Len pred nedávnom sme v článku „Čína dosiahla doposiaľ najväčší nedostatok likvidity“ predpovedali výsledok vyslovene vyparujúceho sa krátkodobého financovania predpovedali absurdné pohyby na čínskom medzibankovom trhu, čo bolo zapríčinené striktným zamietnutím zo strany People’s bank of China (PBOC) zakročiť a pomôcť svojmu bankovému sektoru (napriek občasnému chýru, že táto banka poskytla bailout) finančnou injekciou miliardami nízko-výkonových peňazí. O pár dní bola naša predikcia potvrdená, keď sa počas noci REPO market a SHIBOR market (Shanghai Interbank Offered Rate) účelovo zrútili, ako bolo už skôr ohlasované tu. Teraz, po prvý krát, poskytla Čína cez ekvivalent Politburo Chinese Hilsenrath, Xinhua, vlastnú verziu udalostí, ktorá je nasledovná: „Nie je to o tom, že nie sú peniaze, ale peniaze sú na zlom mieste.“
Teda vo svete dvanásť miliardového prebytku likvidity poskytnutého centrálnymi bankami počas uplynulých piatich rokov je tu mierny problém nevhodného prerozdelenia kapitálu, tvrdí svetové plánovacie centrum (vlastne v týchto dňoch všetky z nich)? A napriek miliardovej injekcii žiadne z týchto peňazí neprispievajú na ekonomický rast (o čom sme diskutovali v predošlých dvoch rokoch tu). Vďaka Číne za objasnenie (a potvrdenie) tohto všetkého.
Z FT:
Vláda podala vo štvrtok jasné vysvetlenie kroku centrálnej banky, umožniť nárast úverových sadzieb medzi bankami. Ale komentár Xinhua, ktorý Peking často používa na politické vyhlásenia, má k tomu doposiaľ najbližšie.
Tlačová agentúra oponovala, že zatiaľ čo banky, akciové trhy a malé a stredné podniky trpeli nedostatkom peňazí, široká peňažná zásoba M2 sa ešte rozšírila o 15.8% v porovnaní s rovnakým časovým obdobím v predchádzajúcom roku, nové úvery boli stále vysoké a celkový sociálny finančný agregát, široké meradlo likvidity, pokračoval v rapídnom raste počas prvých piatich mesiacov tohto roka.
„Zažíva Čína skutočne cash crunch (potrebu premeniť nelikvidný majetok na hotovosť) tam, kde je likvidita stláčaná? “ pýta sa Xinhua a dodáva, že množstvo veľkých podnikov pokračovalo v ťažkom míňaní na Wealth Management Products, kapitál ticho pátral po špekulatívnych investičných príležitostiach a súkromné pôžičky naďalej silneli.
„Tento kontrast jasne odhaľuje, že tento zdanlivo krutý cash crunch je v skutočnosti štrukturálna podpora obmedzení, zapríčinená dislokáciou financií. Nie je to o tom, že nie sú peniaze, ale o tom, že sa nedostali na správne miesta,“ vraví komentár.
Samozrejme, túto tému sme poňali ako verbálne, tak aj vizuálne, oba tu…
…a najmä tu:
Hore uvedený rebríček z článku „Čína sa pripája k zbankrotovanému klubu „keynesiánskeho kríža“ „ je presne to, nad čím lamentuje Xinhua – bezprecedentná tvorba kreditov, avšak len malé dotovanie ekonimického rastu, teda „zlomený keynesiánsky kríž“.
Ten je, samozrejme, tým, pred čím sme varovali: v rámci centrálneho prerozdeľovania financií vždy dochádza k dislokácii, ktorá koniec-koncov urobí akýkoľvek prípadný vznik hraničného výnosu nezmyselným. To už Čína tvrdo pocítila.
Pointa, ktorá ostala Čínou nevyslovená: ak je pravdivé to, čo tvrdí POBC, potom sa medzi uvoľnením Chinese Copper Financing Deals a menej dôležitým ale podstatným Wealth Management Products chystá krajina podstúpiť pezprecedentné oddlžovanie, ktoré by mohlo dosahovať vyše miliardu čínskych jüanov, aby prinútila realokáciu kapitálu na účinnejšom základe.
Pravdou ostáva: masívne oddlžovanie nastáva v Číne práve v čase šokovať trh, stále otrasený hrozbou zužovania zo strany FED-u (Federálneho rezervného systému). Nie je to, že by Čína potrebovala byť naďalej vystrašená: „Nálada ostáva cez víkend spanikárená. Keď technická porucha, spôsobená dlho plánovanou aktualizáciou softvéru v Industrial and Commercial Bank of China, takmer na jednu hodinu znemožnila výber peňazí z bankomatov, mnohých zákazníkov zlostilo, že jeden z najväčších štátnych veriteľov sa ocitol v problémoch.“ Možno nie dnes, ale strata finančnej sily o niekoľko sto miliárd určite nastane.
Rovnako to znamená, že odklad krátkodobého financovania sa konať nebude. To možno zatiaľ netrpí nedostatkom, ale iste trpí nedostatkom peňazí na správnom mieste: prvý míľnik zlyhania centrálneho plánovacieho režimu.
Čína to konečne priznala.
Zdroj: Zerohedge
Preklad: Kristína Lorková