech týchto problémových finančných celkov. Niektoré z týchto programov boli špeciálne určené pre Buffetove holdingové spoločnosti ako GE. Len o dva roky neskôr, vďaka týmto záchranným programom, akcie Berkshire prudko stúpli. Buffetova investícia do Goldman Sachs, ktorú sám označil za stávku, mu vyniesla miliardy a aj po rokoch mu prináša zisk.

Pán Buffet však nebol jediný, kto profitoval z týchto záchranných programov. Ostatní bohatí občania jemu podobní, ktorí často vlastnia väčšinu aktív v Spojených štátoch, tiež neprimerane zbohatli. Nevypovedaný príbeh o tom ako Warren Buffet a jemu podobní «zbohatli» obsahuje kapitolu o tom, ako sa im len podarilo vyhnúť sa strate, keďže  ich zlá investičná voľba nemohla skončiť inak ako stratou.

V rozpätí toho istého dvojročného obdobia, kedy Buffetove čisté imanie prudko vzrástlo, 12 miliónov Američanov žilo na stravných kupónoch. Nespočetné množstvo Američanov strednej a spodnej vrstvy prišlo o prácu a strechu nad hlavou. Malé podniky boli zničené. Týmto Američanom však pomoc poskytnutá nebola. Tí, čo získali najmenej počas rokov ekonomického rozmachu, trpeli najviac počas bankrotu. Keď počujem reči o tom ako záchranné programy pomohli ekonomike, rád by som sa ich spýtal komu v skutočnosti pomohli?

Piateho marca tohto roku, burzový index Dow Jones zaznamenal jedine rast po tom, čo od roku 2009 smeroval priamo dolu. Je všeobecne známe, že za tým stojí politika Federálnej banky. Jej predseda Ben Bernanke často poukazuje na nárast akcií ako na dôkaz úspechu ním vedenej politiky. Je možné, že sa tak rád chváli ziskom akciových trhov, pretože sa nemôže pochváliť vytváraním pracovných miest ani hospodárskym rastom. V poslednom štvrťroku roku 2012 sa náš hrubý domáci produkt zvýšil len o 0,1% a hospodárstvo tak môže len ťažko vyvoriť dostatok pracovných miest na to, aby držalo krok s nárastom populácie. Posledná správa Ministerstva práce odkazuje len na mizerný počet novovytvorených pracovných miest, vo výške 88 000, v mesiaci marec. Osobný príjem klesá už roky a navyše sa nachádzame uprostred najhoršieho obdobia pre nárast miezd za poslednú dekádu. Akciový trh sa má dobre, avšak dve tretiny všetkých akcií sú vlastníctvom najbohatších Američanov. Len tí najbohatší tak mohli profitovať zo štedrej politiky Federálnej banky. Federálna banka tiež znížila úrokové sadzby,  a tak mohol miliardár Mark Zuckerberg získať hypotéku s 1%-nou sadzbou. Väčšina Američanov by sa považovala za šťastnú, keby získala vôbec nejakú hypotéku, a nie ešte s takým mizerným úrokom. Pôžičky malých podnikov zostávajú mizivé a úroky kreditných kariet zostávajú vysoké. Na druhej strane, pán Buffet práve oznámil dôležitú kúpu, financovanú predovšetkým lacným dlhom. Takáto dohoda o skúpení akcií na dlh sa oplatí, keď sú sadzby tak nízke. Avšak, akoby náhodou, podľa zákona, povolenie na investovanie do fondov typu Private Equity majú jedine milionári, ktorí ich používajú.

Tento nerovnomerný zisk bohatých, vďaka politike Federálnej centrálnej banky, prostredníctvom akciových trhov a trhov s obligáciami, je zachytený v nedávno publikovanej správe výskumného strediska Pew Research Center o prvých dvoch rokoch ekonomického oživenia. Ich analýza odhaľuje, že, od roku 2009 do roku 2011, predpokladané čisté imanie najvyšších 7% sa zvýšilo o 28%, zatiaľ čo predpokladané čisté imanie nižších 93% kleslo. Tento ostrý vzrast týkajúci sa bohatých nemá nič spoločné s ich investičným ostrovtipom, ani s ich prezieravosťou, keď ide o riskantné akcie, dokonca ani s ich ťažkou prácou. Všetko bolo totiž riadené vládou a Federálnou bankou.

Jeden z aspektov politiky Federálnej banky sa však dotkol každého, dokonca aj chudobných. Politika ľahko dostupných peňazí zvýšila ceny komodít. Napriek tomu, že dobyt po benzíne sa blížil k minimu a americké zásoby sú tak početné, že Amerika dokonca benzín vyváža, cena benzínu na čerpacej stanici prekročila túto zimu ďalší rekord. Američania tak míňajú rekordne vysoké percento zo svojich nezdanených príjmov na benzín. Vysoké ceny benzínu tak neprimerane zasiahli rovnako nízku ako aj strednú vrstvu.

Najbližšie, keď budete rozmýšlať nad tým aký podiel má vláda v náraste majetkových rozdielov, položte si túto jednoduchú otázku : Od začiatku krízy si naša vláda požičala viac ako 6 biliónov dolárov a vytlačila ešte niekoľko ďalších biliónov. Do koho vreciek išli všetky tieto peniaze?

Zdroj: Zerohedge

Preklad: Valéria Tunegová

verejnost_728x90

Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Získajte až 30 % zľavu z poplatku do 02.09.2013 (akcia je predĺžená). Neváhajte prihláste sa!

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp