Stručný popis riešeného problému: Dobrovoľnícky policajný program
Krajina pôvodu: USA
Typ samosprávy: Mesto
Názov samosprávy: San Diego, Kalifornia
Rok realizácie: 1994 – súčasnosť
Detailný popis riešeného problému
Mestská polícia je jedným z najviac kritizovaných útvarov zriaďovaných samosprávou. Je to spôsobené najmä nedôverou obyvateľov samosprávy voči tejto organizácii, ktorá je v očiach väčšiny obyvateľov zameraná hlavne na šikanovanie slušných občanov a podnikateľov pôsobiacich v oblasti poskytovania služieb, najmä majiteľov barov, diskoték a reštaurácii. Mestská polícia spravidla sústreďuje svoju činnosť do oblastí, kde jej aktivita nie je žiaduca, ba je priam nechcená. Naopak ignoruje oblasti ako napríklad bezpečnosť, kde jej aktivita je nevyhnutná avšak nedostatočná. Toto neuvedomenie si priorít je spôsobené najmä zlou identifikáciou skutočných hrozieb a problémov komunity. Ďalším problémom mestskej polície ako takej je jej dlhodobá neschopnosť zabezpečiť efektívnu ochranu života, zdravia a majetku obyvateľov a návštevníkov samosprávy. Absolútne scestným riešením tohto problému by bolo zvýšenie počtu príslušníkov mestskej polície, čo by viedlo skôr ku kumulovaniu existujúcich problémov než k ich riešeniu. Podľa všetkého by nastala ešte väčšia koncentrácia činností, ktoré sú komunitou nechcené a služby, ktoré sú komunitou vyžadované by boli opäť zatlačené do úzadia. Navyše zvýšenie počtu príslušníkov by neprimerane zaťažilo mestský rozpočet.
Optimálne je také riešenie, ktoré zahŕňa zníženie počtu príslušníkov mestskej polície a súčasne zlepšuje jej služby komunite, najmä čo sa týka obecnej bezpečnosti a ochrany zdravia a majetku jej obyvateľov.
Detailný popis stratégie na riešenie problému
Príkladom takéhoto riešenia je Dobrovoľnícky policajný program úspešne realizovaný v meste San Diego v štáte Kalifornia. Základom tohto riešenia je vytvorenie rovnocenného partnerstva polícia – komunita a čo najväčšia integrácia dobrovoľníkov z radov komunity do štruktúr mestskej polície. Program sa ako celok začal realizovať od januára 1994 i keď niektoré jeho integrálne súčasti (napr. Problem Oriented Policing – viď nižšie) boli zavedené do praxe už omnoho skôr. V súčasnosti pracuje v mestskej polícii v San Diegu takmer 800 dobrovoľníkov na 32 oddeleniach, čo v pomere k počtu zamestnancov (1990) je nezanedbateľné číslo. Paradoxom je, že San Diego má v pomere k počtu obyvateľov (1,29 milióna) najnižší počet policajtov spomedzi desiatich najväčších amerických miest (1,65 policajta na 1000 obyv.), napriek tomu mu v rovnakom rebríčku stabilne patrí druhé miesto v najnižšej miere kriminality. V roku 2003 dokonca dosiahlo prvenstvo v najnižšej miere násilnej kriminality.
Samotný program je riadený divíziou mestskej polície (Neighborhood Policing Division) a zahŕňa základný projekt „Dobrovoľníci v polícii“ a dve špecializované jednotky dobrovoľníkov – „Seniorskú hliadku“ a „Krízový intervenčný tím“.
Primárnou stratégiou tejto divízie je „Problem Oriented Policing“ (POP) – orientácia na skutočné problémy komunity. Táto stratégia sa skladá z: 1. identifikácie problému na základe zistení, čo trápi členov komunity, čoho sa obávajú a ktoré problémy sa vyskytujú najčastejšie, 2. analýzy problému – získanie čo najviac informácií o probléme, 3. individualizovaného riešenia, 4 .zhodnotenia riešenia – či je skutočne problém vyriešený. Zisťovanie problémov komunity je realizované prostredníctvom spolupráce s jednotlivými členmi komunity, či tretím sektorom a organizáciami, pôsobiacimi na území komunity.Základný projekt „Dobrovoľníci v polícii“ vyjadruje koncepciu čo najväčšej integrácie dobrovoľníkov na jednotlivé oddelenia mestskej polície. Nábor dobrovoľníkov je podporený kampaňou, či už v miestnych periodikách, na nástenkách v miestnych kluboch a organizáciách, či vydávaním „Príručky dobrovoľníka“. Atraktivita dobrovoľníckej práce je znásobená možnosťou každého záujemcu vybrať si z množstva zaujímavých pozícií – od práce vo forenznom laboratóriu až po organizovanie seminárov o bezpečnosti na cestách na stredných školách.„Seniorská hliadka“, ako názov napovedá, je zložená vždy z dvoch penzionovaných obyvateľov komunity, ktorí nosia uniformu, sú vybavení policajným rádiom a jazdia na riadnom policajnom aute, avšak nie sú ozbrojení. Napriek svojmu veku poskytujú svojej komunite veľmi zaujímavé služby: 1. Dovolenková kontrola domu – obyvateľ komunity, ktorý plánuje odísť napr. na dovolenku oznámi to Seniorskej hliadke a zabezpečí si tak pravidelnú kontrolu svojho majetku, 2. YANA (You Are Not Alone) – pravidelná kontrola osamelých obyvateľov komunity (Seniorská hliadka sa presvedčí o ich zdravotnom stave, bezpečí a poskytuje sociálny kontakt osamelým ľuďom), 3. Hliadkovanie podľa potrieb komunity – napr. hľadanie zmätených ľudí s Alzheimerovou chorobou, ktorí sa stratili zo svojich domovov (čím odbremeňujú mestskú políciu), hliadkovanie pri často vykrádaných obchodoch atď. Seniorská hliadka je veľkou pomocou aj pre samotných jej členov, ktorí sa tak necítia starí a nepotrební, ale môžu slúžiť svojej komunite.
„Krízový intervenčný tím“ poskytuje emocionálnu podporu obetiam, svedkom zločinu, či iným osobám, ktoré boli v dôsledku zločinu citovo traumatizované a pomáhajú im prekonať hodiny a dni nasledujúce po traumatizujúcej situácii. Nahrádzajú tak kompletne policajných dôstojníkov, ktorých čas je veľmi limitovaný. Ďalšou ich úlohou je získavanie informácií od členov komunity pre stratégiu Problem Oriented Policing.
Popis výsledkov riešenia
– Možnosť poskytovať nové policajné služby:
- Dovolenková kontrola domu
- YANA (You Are Not Alone)
- Emocionálna podpora obetiam či svedkom zločinu
– Od roku 1994 každoročný pokles miery kriminality (v roku 2000 najnižšia miera kriminality od roku 1967)
– Riešenie skutočných problémov komunity („Problem Oriented Policing“)
– Mestskí policajti majú možnosť sústrediť sa len na závažnejšie porušenia zákona
– Možnosť adekvátne znížiť, či ďalej nezvyšovať počet príslušníkov mestskej polície
– Zvýšenie počtu hliadok chrániacich majetok občanov („Seniorská hliadka“)
– Rozpočtové benefity:
San Diego Police Department Dobrovoľnícky policajný program: náklady a úspory |
|
Nábor
Hodín odpracovaných dobrovoľníkmi/rok Udržiavanie programu Úspora na platoch Ročný plat zamestnancov dobrovoľ. divízie Celkové náklady Celkové úspory |
$3.700,- cca 130 000 $14.200,- cca $12,-/hod. $213.000,- $230.000,- $1.560.000,- |
Zdroje:
http://www.sandiego.gov/volunteer-program/opportunities/police.shtml
http://www.popcenter.org/
http://www.privatization.org/database/policyissues/police_local.html
http://www.reason.org/ps204.html
http://www.lib.jjay.cuny.edu/len/2000/02.29/
http://www.policevolunteers.org/newsletter/index.cfm?fa=one&issue_id=17
http://www.sandiego.gov/police/
http://www.sandiego.gov/police/pdf/UCRrates50to2006.pdf