Druhý veľký finančný škandál tohto roka odhaľuje skutočnú medzinárodnú konšpiráciu: Neexistuje žiadna cena,ktorú by nevedeli veľké banky ovplyniť. Svetoví konšpirátori, ľudia veriaci v to, že všetko je v rukách Rothschildovcov, slobodomurárov iluminátov!
My, skeptici vám dlhujeme ospravedlnenie. Mali ste pravdu. Kľúčovými hráčmi môžu byť síce iní, ale váš základný predpoklad je správny: Svet je naplánovaná hra. Zistili sme to v posledných mesiacoch, kedy rad súvisiacich korupšných škandálov pochádzajúcich z finančného sektora naznačuje, že najväčšie banky na svete môžu ovplyvňovať ceny, a teda tým pádom všetko.
Možno ste počuli o škandále Libor, v ktorom najmenej tri – a možno všetkých 16 bánk – ktoré sú označované ako “too big to fail” (príliš veľké, aby mohli padnúť), manipulovali s globálnymi úrokovými sadzbami, v procese, kedy sa pohrávali s cenami finančných nástrojov v hodnote viac ako 500 biliónov dolárov. Keď sa to dostalo na verejnosť v minulom roku, bol to azda najväčší finančný škandál v histórii – professor z MIT Andrew Lo dokonca vtedy povedal, že „sa jedná svojimi rozmermi o rádovo najväčší finančný podvod v histórii trhov.“
Bolo to veľký škandál, ale teraz môže mať Libor pokračovateľa. Unikli informácie o tom, že londýnska firma ICAP, najväčšia firma na svete, ktorá obchoduje s úrokovými sadzbami swapov, je vyšetrovaná americkými úradmi za obchody, ktoré vyzerajú hrozne a pripomínajú škandál Libor. Úrady vyšetrujú, či mohli obchodníci s cennými papiermi v ICAP spolupracovať s 15 najväčšími svetovými bankami, aby ovplyvňovali výšku ISDAfix – výšku benchmarku, ktorý sa používa po celom svete na výpočet úrokových sadzieb swapov.
Úrokové sadzby swapov sú nástroj, ktorý používajú veľké mestá, veľké korporácie a štáty pri správe svojich dlhov, a rozsah ich použitia je takmer nepredstaviteľne rozsiahly. Jedná sa o trh o veľkosti 379 biliónov amerických dolárov, čo znamená, že akákoľvek manipulácia by ovplyvnila aktíva asi 100 krát väčšie ako je federálny rozpočet Spojených Štátov.
Nikto z nás by nemal byť prekvapený tým, že pri ovplyvňovaní cien úrokových sadzieb swapov hrajú opäť významnú rolu veľké banky – vrátane Barclays, UBS, Bank of America, JPMorgan Chase a Royal Bank of Scotland, ktoré boli pri výbore Libor, ktorý stanovoval globálne úrokové sadzby. V skutočnosti, v posledných rokoch mnohé z týchto bánk už zaplatili milióny dolárov v rámci protikonkurenčnej manipulácie v tej či onej podobe (okrem Liboru, niektoré z nich mali prsty aj v protikonkurenčnej schéme známej ako Rolling Stone minulý rok, ktorá slúžila na ovplyvňovanie aukcií na obsluhu dlhu municipalít). Hoci týmto hrám s finančnými nástrojmi laik nemôže rozumieť, realita je taká, že všetky škandály zahŕňajúce aj Libor a ISDAfix naznačujú jednu veľkú konšpiráciu o tajných dohodách a ovplyvňovaní cien, ktoré sú ukryté pod pozlátkom, že na Wall Street existuje konkurencia.
Prečo je tomu tak? Vzhľadom k tomu, že Libor už ovplyvňuje ceny úrokových sadzieb pri swapoch, jedná sa o situáciu nabalovania jednej manipulácie na ďalšiu. Ak sa obvinenia ukážu ako pravdivé, bude to znamenať, že obchodníci so swapmi platili pri stanovení cien za dve rôzne úrovne korupcie. Ak si dokážete predstaviť platiť 20 dolárov za balenie arašídového masla PB & J, pretože firmy z agrobiznisu majú záujem ovplyvňovať ceny arašídov ako aj ceny arašidového masla, môžete rýchlo pochopiť šialenstvo na finančných trhoch, kde úrokové sadzby a aj úrokové sadzby pri swapoch sú ovplyvňované súčasne, často tými istými bankami.
„Je to dvojaké sprisahanie,“ hovorí rozčarovaný Michael Greenberger, bývalý riaditeľ obchodnej a trhovej divízie v Commodity Futures Trading Commission a teraz profesor na univerzite v Marylande. „Ide o priehľadnú neskrývanú kriminalitu.“
Zlé správy sa nekončia pri swapoch a úrokových sadzbách. V marci, tiež vyšlo najavo, že dva regulátory – CFTC v USA a v Madride založená Medzinárodná organizácia komisií pre cenné papiere – boli po odhalení škandálu Libor nútené urýchlene preskúmať možnosť tajnej manipulácie cien zlata a striebra. „Vzhľadom k viacerým pokusom o manipuláciu, ktoré sme videli pri benchmarkoch Liboru predpokladám ďalšie benchmarky a teda ďalšie legitímne oblasti vyšetrovania,“ povedal komisár CFTC Bart Chilton.
Ale najväčší šok prišiel z federálnej súdnej sieni na konci marca – ale ak budete sledovať tieto záležitosti starostlivo, nemôže to byť až také šokujúce – kedy bola zamietnutá hromadná civilná žaloba proti bankám, ktoré boli zainteresované pri sadzbe Libor. V tomto prípade federálny sudca akceptoval neuveriteľný argument právneho zástupcu bánk: “Ak mestá, štáty a ďalší investori prišli o peniaze kvôli manipulácii so sadzbou Libor, bola to ich vlastná chyba, pretože si nesprávne mysleli, že si banky v prvom rade konkurujú”.
„Fraška“, bola reakcia jedného protimonopolného advokáta na zamietnutie žaloby.
„Neuveriteľné,“ hovorí, advokát Sylvia Sokol z Constantine Cannon, z firmy špecializujúcej sa na antitrustové prípady.
Všetky tieto prípady spoločne poukázajú na jednu vec: Tieto banky, ktoré majú obrovskú silu už len z pozície vlastnenia obrovských finančných aktív – v Spojených štátoch top šesť bánk, mnoho z nich je zainteresovaných práve v prípade Libor a ISDAfix, vlastní majetok vo výške 60 percent HDP Spojených Štátov – si začínajú uvedomovať úžasné možnosti na zvýšenie svojho zisku a politickej moci v krajine, čo prináša nové spôsoby kartelov namiesto konkurencie. Navyše, je stále jasnejšie to, že aj systém trestného súdnictva a aj občianske súdy nie sú schopné tomu zabrániť a to aj vtedy, ak ich prichytia, že spolupracujú a využívajú systém.
Ak je toto všetko pravda, tak nás to núti žiť v ére neskrývaného celosvetového sprisahania, v ktorom ceny mien, komodít, ako aj zlata, striebra, úrokové sadzby a hodnota peňazí môžu byť diktované zhora. A tí, ktorí to robia, to možu neustále využívať a zarábať na tom. Zabudnite na Illuminatov – toto je skutočnosť a nie je to žiadne tajomstvo. Môžete to vidieť jasne, kedykoľvek chcete.
Zdroj: Zerohedge
Preklad: Andrej Moravčík