Francúzsky zápisník: Horúci september

Aj keď témou číslo jedna naďalej zostáva Sýria, ktorá pokryla prvé stránky takmer všetkých francúzskych novín, pozornosť sa ušla aj dôchodkom a návrhu na nový rozpočet, ktoré sú kľúčovými témami mesiaca september. Ako teda dopadli protesty odborov proti dôchodkovej reforme naplánované na začiatok mesiaca a ako bude vyzerať francúzsky rozpočet pre rok 2014?

Odbory, či už obhajujúce zamestnancov alebo zamestnávateľov, vyjadrili už v lete svoj nesúhlas s niektorými predpokladanými bodmi návrhu dôchodkovej reformy vo Francúzsku. Upozorňovali, že ak sa ich nespokojnosť nestretne s pochopením, zorganizujú štrajk na protest proti tejto reforme. 10. September sa tak stal oficiálnym dátumom týchto manifestácií. Vláda si však môže na chvíľu vydýchnuť, pretože «návštevnosť» protestov v jednotlivých francúzskych mestách nedosiahla očakávané čísla. Odbory odhadujú počet protestujúcich na 300 až 500 000 po celom Francúzsku.

Ide teda o dosť vlažnú manifestáciu v porovnaní s 1,2 až 3,5 milióna protestujúcich proti dôchodkovej reforme bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho v roku 2010. Vtedy však odbory žiadali stiahnutie návrhu reformy, pretože vek odchodu do dôchodku mal prejsť zo 60 na 62 rokov. Tentoraz je odpor zameraný najmä voči progresívnemu predlžovaniu odvodovej povinnosti zo 41,5 na 43 rokov. Tento bod reformy je považovaný za krok «proti mladým». Firmy zas nesúhlasia zo zvyšovaním odvodov, keďže sú už aj tak pod veľkým tlakom a boja sa investovať. Jean-Francis Pécresse, píšuci pre francúzsky ekonomický denník Les Echos, okomentoval utorkový protest takto : «Keďže vláda sa tvári, že reformuje, odbory sa tvárili, že protestujú».

Okrem protestov proti dôchodkovej reforme zaujala tento týždeň aj tlačovka týkajúca sa rozpočtu. Minister hospodárstva, Pierre Moscovici, sa rozhodol pre nezvyčajný krok. Zvolal tlačovú konferenciu, kde predstavil základné body návrhu na rozpočet pre rok 2014. Urobil tak dva týždne pred oficiálnym predložením návrhu Rade ministrov. Toto rozhodnutie má zabrániť fámam, ktoré sa okolo otázky rozpočtu rozmohli. Vláda chce teda v budúcom roku ušetriť 15 miliárd eur. Z toho 9 miliárd na úrovni štátnej správy a územných celkov, a 6 miliárd na sociálnych režimoch.

Čo sa týka príjmov, štát očakáva príchod troch miliárd eur navyše. Pierre Moscovici však jedným dychom sľúbil «kvázi-stabilitu» odvodov pre domácnosti aj firmy. Pre vedúcich odborov je tento návrh «brzdou investícií a vytvárania nových pracovných miest». Návrh tiež predpokladá zvýšenie DPH o 6 miliárd eur začiatkom januára, čo predstavuje ďalší úder pre domácnosti. Sektor dopravy bol touto správou zdrvený. Vyžaduje zníženie DPH o 5%, inak búde nútený zvýšiť už aj tak vysoké tarify mestskej hromadnej dopravy. Už v roku 2012 doprava trpela zvýšením DPH o 1,5 bodu, čo predstavuje 5,5 až 7 %.

Za jedinú pozitívnu správu v návrhu nového rozpočtu sa môže považovať zachovanie «programu investícií budúcnosti». Tento program začal Nicolas Sarkozy v roku 2009. Vláda sa v ňom rozhodla pokračovať a financovať ho vo výške 12 miliárd eur, z čoho viac ako 3 miliardy budú venované univerzitám a výskumu.

Viac sa teda dozvieme až koncom mesiaca. Návrh zákona o dôchodkovej reforme má byť predložený Rade ministrov 18. Septembra a o týždeň neskôr aj návrh finančného zákona pre rok 2014. Uvidíme, či je francúzska vláda ochotná vypočuť si aj kritiku alebo, či si bude stáť pevne za svojím rozhodnutím. Zdá sa však, že François Hollande si radšej počká na «zázračný rok» 2014, akoby mal podniknúť (pre neho) riskantné kroky. Netreba tiež zabudnúť, že mu na krk dýcha Európska komisia, ktorá stále čaká stiahnutie francúzskeho deficitu pod tri percentá.

Valéria Tunegová

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp