Dlhová kríza Spojených Štátov Amerických a jej vplyv na Bitcoin

Záchrana na poslednú chvíľu

Pred pár dňami, doslova na poslednú chvíľu americký kongres odvrátil katastrofe, ktorá mohla uvaliť svet do ďalšej krízy. Po dvoch týždňoch „bojov“ medzi republikánmi a demokratmi, ktoré na vlastnej koži pocítil celý verejný sektor v podobe dočasného uzavretia vlády, konečne došlo k dočasnej dohode medzi oboma stranami. V poslednej hodine sa vláde podarilo dôjsť ku dočasnému riešeniu, umožniť vláde znovu otvorenie, znovu začatie si platenia svojich účtov. No toto obdobie „mieru“ trvá len do januára budúceho roku.

Ale čo by to znamenalo pre bitcoin ak by sa nedohodli?

Hrozba samotná, že sa takáto situácia zopakuje je príliš vysoká, aby sme sa ňou nemuseli zaoberať. Či už je to problematika zdravotnej starostlivosti alebo „Obamacare“ ako to niektorí republikáni nazývajú, ktorá by mala podľa všetkého byť štartérom nových nikdy sa nekončiacich rokovaní.

Teraz sa pozrime, čo sa nastane s bitcoinom, ak sa táto situácia zopakuje. Prakticky existujú dve možnosti, ako sa situácia vyvinie.

Po prvé, môže nastať situácia, kedy USA technicky dôjdu peniaze, ale zo všetkých svojich síl a možností sa bude pokúšať v prvom rade uspokojiť zahraničných veriteľov. A mohla by uprednostňovať zahraničné dlhy pred vlastnými vnútroštátnymi investíciami ako sú programy pre pomoc sociálne slabším skupinám. Aj keď by sa problémy nemuseli ukázať hneď, vzrastajúca chudoba by sa mohla javiť ako prvou tichou tikajúcou bombou. V každom prípade, USA nemôže viesť takúto politiku navždy. Preto raz by prišiel moment, kedy by USA muselo prestať platiť svoje účty. „Ale ak tieto podozrenia o budúcnosti USA sú oprávnené, tak svet má väčší problém, ktorého by sa mal obávať ako o bitcoiny“ tvrdí John Matonis, výkonný riaditeľ nadácie Bitcoinu a redaktor v CoinDesk. „O bezpečnosť a jedlo budú väčšie obavy“ dodal.

Čas pre Bitcoin aby zažiaril?

Zvyčajne, keď nastane hospodárska kríza, ľudia začnú najviac dôverovať doláru. Tak, ako to bolo aj v roku 2008, hoci USA bolo z veľkej časti príčinou finančných problémov. Aj po začatí krízy, sa zdal dolár ako bezpečný. Ale ak by krajina, ktorá spôsobila ekonomickú kízu, stratila platobnú schopnosť vo svojej vlastnej mene, dolár by sa stal oveľa menej dôveryhodnou menou. Takže otázkou ostáva, ak teda sa podobný problém vyskytne znova, o pár mesiacov, budú ľudia prechádzať skôr na bitcoin ako na alternatívu?

Pravdepodobne nie. Ak by v najbližších 3 az 5 rokov nastala kríza, veľa by to pre bitcoin neznamenalo. Musíme si prvorade uvedomiť že Bitcoin nie je až taký známy pre spoločnosť nato, aby mu mohli začať dôverovať. Preto, ak sa teda rozrpávame o kríze v najbližších rokov, je veľmi reálne očakávať presun skôr na švajčiarský frank alebo japonský Yen, taktiež zlato a striebo by boli veľmi reálne možnosti.

Na to, aby sme mohli očakávať prudký vzrast dôvery voči Bitcoinu v kritických situáciách ako je napríklad hospodárska kríza, musí byť bitcoin omnoho viac zaužívaný. Jedine tak, že sa dostane do povedomia širokej spoločnosti, jedine tak že bude flexibilný na každodenné použitie.

V každom prípade, Bitcoin je stále riskantné aktívum v porovnaní so zlatom. „Bitcoin, aj keď zdieľa mnoho vlastností so zlatom, stále mu chýba to najdôležitejšie. História, a dlhotrvajúce pôsobenie“, tvrdí expert na problematiku Bitcoinu Erik Voorhees, ktorý predal SatoshiDice za takmer 12miliónov dolárov  na začiatku roka.

Roger Ver, prezident bitcoinstore.com a člen investičného tímu BitAngels, sa domnieva, že Bitcoin by nemohol byť masívne ovplyvnený americkou politikou. „ Nemyslím si, že by to malo okamžitý, krátkodobý vplyv“ povedal. „Bol by to len ďalší príklad toho, prečo potrebujeme oddelenie peňazí od štátu, ktorú Bitcoin tak predstavuje.“

Nedostatok znalosti Bitcoinu je jedným z dôvodov, prečo Bitcoin nebude ovplyvnený politikou USA. Na druhej strane je nedostatok veľkosti Bitcoinu.

Peter Blaha

Zdroj: coindesk.com

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp