Filmársky klin medzi úniou a USA

Začiatkom roka obehla svet správa, že Európska únia a USA sa pripravujú na rokovania o dohode o voľnom obchode. Iniciatívu treba privítať ako impulz, ktorý nielen pomôže rozhýbať ekonomiku, ale ktorý nás nič nestojí, nezvyšuje dlhy dnešných generácií a finančne nezaťažuje budúce generácie.

Existuje veľa odhadov, ktoré sa síce rôznia vo výške kvantifikovaných efektov, ale všetky sa zhodujú v tom, že budú veľmi pozitívne. Keďže ide o najväčšiu dohodu svojho druhu, očakávané dva roky, počas ktorých majú rokovania vyústiť do jej schválenia, sa zdajú skôr optimistické.

Najmä po tom, čo na scénu vstúpili európski filmári s požiadavkou tzv. kultúrnej výnimky. Liberalizácia audiovizuálneho sektora, najmä filmovej tvorby, je podľa nich hrozbou pre európsky filmový priemysel. Mnohí uznávaní režiséri, vrátane tých oscarových, podpísali výzvu Európskej komisii, v ktorej sa šermuje tézami o potrebe ochrany kultúrnej rozmanitosti ako základného civilizačného bohatstva ľudstva. Za ich fasádou sa však skrýva obyčajný strach zo straty obrovskej finančnej podpory z vreciek daňovníkov, na ktorú si za posledné desaťročia zvykli.

Téma sa už stihla stať jablkom sváru. Začali lietať iskry a padať silné slová. Filmári, medzi ktorými prvé husle hrajú najmä Francúzi, obvinili príslušného eurokomisára z toho, že „škandalózne“ rezignuje z tzv. kultúrnej výnimky. Predseda Európskej komisie Barroso zasa kontroval kritikou francúzskej ľavice za ignorovanie prínosov liberalizácie v posledných desaťročiach.

Zástancovia názoru, že kultúrna produkcia nie je tovarom, napokon túto malú bitku vyhrali. Rokovania o liberalizácii transatlantických obchodných vzťahov sa totiž ešte ani nezačali, a už sa im podarilo presadiť prvú výnimku: vyňatie oblasti audiovizuálnych služieb z rokovaní. Pomohli tak vytvoriť nebezpečný precedens. Jeho ochranný dáždnik síce v budúcnosti pomôže vzniku filmových diel, ktoré by možno inak nevznikli, cena však môže byť neúmerne vysoká. Prvá „úspešná“ výnimka je totiž pozvánkou pre ďalších, aby si pre seba presadzovali ďalšie a ďalšie výnimky. Výsledkom môže byť buď výnimkami okyptená dohoda o voľnom obchode, alebo dokonca stroskotanie rokovaní. Ak jedna z uvedených možností skutočne nastane, nezostane nič iné, než skonštatovať, že presadenie kultúrnej výnimky nestálo za to.

Ján Oravec

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp