Projekt „Poslanci pod lupou“ – monitoring 25. schôdze NR SR

Projekt Poslanci pod lupou“ je iniciatívou Nadácie F. A. Hayeka Bratislava v spolupráci so Združením daňových poplatníkov Slovenska za finančnej podpory Friedrich Naumann Stiftung. Cieľom projektu je upozorniť slovenskú verejnosť na vplyv rozhodovania politikov na peňaženky občanov a ich vplyv na podnikateľské prostredie a pracovné miesta. Nadácia F. A. Hayeka a Združenie daňových poplatníkov Slovenska zrealizovali analýzu zákonov predložených do NR SR za 25. schôdzu parlamentu 6. volebného obdobia. Analýza bola realizovaná z hľadiska dopadov prerokovávaných zákonov na peňaženku občanov a na podnikateľské prostredie.

Hlavné závery: 25. schôdza Národnej rady bola opäť veľkou záťažou pre peňaženky občanov, ako aj pre podnikateľské prostredie. Množstvo zákonov s negatívnym vplyvom na podnikateľské prostredie a peňaženky občanov (spolu 42) bolo opäť väčšie, ako množstvo zákonov, ktoré mali na podnikateľské prostredie a peňaženky občanov pozitívny vplyv (spolu 30).

Ako utrpela peňaženka občanov?

Poslanci NR SR na 25. schôdzi schválili 61 zákonovneschválili 17 zákonov (v prvom, druhom, alebo treťom čítaní). Zo schválených zákonov (61) bolo:

22 zákonov (36 %), ktoré finančne zaťažovali peňaženku občanov a podnikateľov

16 zákonov (26 %), ktoré šetrili peňaženku občanov a podnikateľov

Ostatné zákony nemali vplyv na peňaženku občanov (napr. novela zákona o prevencii závažných priemyselných havárií, novela zákona o Exportno-importnej banke Slovenskej republiky, novela zákona o vysielaní a retransmisii a zákona o telekomunikáciách).
12

Graf znázorňuje počet schválených zákonov na 25. schôdzi 6. volebného obdobia Národnej rady a ich vplyv na peňaženku obyvateľov a podnikateľov. Na grafe je možné vidieť vyššie zastúpenie zákonov, ktoré zaťažujú peňaženku občanov a podnikateľov.

3

Poznámka: Medzi schválené zákony v tomto grafe sú zaradené len zákony, ktoré prešli 3. čítaním. Dôvodom vynechania zákonov, ktoré boli schválené v 1. a v 2. čítaní, je snaha zamedziť duplicite, keďže každý takýto zákon buď následne prejde 3. čítaním alebo bude neschválený.

7

Ako poslanci podporili podnikateľské prostredie?
Poslanci NR SR na 25. schôdzi schválili 61 zákonov a neschválili 17 zákonov (v prvom, druhom, alebo treťom čítaní). Zo schválených zákonov (61) bolo:

– 20 zákonov (33%), ktoré zhoršovali podnikateľské prostredie,

– 14 zákonov (23%), ktoré zlepšovali podnikateľské prostredie.

Ostatné normy nemali vplyv na podnikateľské prostredie (napr. novela zákona o uznávaní odborných kvalifikácií, novela Obchodného zákonníka, novela zákona o výkone trestu odňatia slobody).4

5
Graf znázorňuje počet zákonov schválených na 25. schôdzi 6. volebného obdobia Národnej rady a ich vplyv na podnikateľské prostredie. Na grafe je možné vidieť vyššie zastúpenie zákonov, ktoré zhoršujú podnikateľské prostredie.
6

Poznámka: Medzi schválené zákony v tomto grafe sú zaradené len zákony, ktoré prešli 3. čítaním. Dôvodom vynechania zákonov, ktoré boli schválené v 1. a v 2. čítaní, je snaha zamedziť duplicite, keďže každý takýto zákon buď následne prejde 3. čítaním alebo bude neschválený.

8

Analýza dopadov k 25. schôdzi NR SR (1)
Poslanci zasadajú – čo hrozí podnikateľom a peňaženkám ľudí – po 25. schôdzi
Press-release-25th-session
Tabuľky-a-grafy-k-25.-schôdzi-NR-SR
Tlacova_sprava_poslanci_pod_lupou_25.schôdza

Filip Vačko

 

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp