Recyklácia odpadu využitím strategického partnerstva firiem

Stručný popis riešeného problému: Recyklácia odpadu využitím strategického partnerstva firiem
Krajina pôvodu: The Republic of Mauritius
Typ samosprávy: Územný celok
Názov samosprávy: Grand Port Savanne District
Rok realizácie: Súčasnosť

Detailný popis riešeného problému

Odpadový manažment a manažment dostupnej pôdy sa stávajú životne dôležitými záležitosťami zvlášť vtedy, ak samosprávy nedisponujú veľkým katastrálnym územím, resp. riešia problémy s odpadovým hospodárstvom. Predmetom analýzy je činnosť samosprávy Grand Port Savanne District a Ministerstva lokálnej správy (Ministry of Local Government). Inštitúcií situovaných na 64 km dlhom a 47 km širokom ostrove Maurícius. V ich pôsobnosti je skládka odpadu na Mare Chicose, ktorú prevádzkujú už od roku 1990. Súčasná kapacita skládky 1200 t denne bola zvýšená z pôvodnej kapacity 300t odpadu denne. Tento problém je už tradične sprevádzaný ďalšími komplikáciami, ako sú znížená kvalita spodných vôd spôsobená priesakmi škodlivých látok zo skládky a nahromadený odpad znižuje kvalitu života miestneho obyvateľstva.

Ostrov Maurícius vzhľadom na hustotu zaľudnenia 603 obyvateľov/km2 patrí medzi najľudnatejšie miesta na svete. (Pre porovnanie, Holandsko – 395,11 obyvateľov/km2) Zväčšujúca sa skládka na Mare Chicose (394,423 ton tvrdého odpadu v r. 2007) predstavuje zvýšené riziko vzniku karcinogénnych ochorení. A to hlavne kvôli skládkovým plynom počas procesu rozkladania odpadu. Vládnym rozhodnutím sa musí uvoľniť 1,6 mil. EUR na presídlenie obyvateľov zo znečistenej oblasti a ďalší 1 mil. EUR je určený ako rôzne formy odškodnenia. Takéto financovanie dôsledkov je zbytočnou záťažou pre verejné financie. Kompetentné orgány na ostrove Maurícius si to uvedomili a rozhodli sa preto investovať do preventívnych opatrení.

 
Detailný popis stratégie na riešenie problému

Samospráva už dlhší čas nezabezpečuje zber a prevoz odpadového materiálu na skládku. Podľa dodatku k „Local government act“ z roku 2003, odvoz odpadu je zabezpečovaný výhradne privátnym sektorom. Tranzit z celého ostrova sa uskutočňuje cez 5 transferových staníc na jedno miesto určenia – skládku na Mare Chicose. Licenciu prepravcu odpadu je možné získať na ministerstve. To, že sa zber a transport efektívne zabezpečuje súkromnými prevádzkovateľmi však nie je úplným riešením odpadového hospodárstva, nevyriešeným zostal posledný krok – spracovanie odpadu.

Pasívne hromadenie odpadu na Mare Chicose sa postupom času dostalo za hranicu ekologickej udržateľnosti a rentability. Okrem klasických negatívnych externalít, ktoré sú často záťažou pre samosprávu by rozšírenie skládky bolo sprevádzané veľkými dodatočnými nákladmi pre samotného prevádzkovateľa. Hlavným pôsobiacim faktorom je v tomto prípade vysoká cena pôdy, čo na druhej strane otvára možnosti pre sofistikovanejšie riešenia, ktoré by v prípade dostatku lacnej pôdy boli považované za nerentabilné.

