Nápravnovýchovné ústavy a ústavy na výkon väzby v súkromných rukách

Stručný popis riešeného problému: Nápravnovýchovné ústavy a ústavy na výkon väzby v súkromných rukách
Krajina pôvodu: Nemecko, spolková krajina Hesensko
Typ samosprávy: Mesto
Názov samosprávy: Hünfeld
Rok realizácie: 1985 – súčasnosť

Detailný popis riešeného problému

Situácia v slovenskom väzeňstve je kritická. Preplnenosť väzníc totiž zostáva problémom najmä v Bratislave, kde sa nespĺňa ani existujúci neadekvátny štandard 3,5 m2 životného priestoru na väzňa. Okrem toho sa v Bratislave aj v Košiciach zaregistrovali viaceré nedostatky týkajúce sa materiálneho vybavenia. Aj USA sa pozerajú kriticky na slovenské väznice. Hoci sa podľa nich situácia oproti minulým rokom zlepšila, „preľudnenie je stále problém“.

V zahraničí existujú ústavy na výkon väzby, ktoré sú v súkromných rukách, už vyše 20 rokov. Vo Veľkej Británii sprivatizovala konzervatívna vláda prvú väznicu už pred pätnástimi rokmi a takéto „obchodovanie s väznicami“ prišlo aj do Nemecka. Pred troma rokmi otvoril krajinský predseda vlády spolkovej krajiny Hesensko prvé, čiastočne privátne väzenie v Spolkovej republike. „Zariadenie pre výkon trestu“ vo východohesenskom Hünfelde prevádzkuje britská firma Serco, ktorej v Spojenom kráľovstve patrí už päť takýchto zariadení. Pôvodne išlo o iniciatívu krajinských politikov CDU (Kresťansko-demokratickej únie) v Hesensku, ktorou sa mal riešiť problém beznádejne preplnených nemeckých väzníc.

Súkromné väznice dnes nie sú novinkou. Existovali ešte v 19. storočí vo viacerých európskych krajinách. K ich zániku a nástupu štátnych väzníc viedli tvrdenia ako napr.“štát zabezpečí nápravu väzňov lepšie ako súkromný sektor“. Dnes je takéto tvrdenie veľmi odvážne. Prax v Nemecku aj vo Veľkej Británii zatiaľ ukázala neodôvodnenosť predsudkov voči súkromným väzniciam. Najmä vďaka lepším bezpečnostným opatreniam a nižšiemu napätiu medzi väzňami navzájom na jednej strane a väzňami a dozorcami na strane druhej. Pokusy o útek takmer neexistovali.

Detailný popis stratégie na riešenie problému

Nemecko sa v polovici 20. storočia ocitlo v situácii, keď súrne potrebovalo nové väznice, lôžka, ale financovanie zo strany štátu nebolo možné. Podľa predpisov má byť v každom väzení jeden strážnik na 82 trestancov. Toto sa však nedodržiavalo a predpisy sa často porušovali aj tým, že v celách pre jednu osobu boli dve. Príliš nízka kapacita a nedostatočná obsadenosť personálu často viedli k zvýšenej agresivite a násiliu medzi väzňami. Okolnosti donútili členov vlády, aby situáciu prehodnotili a tak dali priechod aj trhovému riešeniu. „Najmä pre daňového poplatníka je to veľmi výhodný projekt,“ hovorí krajinský predseda vlády Koch, ktorý tento projekt inicioval. Už pri stavbe sa podarilo ušetriť päť miliónov eur a pri ročných nákladoch na prevádzku sa očakáva každoročná úspora 660 tisíc eur. Kapacita väzenia je päťsto miest a z dvesto zamestnancov je polovica zamestnaná na súkromnej báze. Zvyšok tvoria členovia justičnej stráže. Súkromné bezpečnostné firmy ponúkli nižšie mzdové náklady pri dlhšom pracovnom čase a tak napríklad spolková krajina Severné Porýnie – Vestfálsko ušetrí vďaka nasadeniu súkromných bezpečnostných služieb 13 miliónov eur ročne. Inšpirovať by sme sa zrejme mohli aj na Slovensku. Ak sa súkromná inštitúcia rozhodne zainevestovať, v zmluve môže byť ukotvená aj renovácia, prístavba či modernizácia zariadenia a vláda by tak rádovo ušetrila aj niekoľko sto miliónov korún.

Popis výsledkov riešenia 

Všade tam, kde určitú službu dostatočne dlhé obdobie poskytoval štát, sú ľudia nedôverčiví voči trhovým riešeniam. Môžu sa naskytnúť aj otázky typu – Nespôsobí šetrenie nákladov, že útek z takéhoto väzenia bude jednoduchší než zo štátneho väzenia? – alebo – Bude skutočne zabezpečená resocializácia väzňov a bude lepšia než v prípade štátnych väzníc? Štúdie vykazujú, že súkromné väznice prinášajú lepšiu kvalitu a nižšie náklady. Podľa štúdie, ktorú uskutočnila Reason Foundation, súkromné väznice prinášajú významné úspory nákladov a rovnakú alebo dokonca vyššiu úroveň kvality pri porovnaní so štátnymi nápravnými zariadeniami. V prípade reštaurovania, modernizovania a rozširovania väzníc to pomáha priblížiť sa k európskym štandardom.

Výhodou takéhoto modelu je, že aj úspora nákladov môže byť zriadená prostredníctvom privatizácie nápravnovýchovných ústavov či väzníc. Celkovo by sa znížila ich preplnenosť na Slovensku a prevádzkové náklady na jednu väznicu by boli omnoho nižšie. Vykonať takéto rozhodnutie už podnietilo niekoľko štátov.

Zdroje:
http://www.partnerstva.sk/buxus/generate_page.php?page_id=531
http://spravy.pravda.sk/sk_domace.asp?r=sk_domace&c=A060202_145637_sk_domace_p12  http://www.reason.org/corrections/index.shtml
http://www.rnl.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=10473
http://www.sme.sk/c/3606075/Stat-malo-plati-nema-kto-strazit.html
http://www.reason.org/ps289.pdf
http://www.reason.org/ps290.pdf
http://magazin.station.zoznam.sk/servlet/Satellite?pagename=CMS_Page&childpagename=Magazin/CMS_Container&c=Page&cid=1118753701921&aid=1132144470388&rid=1124791349575
http://www.obroda.sk/clanok/8244/V-Ma%EFarsku-aj-sukromne-vaznice/

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp