Projekt „Poslanci pod lupou“ – monitoring 23. schôdze NR SR

Projekt „Poslanci pod lupou“ je iniciatívou Nadácie F. A. Hayeka Bratislava v spolupráci so Združením daňových poplatníkov Slovenska za finančnej podpory Friedrich Naumann Stiftung. Cieľom projektu je upozorniť slovenskú verejnosť na vplyv rozhodovania politikov na peňaženky občanov a ich vplyv na podnikateľské prostredie a pracovné miesta. Nadácia F. A. Hayeka a Združenie daňových poplatníkov Slovenska zrealizovali analýzu zákonov predložených do NR SR za 23. schôdzu parlamentu 6. volebného obdobia. Analýza bola realizovaná z hľadiska dopadov prerokovávaných zákonov na peňaženku občanov a na podnikateľské prostredie.

Hlavné závery: 23. schôdza Národnej rady bola opäť veľkou záťažou pre peňaženky občanov, ako aj pre podnikateľské prostredie aj napriek tomu, že množstvo zákonov s negatívnym vplyvom na podnikateľské prostredie a peňaženky občanov (spolu 30) bolo rovnaké ako množstvo zákonov, ktoré mali na podnikateľské prostredie a peňaženky občanov pozitívny vplyv (spolu 30).

Ako utrpela peňaženka občanov?

Poslanci NR SR na 23. schôdzi schválili 55 zákonov a neschválili 57 zákonov (v prvom, druhom, alebo treťom čítaní). Zo schválených zákonov (55) bolo:

15 zákonov (27 %), ktoré finančne zaťažovali peňaženku občanov a podnikateľov

17 zákonov (31 %), ktoré šetrili peňaženku občanov a podnikateľov

Ostatné zákony nemali vplyv na peňaženku občanov (napr. novela zákona o geologických prácach, novela zákona o akreditácii orgánov posudzovania zhody, novela zákona o Exportno-importnej banke Slovenskej republiky, novela zákona o notároch a notárskej činnosti).
tab1graf1

Graf znázorňuje počet schválených zákonov na 23. schôdzi 6. volebného obdobia Národnej rady a ich vplyv na peňaženku obyvateľov a podnikateľov. Na grafe je možné vidieť výnimočné nižšie zastúpenie zákonov zvyšujúcich zaťaženie občanov a podnikateľov.
graf2

Poznámka: Medzi zákony v tomto grafe sú zaradené len zákony, ktoré prešli 3. čítaním. Dôvodom vynechania zákonov, ktoré boli schválené v 1. a v 2. čítaní, je snaha zamedziť duplicite, keďže každý takýto zákon buď následne prejde 3. čítaním alebo bude neschválený.

 Ako poslanci podporili podnikateľské prostredie?

Poslanci NR SR na 23. schôdzi schválili 55 zákonov a neschválili 57 zákonov (v prvom, druhom, alebo treťom čítaní). Zo schválených zákonov (55) bolo:

15 zákonov (27%), ktoré zhoršovali podnikateľské prostredie,

13 zákonov (24%), ktoré zlepšovali podnikateľské prostredie.

Ostatné normy nemali vplyv na podnikateľské prostredie (novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a zákona o energetike, novela zákona o uznávaní odborných kvalifikácií, novela zákona o rodičovskom príspevku a zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa).

tab2graf3

Graf znázorňuje počet zákonov schválených na 23. schôdzi 6. volebného obdobia Národnej rady a ich vplyv na podnikateľské prostredie. Na grafe je možné vidieť vyššie zastúpenie zákonov, ktoré zhoršujú podnikateľské prostredie.
graf4

Poznámka: Medzi schválené zákony v tomto grafe sú zaradené len zákony, ktoré prešli 3. čítaním. Dôvodom vynechania zákonov, ktoré boli schválené v 1. a v 2. čítaní, je snaha zamedziť duplicite, keďže každý takýto zákon buď následne prejde 3. čítaním alebo bude neschválený.

Súbory na stiahnutie:

Analýza dopadov k 23. schôdzi NR SR
Press-release-23rd-session
Tabuľky-a-grafy-k-23.-schôdzi-NR-SR
Tlacova_sprava_poslanci_pod_lupou_23.schôdza
Analýza vybraného zákona – Novela zákona o kolektívnom vyjednávaní

Filip Vačko

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp