Myslíte si, že Európa ostane zameraná na úsporné opatrenia a štrukturálne zmeny, ako jej preferovanú stratégiu? Ak áno, tak si to myslite ďalej. Faktom však je, že dnes je 9 zo 17 štátov euro zóny v recesii, pričom Francúzsko je v tomto klube novým členom. Jedinou relevantnou krajinou s rastom ostáva Nemecko, ktoré však rastie 0,1 % tempom, čo nikoho z biedy nevytrhne. Recesia pritom znamená menej zdrojov na sociálne programy a financovanie sociálneho štátu. A to nie je vôbec príjemné pre politické špičky, ktoré sú tlačené európskym sociálnym sentimentom jej obyvateľstva. Takže úsporám bude onedlho koniec. A prečo aj nie, keď ECB sa stavia do pozície nákupcu akéhokoľvek toxického aktíva alebo dlhopisu v rámci euro zóny. Kto všetko je v recesii?
Zdroj: http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2013/05/France%20revised.jpg
Medzitým si Európska komisia už brúsi zuby na daňové raje v rámci Európy a to primárne na úspory obyvateľstva únie v krajinách, ako je Švajčiarsko, Andorra, San Marino, Monako a Lichtenštajnsko. Spoločný postup proti daňovým rajom je nevyhnutný. To v preklade znamená, že sa bude pretláčať legislatíva, ktorá umožní výmenu informácií medzi krajinami a ich daňovými autoritami.
Ekonomická kríza zasiahla i farmárov v Španielsku. V regióne Albelda sa farmári obávajú nájazdov zlodejov na ich farmy a tak zriaďujú vlastnú domobranu. A nie je to jediný región. Ďalším je Valencia. Polícia tvrdí, že zlodejmi sú dva druhy ľudí. Prvými sú ľudia, ktorí stratili prácu a takto sa snažia získať aspoň potraviny na obživu a druhými sú organizované gangy Rumunov a Maročanov, ktorí predtým pracovali na farmách a poznajú veľmi dobre, čo tam má cenu.
Nemecká kancelárka Merkelová sa údajne dosť napajedila na svojich kolegov zo strany. Nová anti-európska strana „Alternatíva pre Nemecko“ vzbudzuje totižto pozornosť aj u jej kolegov z konzervatívnej strany, ktorí naznačujú, že je čas zmeniť stratégiu voči európskym záležitostiam z obáv o stratu politickej podpory. A ich obavy sú oprávnené. Strana „Alternatíva pre Nemecko“ rýchlo rastie a po pár týždňoch od založenia má viac ako 10 000 členov. Nemeckú verejnosť primárne zaujal jej hlavný slogan „Priame požiadavky, namiesto s€datív„.
Britská konzervatívna strana navrhla legislatívu, ktoré bude garantovať uskutočnenie referenda o vystúpení alebo zotrvaní Británie v EU do roku 2017. Zákon bol navrhnutý minulý týždeň, avšak nebude predložený ako vládny návrh, vzhľadom na politickú dohodu s pro-európskymi liberálnymi demokratmi. Otázka referenda by mala znieť „Myslíte si, že by Veľká Británia mala ostať členom Európskej únie?“ Môžeme začať tipovať výsledok.
Premiér Li Keqiang uviedol, že Čína má limitované možnosti, na prijatie prorastových opatrení pre ekonomiku. Bola to reakcia na uverejnené ekonomické dáta o druhej najväčšej ekonomike sveta. A to si môžeme byť viac než istí, že aj tie sú manipulované. Takže obrázok o ekonomickej realite Číny je pravdepodobne ešte horší. Svedčí o tom prepad spotreby elektrickej energie, ktorý sa prepadol na najnižšiu úroveň od roku 2009. Dáta rovnako poukazujú na to, že rast premyslenej produkcie a investícií bol omnoho miernejší, ako sa očakávalo.
Index Dow Jones Industrial uzavrel v utorok opätovne na rekordných hodnotách. Áno opätovne v rámci niekoľkých minulých týždňov. Bol to 18-sty po sebe idúci utorok, kedy sa tak stalo. Prečo? Niekto nevie. Dokonca ani investori, ktorí tvrdia: “Nemám ani najmenšiu predstavu, prečo je vždy utorok taký silný. Je to riadne šialené.“ Prečo index rastie sa však asi treba spýtať centrálnej banky. No nič. Dôležitejšie je, že americká vláda zaútočila na novú a treba povedať, že slobodnú a nikým neregulovanú krypto-menu Bitcoin. Nie, že by ju bola schopná zrušiť úplne, avšak znepríjemňovať jej život sa dá. BitCoin je považovaný v USA niektorými zákonodarcami za “online formu prania špinavých peňazí”. Federálne úrady preto zakročili proti najväčšej zmenárni bicoinov spoločnosti Mt. Gox. Tej vláda zmrazila účty v platobnom systéme Dwolla. Viac informácií, či sa to dotkne i účtov klientov, alebo len samotnej burzy, zatiaľ nemáme. Uvidíme. Nemali by sme však zabudnúť, že USA dosiahli opätovne dlhový strop. Čo sa stane? Vzhľadom na politiku v USA do júla asi nič. Ministerstvo financií použije rovnaké nástroje na oddialenie aktivácie dlhového stropu v podobe ne-realizácie niektorých investícií do dôchodkového fondu zamestnancov vlády a nerealizovaní niektorých výdavkov. Súčasný dlh USA je 16,734 biliónov USD a rastie a rastie.
Matúš Pošvanc