E-government po švajčiarsky

Určite už všetci krypto nadšenci počuli o švajčiarskom meste Zug. Dôvodom je to, že v meste bežne zaplatíte Bitcoinom za služby zo strany mesta. Rovnako tu existuje tzv. Crypto-Valley od roku 2014, čo je ekvivalentom Sillicone Valley v Spojených štátoch. Všetko je len vďaka tomu, že miestna vláda v meste je naklonená veľmi priaznivo ku všetkému, čo sa spája s kryptomenami. Súčasťou organizácie je napríklad Ethereum Foundation alebo spoločnosť Xapo, ktorá poskytuje zákazníkom predplatené platobné karty. Samozrejme predplatené Bitcoinom.

Mesto si získalo aj iné prvenstvo. Od 15. novembra sa spustil na blockchaine kryptomeny Ethereum projekt „Zug ID“. Jedná sa o registráciu obyvateľov na blockchain, avšak nejde len o ekvivalent databázy, ale občania registráciou získajú prístup k mestským službám. Napríklad budú môcť prostredníctvom systému budúci rok na jar voliť. V budúcnosti by mohli používať prostredníctvom blockchainu svoj elektronický podpis alebo platiť za parkovanie meste.

Veľkou výhodou systému je, že je do veľkej miery zjednodušený a užívateľsky priaznivý. Mesto Zug začalo spoluprácu so spoločnosťou uPort v lete tohto roku. V súčasnosti už spustili mobilnú aplikáciu, prostredníctvom ktorej vykonávate všetky povinnosti voči mestu a skúša ju zatiaľ niekoľko desiatok obyvateľov. Proces registrácie občana je jednoduchý. Stačí, že si obyvatelia stiahnu aplikáciu spoločnosti, kde sa registrujú a vytvoria su svoje „miesto“ na blockchaine kryptomeny Ethereum. Následne sa pomocou aplikácie a QR-kódu mesta prihlásia do systému. Prostredníctvom systému nahrajú všetky potrebné dokumenty v spojitosti s identifikáciou občana. Posledným krokom je návšteva úradov v meste, aby svoje údaje osobne verifikovali. Samozrejme je dodržaná ochrana osobných údajov a mesto napr. nemá prístup k osobným informáciám občana, teda ich nie je možné uložiť. Dôvod je ten, že po verifikácii údajov, sú údaje odoslané naspäť užívateľovi a uložené off-chain, čo znamená, že nie sú uložené na blockchaine, a teda zdieľané s ostatnými.

Systém poskytuje hneď niekoľko výhod, ktoré sú všeobecne spájané s blockchainom. Sú nimi nenáročnosť údržby systému, bezpečnosť a nízka nákladovosť prevádzky systému. Z môjho pohľadu je najväčšou výhodou ďalšia spolupráca a využitie aplikácie aj na iné činnosti ako platenie za parkovanie alebo elektronické podpisy či voľby. V súčasnosti už pracujú na bike sharingu prostredníctvom aplikácie, avšak potenciálne použitie je oveľa širšie. Predstavte si, že si prostredníctvom mobilu odomknete miesto v kine. Ako študent použijete mobil v MHD a nebudete musieť mať tradičný ISIC. Prostredníctvom elektronického podpisu ako podnikateľ vybavíte množstvo vecí zo stoličky svojej kancelárie. Nebudete musieť chodiť po úradoch a riešiť svoj občiansky preukaz a čítačku kariet. Smart kontrakty dokonca umožňujú uzatváranie zmlúv medzi občanmi s tým, že v prípade ich nenaplnenia neprebehne plnenie medzi oboma stranami.

Napríklad vy ako remeselník predávate stoličku, ktorú si u vás objednal zákazník. Dopredu mu poviete koľko to asi bude stáť a on vám pošle prostriedky. Dôležité pri týchto zmluvách je, že prostriedky sa nepošlú druhej strane dokým služba nebude naplnená. To znamená, kým vy zákazníkovi nevyrobíte stoličku. Samozrejme je potrebné, aby stolička bola dostatočnej kvality. Rovnako záleží, aby zákazník s ňou bol spokojný a prostriedky, by tak mohli byť pripísané na váš účet. Tu už môže fungovať ratingový systém. Napríklad ďalších 10 ľudí môže ohodnotiť či stolička má vopred dohodnuté parametre a tak na základe ich objektívneho názoru platba prebehne. Predstavivosti sa medze nekladú a blockchain v tomto prípade poskytuje užitočnú platformu na zhmotnenie predstáv.

Článok bol uverejnený v Hospodárskych novinách

Martin Lindák

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp