Nové definície

hollandeLen pred týždňom ECB znížila úrokové sadzby a už tento týždeň pokračovala v ústnych intervenciách. Mario Draghi vyhlásil, že sú opätovne pripravený znížiť miery, pokiaľ to bude nutné a že svoju politiku budú prispôsobovať súčasnej situácii tak, ako sa budú vyvíjať ekonomické dáta. Rada guvernérov vraj údajne po prvý krát otvorene hovorí i o negatívnych úrokových sadzbách pre banky, ktoré držia svoje rezervy u ECB. Tieto kroky bude musieť ECB využiť možno už čoskoro, pretože jarná prognóza Európskej komisie moc optimistická nebola. Komisia predpovedá pokles HDP v EU o 0,1 % a o 0,4 % v krajinách euro zóny. ECB zároveň údajne tiež zvažuje, že bude priamo nakupovať toxické aktíva z krajín, ktoré sú zasiahnuté krízou najviac. Podľa Die Welt chce ECB priamo nakupovať tzv. asset-backed securities (cenné papiere, ktorých podkladovým aktívom sú nesplatené bankové úvery), čo v preklade znamená, že ECB ich dá na svoju súvahu a vydanými novými peniazmi bude priamo financovať banky alebo podniky, ktoré jej ich predajú.

A ozaj. Menové vojny pokračujú. Minulý týždeň sa rozhodla znížiť základné sadzby o 0,25 % na 2,75 % centrálna banka Austrálie, čo je nové minimum. A kto ďalší? Centrálna banka Kórei znížila nečakane sadzbu na 2,5 % z 2,75%, pravdepodobne ako reakciu na monetárne uvoľňovanie, ktoré prebieha v Japonsku. V stredu znížila svoje úrokové sadzby i centrálna banka Poľska z 3,25 % na 3%, ako reakciu na zníženie sadzieb ECB z minulého týždňa.

Nezamestnanosť v Grécku dosiahla nové rekordné hodnoty. Počet nezamestnaných medziročne vzrástol o 270 tisíc ľudí. Grécky štatistický úrad oznámil, že miera nezamestnanosti v krajine bola na úrovni 27 %, pričom revidoval januárové čísla na 26,7%. Počet nezamestnaných medzi mladými dosiahol rovnako nový rekord na úrovni 64,2 %.

Stále veríte, že sa vás cyperské znárodnenie finančných prostriedkov nad 100 tisíc euro na účtoch v bankách netýka? Možno vás bude potom zaujímať nový návrh Európskej komisie, ktorá navrhuje, aby sa vklady nad 100 tisíc euro v prípade kolapsu nejakej banky v EU, použili na krytie strát spojených s reštrukturalizáciou banky. Dobrá správa je to, že na vklady by sa malo siahnuť až v poslednom rade. To znamená, že najprv by sa banka mala pokúsiť získať externé zdroje, následne zdroje od svojich akcionárov a až následne od vkladateľov. Otázka je, ako rýchlo sa preskočia tie prvé kroky.

Je viac než zaujímavé, že sú síce výnosy na talianskych dlhopisoch opäť na úrovni spred krízy, avšak výška nesplácaných úverov sa opätovne zvyšuje. V súčasnej dobe dosiahla úroveň viac ako 130 mld. euro, čo je viac ako 8 % zo všetkých pôžičiek. Ale v EU je údajne všetko v poriadku. Či?

Francúzsky minister financií Pierre Moscovic vyhlásil, že úsporám je koniec, a že úspory nie sú jednou cestou, ako sa dostať z krízy. Nemecký minister Schaeuble súhlasí (inak v poslednej dobe sa mi zdá, že jeho súhlas/nesúhlas závisí od počasia, ktoré bolo minulý týždeň celkom pekné), že štáty, ktoré sú postihnuté krízou viac (medzi nimi Francúzsko) by mali mať viac času na skrotenie svojich rozpočtových deficitov. Odlišný názor mal šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann, ktorý vyhlásil, že „Toto nemôžeme nazývať úsporami… aby sme si opätovne získali dôveru trhov, nemôžeme predsa utvoriť pravidlá, a potom vyhlásiť, že ich budeme dodržiavať niekedy v budúcnosti.“ Myslím, že nielen pán Weidmann, ale i my, by sme si mali zvyknúť na to, že novou definíciou je, že neexistujú žiadne pravidlá ako náhle hovoríme o sociálnom štátne a sociálnych výdavkoch.

Dnes čoraz viac ľudí začína pochybovať o raste HDP v Číne – dnešnom motore globálnej ekonomiky. Súkromný a verejný dlh dosiahol údajne viac ako 250 % HDP a uniknuté depeše americkej diplomacie zverejnené na WikiLeaks odhaľujú, že ani Američania neveria čínskym dátam o ich HDP, ktoré sú údajne prikrášľované a nesedia s údajmi o spotrebe elektriny, preprave tovaru, či bankových pôžičkách. Odhaduje sa, že pokles čínskeho HDP sa čoraz viac priblíži k 6 % do roku 2020, pričom niektorí tvrdia, že to bude i 3 %, vzhľadom na pomaly prejavujúci sa demografický vývoj a starnutie obyvateľstva. Čína v demografii kopíruje Japonsko s 20 ročným oneskorením.

Prezidentka Medzinárodného menového fondu Christine Lagarde vyhlásila, že konsolidačné úsilie USA o zníženie ich dlhu je príliš prudké a môže spôsobiť, že sa ekonomika prepadne o 1,5 % HDP. Veru, nie veľmi dobrá perspektíva, keď si uvedomíme, že USA potrebujú zdravý rast ako soľ. I keď akciové indexy opätovne dosiahli tento týždeň bublinové maximá, je to už 195 mesiac po sebe, kedy sa zvýšil počet ľudí v krajine, ktorí sú na sociálnych dávkach; v nominálnom vyjadrení je to 10 962 532, čo presahuje celkovú populáciu Grécka. Áno. Toto je nová definícia zdravého ekonomického rastu – Indexy rastú a čoraz viac ľudí je na dávkach.

Matúš Pošvanc

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp