Francúzsky prezident François Hollande navštívil 23. júla Dunkerque, spolu s ministrom práce Michelom Sapinom. Hollande tu predstavil svoju stratégiu boja proti nezamestnanosti. Nezamestnanosť vo Francúzsku totiž v júni tohto roku dosiahla 10,9% a zatiaľ sa neznižuje. Problém však zdá sa nie je v nedostatku pracovných miest, ale v nedostatku kvalifikovaných pracovníkov, ktoré by o tieto miesta mali záujem. A tak sa Hollande rozhodol investovať do kvalifikačných programov pre nezamestnaných a zaprisahal sa, že do konca roka zvráti rast nezamestnanosti. Aký je teda Hollandov tajný recept?
Od začiatku svojho mandátu, francúzska vláda označuje ako svoju prioritu zamestnanosť a vytváranie pracovných miest. Situácia vo Francúzsku je však taká, že pracovné miesta by aj boli k dispozícii, len záujemcov niet. Minulý rok tak zostalo bez odpovede 116 000 pracovných ponúk. Presné čísla však nie sú úplne známe a v niektorých kruhoch sa hovorí aj o čísle 300 000. François Hollande sa preto rozhodol, že do konca roka 2014, «100 000 ponúk musí nájsť odpoveď za každú cenu». Nadviazal tak na sľub, ktorý dal už v júni francúzsky premiér, Jean-Marc Ayrault, keď hovoril o 30 000 pracovných ponukách. Hollande k nim tak pridal ďalších 70 000. Ministerstvo práce tak dostane k už sľubovaným miliónom ešte jednu miliardu eur navyše. Aj napriek pesimistickým predpovediam OECD, o neustálom zvyšovaní nezamestnanosti vo Francúzsku, je Hollande presvedčený, že vďaka tejto metóde nezamestnanosť klesne.
Kritici Hollandovho návrhu ho však považujú za nerealizovateľný, a tak povediac zbytočný. 300 000 zmarených ponúk je totiž zanedbateľné číslo oproti 20 miliónom, ktoré sa ročne odpovede dočkajú. Skutočným problémom totiž nie je nedostatok kvalifikovaných pracovných síl, ktoré by sa na tieto ponuky hodili, ale nezáujem nezamestnaných o tieto miesta z dôsledku nevyhovujúcich pracovných podmienok alebo pracovného času. Navyše, aj cena je vysoká, pretože zaučenie 100 000 nezamestnaných v priebehu šiestich mesiacov by stálo približne jednu miliardu eur.
Najväčšou kritikou je však podozrenie, že François Hollande síce možno dokáže zmeniť smer krivky nezamestnanosti, bude to však len dočasné a hlavne umelé. Tí nezamestnaní, ktorí sa stanú učňami, na určitý čas zmiznú zo štatistík francúzskeho Úradu práce (Pôle emploi). Elysejský palác však tieto podozrenia dementoval tým, že im nejde o žiadnu krivku, ale o to, aby sa Francúzsko vrátilo k hospodárskemu rastu. Tento krok by mal tiež umožniť náhľad do zamestnaní budúcnosti, aspoň čo sa týka najbližších desať rokov.
Hollandova nová metóda je teda známa, jej účinok je však otázny. Deficit Francúzska znova vzrástol, ale zdá sa, že francúzska vláda má stále dosť prostriedkov na to, aby platila formáciu na miesta o ktoré nemá zjavne nikto záujem. Je tento liek skutočne to, čo francúzska ekonomika potrebuje na to, aby sa prebudila, alebo ide vláde len o to uskutočniť akýkoľvek krok, ktorý by im pomohol získať si naspäť dôveru Francúzov, ktorá v poslednom čase neustále klesá?
Valéria Tunegová
Zdroje:
http://www.lemonde.fr/emploi/article/2013/07/23/hollande-annonce-70-000-formations-aux-emplois-non-pourvus-supplementaires_3451634_1698637.html
http://www.lemonde.fr/politique/article/2013/06/20/l-elysee-prepare-un-plan-d-urgence-pour-resorber-le-stock-d-emplois-non-pourvus_3433334_823448.html
http://www.liberation.fr/societe/2013/07/23/emploi-hollande-annonce-100-000-formations-pour-2014_920237
Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Získajte až 30 % zľavu z poplatku do 26.8.2013. Neváhajte prihláste sa!