Stručný popis riešeného problému: Likvidácia organického odpadu súkromnou firmou
Krajina pôvodu: USA
Typ samosprávy: Mesto
Názov samosprávy: San Francisco, Kalifornia, USA
Rok realizácie: súčasnosť
Detailný popis riešeného problému
Akákoľvek ľudská činnosť, hospodárskeho ale aj iného charakteru, pri ktorej sa využívajú vzácne zdroje so sebou prináša problém nakladania s odpadom, ktorý z takejto činnosti vychádza. Na druhej strane je nutné so uvedomiť, že hodnotenie užitočnosti akejkoľvek veci je nutne subjektívne, t.j., to čo je pre jednu stranu odpad môže pre druhú stranu predstavovať vzácny zdroj, ktorý môže byť predmetom obchodnej transakcie. Tento fakt vytvára predpoklady na to, aby sa problém odpadu dal riešiť trhovými prostriedkami. V súčasnosti v slovenskej republike pôsobí niekoľko väčších firiem (Marius Pedersen, Brantner atď) zaoberajúcich sa spracovaním odpadu, pričom spôsob ich fungovania často spočíva vo vytvorení spoločného podniku s jednotlivými obcami. Tento spoločný podnik zabezpečuje likvidáciu odpadu skládkovaním, spaľovaním, prípadne recykláciou, za čo mu producent odpadu platí. Toto riešenie nemusí byť nutne najlepšie, keďže producent odpadu nie je motivovaný zbavovať sa odpadu z dôvodov vylepšenia svojej ekonomickej situácie, ale len z dôvodu hrozby zákonnej sankcie, ktorá by mu hrozila za nesprávne nakladanie s odpadom. Vzhľadom na možnosť existencie tržných vzťahov v odvetví aktivita verejnej správy a použitie verejných zdrojov nie je nutné.
Trhové prístupy taktiež čiastočne riešia súvisiaci problém čiernych skládok odpadu, pretože vytvárajú motivácie na to, aby sa subjekty nezbavovali odpadu takýmto spôsobom. Odpad ako vec je vlastníctvom toho, kto ho vyprodukoval. Ak sa však nájde iný subjekt, ktorý odpad vie zhodnotiť, jeho pôvodca nemá motiváciu zbaviť sa ho prostredníctvom čiernej skládky, čo jednak porušením vlastníckych práv iného, za čo mu teoreticky hrozí občianskoprávny spor ako aj pokuta uložená verejnou správou, ale naopak snaží sa tento odpad predať a tak maximalizovať vlastný úžitok.
Odpadové hospodárstvo je oblasť, v ktorej sú na úrovni samosprávy zapojené zdroje značného rozsahu, podľa Štatistického úradu SR investície obcí v roku 2005 v položke nakladanie s odpadmi dosiahli sumu 104 645 000 SK, bežné náklady na narábanie s odpadmi boli vyčíslené na 2 690 800 000 SK a výnosy dosiahli 2 391 925 000 SK. Záťaž na verejné rozpočty by bolo možné znížiť prostredníctvom čisto trhových prostriedkov, bez toho, aby bola obec samotný problém riešila na celom procese vôbec finančne zainteresovaná.
Detailný popis stratégie na riešenie problému
Hore uvedenú úvahu o tom, že odpad má potenciál byť pre inú stranu vzácnym zdrojom využíva v meste Sa Francisco firma Jepson Prairie Organics, ktorá prevádzkuje súkromné zariadenie na spracovanie organického odpadu. Firma Jepson Prairie Organics je dcérskou spoločnosťou firmy Norcal Waste Systems Inc., ktorej 100% vlastnia jej zamestnanci. Táto firma spracováva organický odpad pozostávajúci hlavne zo zvyškov jedál a záhradného odpadu. Zákazníkom firmy sú reštaurácie, hotely, kaviarne a iné pohostinské zariadenia v meste San Francisco a jeho priľahlej anglomerácií, z ktorých firma „odoberá“ zvyšky jedál a domácnosti z najbližších obcí, od ktorých odoberá záhradný odpad. Firma spracuje približne 5200 ton zvyškov jedál a ďalších približne 2000 ton záhradného odpadu mesačne (denne viac než 300 ton). Tento odpad firma následne technologicky spracuváva výsledkom čoho je kvalitný kompost, ktorý predáva poľnohospodárom v okolí. Okolie San Francisca je v USA známe hlavne kvalitnou produkciou vína, pričom vinári sú jednou z hlavných skupín zákazníkov firmy Jepson Prairie Organics. Ich produkty následne často končia práve v tých reštauráciách, ktoré firme poskytli zvyšky jedál na výrobu kompostu.
Popis výsledkov riešenia
Zaujímavý je spôsob získavania organického odpadu od „dodávateľov“ firmy. Firma priamo neuhrádza platby za tento druh zdroja. Firma zadarmo odvezie odpad od producentov, ktorý s tým súhlasia. Výnosy pre producenta predstavuje nižšia platba za odvoz odpadu, keďže smetiak producenta odpadu sa pochopiteľne zaplní neskôr, a preto nie je nutné ho tak často vyvážať. Producent odpadu nepotrebuje tak veľa smetných košov , prípadne tie môžu mať menší objem a sú teda lacnejšie. Rozhoduje sa teda medzi cenou času, ktorý strávi separovaním odpadu a úsporou na poplatkoch. Keďže klientmi firmy Jepson Prairie Organics sú hlavne zariadenia reštaruračného typu s prevažujúcim množstvom organického odpadu separovať ho nie je príliš náročné. Voľba klientov je jasná – zadarmo sa zbaviť odpadu. Takýto systém recyklácie je efektívny, na rozdiel od systémov recyklácie kde sa na producenta odpadu uloží povinnosť vyseparovať odpad, pričom za jeho odvoz musí stále platiť rovnako (v akejkoľvek podobe – dane alebo poplatky). Jedinou motiváciou pre producenta odpadu v týchto systémoch je jeho vnútorný pocit zodpovednosti za kvalitu životného prostredia. Prínosy pre verejnosť predstavuje – menšia zabratá plocha na skládke, a teda neskorší dátum jej plného kapacitného využitia, prípadne menej emisií zo spaľovne odpadu (hoci emisie vznikajú aj v procese kompostovania). Podobné príklady na recykláciu použitých zdrojov možno nájsť aj na Slovensku, hoci hlavne v súvislosti so zdrojmi ako je papier, kovy a podobne. Klasické zberne druhotných surovín fungujú v podstate na podobnom princípe – zaplatiť producentovi, vlastníkovi odpadu, za to, aby tento odpad predal niekomu, kto ho dokáže lepšie využiť. Nič samozrejme nebráni tomu, aby voči domácnostiam fungoval aj recyklačný program založený na priamych platbách producentovi odpadov, pochopiteľne s vyššími transakčnými nákladmi.
Zdroje:
http://www.ciwmb.ca.gov/FoodWaste/Compost/
http://www.sfrecycling.com/composting.htm
http://www.jepsonprairieorganics.com/media.htm
http://www.ciwmb.ca.gov/FoodWaste/FAQ.htm
https://www.norcalwaste.com/
http://www.brantner.at/index.php?id=324
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=416
http://www.mariuspedersen.sk/index1.htm