Pri snahe o komplexné riešenie odpadového hospodárstva vyvstala potreba získať dodatočné know-how vytvorením joint venture medzi dvoma spoločnosťami, konkrétne Gamma Civic (Maurícius) a Covanta Energy (U.S.). Spoločnosť Gamma Civic bola vybraná, aby prišla s vhodným riešením spracovávania odpadu. Navrhnutá alternatíva je založená na spracovávaní  komerčného odpadu a odpadu z domácností. Inovatívne riešenie odpadového hospodárstva sa realizuje na báze novej technológie, ktorá vznikla ako kombinácia technológií už existujúcich[1]. Novovytvorený Joint Venture sa stal garantom aplikovania tejto technológie pre potreby ostrova Maurícius a miestnej samosprávy v oblasti odpadového manažmentu. Samotná technológia v sebe zahŕňa čiastkové procesy sušenia, zahrievania, biodegradácie a spopolňovania. Cieľom takéhoto spracovania odpadu je jeho transformácia na poľnohospodársky využiteľné hnojivo alebo sa spracovávaný odpad môže v poslednej fáze využiť ako obnoviteľný zdroj energie. 300 000 ton odpadu ročne dokáže týmto spôsobom vygenerovať pre miestnu energetickú sieť až 6% nevyhnutnej potreby elektrickej energie (proces je v súlade s európskou smernicou 2000/76/EC pre spaľovanie odpadov a spĺňa nároky stanovené v Environmental Protection Act 2002). Čo je však podstatné, takto vygenerovaná energia bude pre odberateľa (samosprávu, domácnosti) lacnejšia, keďže ostrov vyrábal elektrickú energiu nákladným používaním dovezených uhľovodíkových palív. Výdavky verejného sektora predstavujú podiely v novozaloženom Joint Venture. Osud tejto časti verejných financií závisí od toho, ako sa bude celý podnikateľský zámer vyvíjať. Verejný sektor si kapitálovým vstupom do Joint Venture rozšíril kontrolu nad projektom.

Popis výsledkov riešenia

Výsledky riešenia odpadového hospodárstva sa dajú popísať nasledovne:

  1. Samospráva nebude musieť zasahovať do svojej krajinnej štruktúry neúmerným rozširovaním skládky, keďže odpad sa z veľkej časti bude efektívne recyklovať bez negatívnych dopadov na životné prostredie. Recyklácia zníži náklady na skladovanie odpadu o dve tretiny.
  2. Možnosť spracovávania odpadu vytvorí nové priame a nepriame pracovné príležitosti a ostrov tým získa nový zdroj poľnohospodárskych hnojív. Ostrov si zabezpečí polovicu z pôvodne dovážaného množstva umelých hnojív vo vlastnej réžii.
  3. Navrhované riešenie odpadového manažmentu je impulzom pre podnikateľskú aktivitu v energetike a poľnohospodárstve.
  4. Využitie odpadu ako ďalšieho obnoviteľného zdroja od roku 2009 zvýši ponuku elektrickej energie (kapacita zariadenia je stanovená na úrovni 20 MW), vytvorí priestor pre zníženie jej ceny a zvýši energetickú sebestačnosť územia.
  5. Projekt je novým zdrojom daňových príjmov, súkromné investície umožnia zachovať vládny finančný kapitál pre iné nevyhnutné investície.
  6. Spustenie projektu bude znamenať redukciu emisií skleníkových plynov, prebytočné emisné kvóty sa môžu stať dodatočným príjmom.

Martin Dolinský

Zdroje:
MACCORMACK, A., FORBATH, T., BROOKS, P., KALAHER, P., Innovation through Global Collaboration: A New Source of Competitive Advantage. Harvard Business School, Boston, MA & Wipro Technologies, Product Strategy and Architecture Practice, Boston, MA, 2007. 17p. ISBN not stated
Striking Gold from Waste. Contributors: Nasseem Ackbarally – author. Magazine Title: African Business. Issue: 329. Publication Date: March 2007. Page Number: 52+. COPYRIGHT 2007 IC Publications Ltd.; COPYRIGHT 2007 Gale Group
<https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/index.html[MD5] >
<http://www.gov.mu/portal/site/citizenhomepage>
<http://www.gov.mu/portal/site/Mainhomepage>
<http://en.wikipedia.org/wiki/Mauritius>
<www.questia.com>

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp