Keď sa pozriem na svet z celkového hľadiska, vidím odhalený nefungujúci monetárny systém, s ktorým sa svet vysporadúva, neúspešne, odkedy Nixon zavrel zlaté okno. Každá mena v princípe pláva voči inej, a odkedy je zlato vnímané len ako užitočná surovina pre zlatníctvo, meny nie sú kryté ničím.
Napriek tomu, každá krajina a jej centrálni bankári sú presvedčení, že je výhodou mať lacnejšiu menu ako ostatné štáty; a keďže je logicky nemožné, aby všetky meny boli lacnejšie ako ostatné, nastáva prebudenie, že takto to ďalej nemôže pokračovať. Povojnové vzťahy medzi Čínou, USA a Ruskom sú definované v tomto kontexte logickej/monetárnej dilemy.
Aby som sa viac dozvedel o interakciách centrálnych bankárov, lesklom kove a svetových trhoch, rozprával som sa s Jamesom G. Rickardsom, autorom diela Menové vojny, a riaditeľom Tangent Capital v New Yorku.
Rickards sa významne angažuje na svetových trhoch už niekoľko dekád. Okrem mnoho iných aktivít, pôsobil v generálnej rade Long-Term Capital Management a v septembri 1998 bol hlavným vyjednávačom ohľadom zrušenia LTCM pod záštitou federálnej rezervnej banky New York.
Začal som otázkou o zlate. Jeho cena výrazne klesla v apríli, z 1550 na 1400 dolárov. Potom sa cena stabilizovala, aby znovu ostro poklesla v júni, na hodnotu 1200 dolárov. Odvtedy sa mierne zlato posilnilo a v čase rozhovoru sa pohybovalo na úrovni 1340 dolárov. Čiže moja otázka bola nasledovná – prečo?
James Rickards: V prvom rade si každý musí o zlate uvedomiť, že je volatilné. Po druhé, v obchodovaní dolár/zlato, je to práve volatilita dolára. Toto sú dve stránky jedného obchodu. Problémom tejto jari a leta je, že nikto nevie odhadnúť hodnotu dolára, z dôvodu debaty vo Fed-e ohľadom ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania. Myslím, že Fed s ukončovaním QE nezačne v septembri. Keď budem mať pravdu a nezačnú ukončovať QE (a teda budú pokračovať v agresívnych nákupoch dlhopisov), potom bude dolár oslabovať a zlato posilňovať. Keby sa situácia otočí, zlato a dolár pôjdu opačným smerom.
AllAboutAlpha: V poslednej dobe som veľa čítal o ukazovateli zlato/HDP. Je to dôležitá štatistika?
Rickards: Je to dôležité v prípade očakávania, žeby sa svet rozhodol pre nejakú formu zlatého štandardu. Pojem „zlatý štandard“ je zavádzajúci, existuje mnoho spôsobov, ako prispôsobiť zlatý štandard, alebo použiť zlato ako referenčnú hodnotu, ako to napríklad naznačoval Robert Zoellick v roku 2010. V prípade akéhokoľvek návratu systému založeného na zlate, najmocnejšie budú krajiny vlastniace zlato. Ako sa dá uvažovať o zlate, ako najlepšom meradle relatívnej ekonomickej sily? Jeden občas používaný spôsob je meranie percentuálneho podielu štátnych rezerv, držaných v zlate. Spojené štáty sú v dobrej kondícii, pretože 70% rezerv majú v zlate, pričom Čína má iba 1% vlastných rezerv v zlate. Ale tento spôsob je zavádzajúci.
Nepotrebujeme cudziu menu, pretože tlačíme doláre. Takže pokiaľ si dolár zachová status svetovej rezervnej meny, dovtedy nebude prekvapením, že USA nebudú držať žiadne rezervy v eurách alebo librách. Vlastníme zlato a môžeme vyrábať doláre na počkanie, takže naozaj nepotrebujeme zásoby cudzích mien. Ak chcete mať v budúcnosti ekonomiku krytú zlatom, potrebujete niečo relevantné, a pre tento prípad pomer zlata k HDP môže byť prijateľný. Momentálne je tento pomer v USA približne 3%. V Číne je 0,7%. Údaje z Číny vyvolávajú pochybnosti, či Číňania neklamú o ich rezervách. Zjavne tak robia.
AAA: Aký pomer zlata k HDP má Rusko?
Rickards: Rusko, momentálne, po agresívnych nákupoch zlata v posledných rokoch, nahromadilo jednu osminu zlata Spojených štátov. Rusko má ekonomiku rovnajúcu sa taktiež jednej osmine Spojených štátov, takže v pomere zlata k HDP dosiahli paritu. Ich nákupy boli veľmi transparentné oproti čínskym. Putin, nie náhodne, sa vyjadril, že nechce naďalej, aby americký dolár zastával centrálnu pozíciu na svetových trhoch.
AAA: Je toto skutočný dôvod vzostupu napätia v rusko-amerických vzťahoch?
Rickards: Je veľa dôvodov pre tieto trenice: Snowden, Sýria, zemný plyn, atď. No zlato a menové záležitosti sú jednoznačne súčasťou tohto kurzu.
AAA: Mali by sa investori zaujímať o voľbu Bieleho domu ohľadom nového predsedu Fed-u, keďže momentálne je situácia vyrovnaná medzi Janet Yellenovou a Lawrenceom Summersom?
Rickards: Áno. Medzi nimi je rozdiel. Yellenová je známa ako monetárna holubica, ktorá iba veľmi pomaly, a či vôbec, chce spomaliť nákup dlhopisov, možno, že ešte zrýchli tvorbu peňazí. Summers nie je ani jastrab ani holubica. Je ako divoká karta, ťažko odhadnuteľný, pretože môže Fed doviesť k nákupom aj iných aktív ako vládnych cenných papierov. Môže začať kupovať napríklad akcie alebo komunálne dlhopisy.
AAA: Čiže jedným z možných scenárov je, že bankrot Detroitu spôsobí problémy na trhu komunálnych dlhopisov a Fed sa rozhodne byť nákupcom poslednej inštancie?
Rickards: Keby prišiel Summers, riskujeme, že sa tak môže stať.