Nič sa nevyriešilo

Eurokríza pokračuje. V Grécku sa napríklad opätovne zvýšila nezamestnanosť. V štvrtom mesiaci bola na úrovni 26,9 %, resp. o 3,8 % vyššia ako rok predtým a o 0,1 % vyššia ako v marci. Počet zamestnaných ľudí (aj vo verejnom sektore) bol 3 636 042. Počet nezamestnaných bol 1 337 621 a nekatívnych 3 337 051. To znamená, že 3,6 milióna pracujúcich, pracuje na 4,6 milióna neaktívnych. Ďalším problémom v krajine je opätovne rastúca miera nesplácania pôžičiek, ktorá dosiahla úroveň viac ako 66 mld. USD, resp. 29 % všetkých poskytnutých úverov, kým pred štyrmi mesiacmi bola na úrovni 24 %. Problémy hlási i Portugalsko, ktoré je zmietané politickou krízou kvôli šetreniu. grecko_nepokoje

Portugalský prezident vo štvrtok vyhlásil, že zvažuje budúci rok vypísanie nových volieb. Prezident Silva navrhol politickú dohodu stranám, ktorá by garantovala podporu úsporných opatrení, aby sa krajina vyhla krachu, resp. ďalšej pomoci s tým, že by sa o rok konali voľby. Trhy to však moc dobre neprijali, keďže sa rysovala dohoda súčasného premiéra Coelho so súčasnými vládnymi stranami. Výnosy na 10 ročných dlhopisoch sa tak nebezpečne pohybujú okolo úrovne 8 %, čo by znamenalo veľké problémy s obsluhou dlhu. Vyzerá to, že Mário bude musieť v najbližšej dobre reálne zasiahnuť. OMT bazuka je asi už pripravená.

Francúzsko zničí 8 000 pracovných miest denne.” Povedal to Pierre Gattaz, nový líder podnikateľskej federácie v krajine. Je to pravdepodobne trošku pritiahnuté za vlasy, avšak ilustruje to celkom dobre situáciu v krajine. Francúzsko je výrazne dusené vysokými daňami a preregulovaným systémom. To má dôsledok v rastúcej nezamestnanosti. Christophe de Margerie, riaditeľ energetického koncernu Total, to povedal asi najlepšie: “Skutočným problémom je samotný francúzsky štát. Dnes je viac ako 55 % reálneho HDP v jeho rukách a toto bohatstvo nie je spravované zodpovedne. Žijeme v kultúre, kde ľudia očakávajú, že sa štát postará o všetko.

Medzinárodný menový fond znížil svoju predpoveď o raste globálneho HDP za rok 2013 z 3,3 % na 3,1%. Podľa MMF porastú USA len 1,7 % rastom, oproti pôvodnej predpovedi 1,9%, pričom eurozóna bude klesať vo výške 0,6 %, oproti pôvodnému odhadu poklesu na 0,3 %. Rok 2014 nebude o moc lepší.

Japonská vláda plánuje prijať nový spôsob merania inflácie, ktorý by mala následne používať tamojšia centrálna banka. Jej plánom je merať tzv. „jadrovo-jadrovú“ infláciu (CPI), ktorá nebude obsahovať nielen ceny čerstvého jedla, ale i energií. Plánom je donútiť centrálnu banku k ešte rozsiahlejším monetárnym aktivitám, keďže dosiahnuť plán 2 % inflácie bude takto omnoho náročnejšie. Takže OK. Vyzerá to, že Japonsko chce naozaj rozpútať inflačné mlyny, ktoré končia jediným spôsobom – stratou dôvery v menu – hyperinfláciou.

Minulý týždeň bolo hlavnou správou v USA zverejnenie záznamu zo zasadnutia monetárnej komisie FEDu a následné vystúpenie Bena Bernankeho. Vyzerá to, že komisia je rozdelená v názore, či pokračovať alebo nepokračovať v politike nákupu dlhopisov vo výške 85 mld. USD mesačne, avšak Ben v tom má asi jasnejšie. Ten vyhlásil, že „vysoko prispôsobivá monetárna politika pre najbližšiu budúcnosť je presne to, čo potrebujeme,“ čo sa vyhodnotilo, ako mierne protichodné voči tomu, čo bolo zverejnené zo záznamu komisie. Následne rezignovala guvernérka richmondského FEDu a členka komisie Elizabeth A. Duke. To inak mohla byť reakcia i na vyhlásenie Bernankeho, ak patrila do „druhej polovice“ komisie, ktorá so súčasnou politikou FEDu nesúhlasí. Avšak, kto vie? To sú len špekulácie.

A nakoniec malá hádanka. Hádajte! Je dnes v USA viac ľudí pracujúcich na plný úväzok, alebo je viac tých, ktorí poberajú nejakú dávku? Jednoduchá odpoveď je, že je viac tých na plný úväzok. Avšak nie tak rýchlo. Tých, ktorí majú plný úväzok je 116 miliónov vrátane 21,9 milióna pracovníkov vlády. Počet obyvateľov na nejakej dávke je pritom 112,5 milióna. Inými slovami počet pracujúcich na plný úväzok je len o 3,5 milióna vyšší. Nie veľmi dobrá perspektíva pre USA a jej ekonomiku.

Ako to celé dopadne? Ako sa bude vyvýjať naša ekonomická budúcnosť? Zúčastnite sa našej konferencie Future of Money 2.0. Tam sa dozviete všetky dôležité odpovede. Viac info na tomto linku.

Matúš Pošvanc

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp