Prenesená správa verejného osvetlenia

Stručný popis riešeného problému:Prenesená správa verejného osvetlenia
Krajina pôvodu: Česká republika
Typ samosprávy: Mesto
Názov samosprávy: Praha
Rok realizácie: 1999 – 2013

Detailný popis riešeného problému

Technický stav verejného osvetlenia je vo väčšine slovenských miest a obcí  alarmujúci, ak nie kritický. Tieto svetelné systémy neboli od čias svojej inštalácie takmer vôbec objektom rozsiahlejších investícií. Pritom kvalitné verejné osvetlenie signifikatne zlepšuje bezpečnosť dopravy, osôb, ich majetku a zvyšuje príťažlivosť miest pre turistov (najmä architektonické osvetlenie). Navyše, existuje priama úmera medzi úrovňou verejného osvetlenia a mierou zločinnosti, dopravnej nehodovosti a vandalizmu, čo vyplýva z mnohých výskumných štúdií venujúcich sa tejto problematike.

Verejné osvetlenie sa zaraďuje medzi tzv. neplatené služby obyvateľstvu (jedna z posledných), ktorú obstarávajú a financujú samosprávy zo svojich rozpočtov. Renovácia (prípadne optimalizácia) a následná správa a údržba verejného osvetlenia realizovaná v súlade s trendom maximálnej úspory nákladov na elektrickú energiu sú po technickej aj finančnej stránke mimoriadne náročné. Pre väčšinu obcí je vynaloženie najmä úvodných nákladov (ktoré by však viedli k dlhodobým masívnym úsporám elektrickej energie) jednoducho nereálne.

Optimálny sa zdá byť model spravovania verejného osvetlenia, ktorý prenáša zodpovednosť a snahu o zefektívnenie na správcu verejného osvetlenia. Pričom kontrola činnosti správcu a jeho možný postih zo strany samosprávy sú zmluvne upravené. Tento model počíta s poskytovaním komplexných služieb samosprávam súkromným subjektom, vrátane platieb elektrickej energie za dopredu stanovenú paušálnu cenu. Správca je teda nútený znižovať náklady na údržbu i výdavky za elektrickú energiu pri súčasnom dodržaní zmluvných podmienok.

Pri aplikovaní doleuvedeného riešenia je teda v konečnom dôsledku možné získať moderné verejné osvetlenie bez vlastných investičných vkladov, za paušálnu cenu úmernú sume vynakladanej na údržbu zastaraného súčasného osvetlenia.

Detailný popis stratégie na riešenie problému

„Prenesená správa verejného osvetlenia“ (PSVO) je projekt, ktorý bol úspešne realizovaný v Prahe (okrem Prahy vo viac než 90-tich mestách a obciach v ČR) od roku 1999 a umožňuje efektívne využívanie prostriedkov, minimalizáciu spotrebovanej energie, kontrolu zo strany mesta a záruku efektívnosti garantovanej zmluvou.

Ide vlastne o dlhodobý zmluvný vzťah (na pätnásť i viac rokov), ktorý je založený na prenesení správy, prevádzky a údržby verejného (prípadne aj slávnostného) osvetlenia na zmluvného partnera. Samotné zariadenie ostáva majetkom zadávateľa (samosprávy).

Výkon prenesenej správy spočíva predovšetkým v prevádzkovaní a údržbe siete verejného osvetlenia, plánovaní a realizácii investícií, nákupe a riadení spotreby elektrickej energie a vo financovaní samotných prác. Za tieto služby je správcovi vyplácaná paušálna odmena bez ohľadu na počet vykonaných úkonov. Vzhľadom ku charakteru a náplni poskytovanej služby je v záujme samotného správcu, aby dosiahol najvyššiu možnú racionalizáciu údržby a prevádzky, ale tiež zníženie spotreby elektrickej energie.

“V roku 1999 prevzala spoločnosť ELTODO-CITELUM, s.r.o. do nájmu, prevádzky a správy verejné a slávnostné osvetlenie a verejné a vežové hodiny na území hlavného mesta Prahy za účelom zabezpečenia správy, údržby a obnovy vedúcej ku kvalitnému a rovnomernému osvetleniu všetkých verejných priestranstiev a významných objektov.

Počas prvých piatich rokov vložila spoločnosť do projektu obnovy verejného osvetlenia, ktorý bude trvať do roku 2013, investíciu vo výške 806,7 mil. Kč bez zadlženia mesta. Spoločnosti sa k dnešnému dňu podarilo vymeniť 115 688 ks svietidiel vrátane inštalácie historických replík lámp v celkovej výške 392,6 mil. Kč. Súčasne bolo vymenených 192 455 ks svetelných zdrojov. Svietivosť a prevádzkyschopnosť verejného osvetlenia teraz dlhodobo prekračuje hodnotu 99,4 %.V súčasnej dobe ELTODO-CITELUM, s.r.o. spravuje v Prahe 126 226 svetelných miest verejného osvetlenia, 2 374 svietidiel slávnostného osvetlenia, 135 823 svietidiel, 6 627 km káblov, 439 ks verejných hodín, 57 vežových hodín a 827 prípojok mestského mobiliáru.“[i]

Finančné prostriedky, najmä na nutnú počiatočnú výmenu svietidiel a ďalšie investície, v modeli PSVO zabezpečuje zmluvný partner a poskytuje tak obci v podstate úver, ktorý je „splácaný“ formou stálych paušálnych mesačných platieb (splátok). Uplatnenie princípu PSVO umožňuje obci inštaláciu kvalitnejšieho, spoľahlivejšieho a moderného verejného osvetlenia pri vynaložení rovnakých finančných prostriedkov ako v rokoch pred modernizáciou.

Popis výsledkov riešenia

– Kompletná renovácia verejného osvetlenia, bez zvýšenia mesačných nákladov mesta.
– Nové služby:

  • architektonické osvetlenia pamätihodností,
  • slávnostné osvetlenia,
  • dekoratívne osvetlenia,
  • osvetlenia prechodov pre chodcov mimoriadne výrazným halogénovým svetlom.

– Prenesenie všetkých problémov týkajúcich sa verejného osvetlenia na zmluvného partnera.
– Zaistenie extrémne nízkej poruchovosti (v Prahe zníženie počtu nefungujúcich svetelných miest na úroveň cca 0,4 %).
– Nepretržitá 24hodinová činnosť dispečingu.
– Optimalizácia odberu elektrickej energie využitím moderných svietidiel.
– Úplná kontrola samosprávy nad výdavkami.
– Súlad osvetľovacej sústavy s normami EU.

Zdroje:
http://www.eltodo.cz/Webova_prezentace/3_Osvetleni/1_Prenesena_sprava_VO/Praha/cz.html
http://www.ftea.cz/VO.htm
http://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/2003/sv040310.htm


[i] Prevzaté z webových stránok správcu verejného osvetlenia hl. mesta Prahy – ELTODO-CITELUM, s.r.o., http://www.eltodo.cz/Webova_prezentace/3_Osvetleni/1_Prenesena_sprava_VO/Praha/cz.html

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp