Ochrana národného dedičstva prostredníctvom súkromného sektoru

Stručný popis riešeného problému: Ochrana národného dedičstva prostredníctvom súkromného sektoru
Krajina pôvodu: Veľká Británia
Typ samosprávy: Mesto
Názov samosprávy: National Trust, GB
Rok realizácie: 1895 – súčasnosť

Detailný popis riešeného problému

Kultúra patrí k najdôležitejším črtám ľudskej spoločnosti. Zahŕňa obrovské množstvo prvkov od materiálnych výsledkov ľudskej činnosti až po životné hodnoty a poznatky. Kultúrne dedičstvo je nenahraditeľným bohatstvom ľudskej spoločnosti, dokladom dejín a vývoja spoločnosti, umenia a vzdelanosti. Na Slovensku sa nachádza 12 722 nehnuteľných pamiatok a 30 103 hnuteľných pamiatok, z čoho 72 patrí medzi národné kultúrne pamiatky.

Pamiatkám na Slovensku sa v minulosti dostávalo málo pozornosti. Počas socializmu sa zničilo alebo nechalo schátrať veľa kultúrnych, najmä sakrálnych, pamiatok. Niektoré z nich sa podarilo zreštaurovať, niektoré ešte stále „odpočívajú“ v depozitároch, čakajúc na obnovu. V súčasnosti sa situácia výrazne zlepšuje a s rozvojom cestovného ruchu na Slovensku sa postupne upriamuje pozornosť aj na kultúrne pamiatky.

Počiatky organizovanej ochrany kultúrnych a historických pamiatok na Slovensku sa datujú do druhej polovice 19. storočia. Najskôr v tejto oblasti pôsobila tzv. „viedenská pamiatková škola“, od roku 1919, počas existencie prvej Československej republiky to bol Vládny komisariát na ochranu pamiatok a po 2. svetovej vojne na jeho činnosť nadviazal Referát na ochranu pamiatok Ministerstva školstva a národnej osvety. V roku 1951 vznikol Pamiatkový úrad, ktorý na Slovensku pôsobí dodnes, a ktorého „pobočkami“ sú krajské pamiatkové úrady. Starostlivosť a obnova kultúrnych a historických pamiatok však nie je jednoduchou a jednorázovou záležitosťou. Naopak, vyžaduje si neustálu pozornosť a väčšinou so sebou prináša problémy typu „začarovaný kruh“, v ktorých väčšinou figurujú pojmy ako nedostatok financií, majetkové spory, nezáujem či vandalizmus.

Problémom je aj tzv. „blednúca krása“. Totižto, aký iný účel ešte môžu mať honosné, ale opustené budovy, ktoré sú navyše zanedbalé a schátralé a predstavujú riziko poškodenia zdravia? Riešenie sa začína pri miestnej samospráve, ale musí vyústiť až k riešeniu, kde nastupuje štát aby takéto budovy ešte ostali „nažive“? V prípade takýchto budov je najlepším riešením údržba, ktorá ich sprístupní pre ďalšie využitie, napríklad pre potreby cirkvi, kultúry a umenia či vedy. Spoluprácou verejnosti a súkromných organizácií, zaoberajúcich sa kultúrnymi pamiatkami, ale aj spoluprácou s medzinárodnými organizáciami môžu jednotlivé oblasti, mestá, alebo všeobecne Slovensko na seba upozorniť a prilákať návštevníkov. Hlavnou myšlienkou je – prečo nezaložiť charitatívnu spoločnosť pre zrenovovanie budov a dať ich do poriadku aby sa neskôr mohli prenajať aj napríklad budúcim rekreantom? Vzhľadom na to, že existuje aj iná možnosť, ako zachrániť unikáty Slovenska – účasť verejnej správy potom nie je nutnosťou.

Detailný popis stratégie na riešenie problému

Vyššie popísaný problém vyriešila organizácia Spoločnosť pamiatok Veľkej Británie, kde množstvo charitatívnych projektov bolo zriadených práve pre tento zvláštny účel. Ešte v roku 1895, bola založená Národná spoločnosť troma nezávislými jedincami ktorí sa zaoberali ochraňovaním ohrozených vidieckych miest, prírody a budov. Dnes táto spoločnosť dozerá na vyše 240 tis. hektárov prekrásnej prírody a 575 míľ rozprestierajúceho sa pobrežného pásma a zároveň na vyše 200 budov a záhrad. Táto spoločnosť funguje od roku 1965 ako charita s dvoma účelmi: s úmyslom zachraňovať staré budovy a ich okolie pred zanedbávaním; na druhej strane sa pokúša propagovať všeobecný verejný pôžitok týchto pozoruhodných budov prostredníctvom prenajatia rekreantom. V Británii táto Národná spoločnosť zachránila viac než 200 budov historického charakteru a architektonickej dôležitosti pred schátraním, zánikom či nevhodnou zmenou. Viac než 150 z nich bolo prerobených tak, aby mohli byť prospešné pre rekreantov či turistov počas celého roka. Peniaze, ktoré sa použíjú pre novú atrakciu, prírastok alebo renováciu budovy sú čerpané z grantov, dotácií a darov.

Každý rok zakotví v organizácii viac než 40 000 ľudí. Pravidelné užívanie je pre tieto budovy prospešné – vytvára to príjem pre udržiavanie a opravy a pomáha tak splácať náklady na renováciu.

Popis výsledkov riešenia

Na Slovensku je mnoho miest, ktoré majú stáročnú históriu a môžu sa pýšiť prastarými umeleckými pamiatkami, či významnými dejinnými udalosťami.

Nehnuteľnosti, ktoré sú v schátralom stave, prípadne také, ktoré by potrebovali rekonštrukciu – po ich úprave neskôr môžu byť prenajaté kýmkoľvek, kto zaplatí za to, aby mohol stráviť víkend alebo aj tri týždne v prostredí, kde si naplno vychutná atmosféru minulého storočia. Výsledkom činnosti organizácie je aj to, že množstvo rozličných ľudí sa ocitne, aj keď na krátke časové obdobie, v úlohe obyvateľov príjemnej starej budovy. Návštevníci pritom budú môcť využívať všetky vymoženosti, ktoré takáto budova ponúka, či už hovoríme o varení, nocovaní alebo zábave, prebádaní susedných a okolitých budov či pamiatok.

Spoločnosť takto „prevádzkuje“ aj tzv. víziu priateľstva, ktorá sprístupňuje to, aby ľudia mohli byť prítomní na špeciálnych podujatiach, prednáškach či vernisážach uskutočňovaných v týchto budovách. Tento akt zároveň môže zahájiť aj systém sponzorstva.

Spoločnosť bude schopná opravovať, konzervovať a regenerovať historickú základnú hmotu budov. Napriek prepoužívaniu týchto zanedbaných budov bude pomáhať vytvárať pracovné miesta, prevádzkovať ubytovania a zlepšovať všeobecnú kvalitu života, zároveň je inovatívnym nápadom, ktorý vďaka entuziazmu a záväzku ľudí pomáhať, môže ísť príkladom pre celý svet. Takýmto spôsobom sa dá uchrániť, dokumentovať a prezentovať historické pamiatky Slovenska.

Zdroje:
http://www.adamsmith.org/80ideas/idea/8.htm
http://www.heritage.co.uk/apavilions/fr01.html
http://www.landmarktrust.org.uk/
http://www.nationaltrust.org.uk/main/w-chl.htm
http://www.pamiatky.sk/pamiatky/ochrana-pamiatkoveho-fondu/dejiny-pamiatkovej-starostlivosti/
http://referaty.atlas.sk/vseobecne-humanitne/kultura-a-umenie/39829/kulturne-pamiatky-a-ich-stav-na-slovensku

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp