Sila centrálnych bánk hýbala trhmi

draghi_bernankeMario Draghi opätovne verbálne intervenoval a neváhal povedať, že ECB zvažuje prijať akékoľvek kroky; a dokonca neštandardné, keď to bude nevyhnutné. Nepovedal teda, že aké konkrétne, ale si je údajne vedomý toho, že môžu spôsobiť i nepredvídateľné dopady, ktoré však ECB hravo zvládne. Nezabudol spomenúť pripravovanú bankovú úniu, ako jedno z klasických riešení. Tá však podľa niektorých zdrojov nebude skôr ako v roku 2014. Dôležitým z tohto hľadiska je i to, že samotná banková únia, ktorá znamená dohľad ECB nad najdôležitejšími bankami v EU, nezabráni tomu, že už dnes majú banky zásadné problémy. Jednou z nich je údajne Deutsche Bank, ktorá je podľa amerických regulátorov vysoko podkapitalizovaná. Riaditeľ Deutsche Bank však povedal, že je všetko v poriadku a že banka urobila ohromný pokrok, kedy dokázala získať viac ako 5 mld. euro nových zdrojov a že je v omnoho lepšej kondícií, ako jej hlavní konkurenti. Tak teraz neviem. Pokiaľ je pravda, že Deutsche Bank je podkapitalizovaná a zároveň je pravda, že je na tom lepšie, ako jej konkurenti, tak potom jej konkurenti musia byť na tom asi omnoho horšie. Nič to, ministri financií Európskej únie začali jednať o tom, aké pravidlá budú platiť pri záchrane problémových bánk, ako sa budú zachraňovať a akým spôsobom a či vôbec budú na záchrane participovať i vkladatelia. Uvidíme, čo nám pripravia.

Európsky predaj automobilov sa prepadol v máji na 20 ročné minimá. Najväčšie problémy hlási PSA Peugeot Citroen, Renault SA, a Fiat SpA – inými slovami Francúzsko a Taliansko. Počet nových predajov áut klesol opätovne o 5,9 % na úroveň 1,08 miliónov áut. Podľa analytikov sa európsky trh prepadne o 29 % a na tejto úrovni ostane veľmi dlho. Medzi základné problémy trhu patrí veľká nezamestnanosť mladých, ktorí si nekupujú autá a samozrejme finančná kríza. A to veru nie je veľmi dobrá správa pre Slovensko.

Tak ako mnohí predpovedali, cyperská ekonomika sa rúti do väčšej recesie, sprevádzanej vyššou nezamestnanosťou a spôsobujúcou, že fiškálna konsolidácia bude o to ťažšia. Cyprus pristúpil na záchranný plán, ktorý neznamená nič iné len pomalú a nepríjemnú smrť. Podľa niektorých správ dokonca cyperský prezident prosíkal v EU o zmiernenie ozdravného plánu a zmenu podmienok záchrany. Či na zmiernenie Trojka pristúpi ešte nevieme. Jedno je však isté o Cypre budeme ešte veľa krát počuť rovnako, ako dnes a denne počúvame o Grécku.

Niektorí analytici predpovedajú, že čiernou labuťou finančných trhov a spúšťačom novej finančnej krízy bude Japonsko. Ako sme sa však mohli presvedčiť uplynulý týždeň, môže sa to stať hocikde a kedykoľvek. Príkladom môže byť Čína. Vzájomná nedôvera na finančnom trhu medzi finančnými inštitúciami bola minulý týždeň veľmi vysoká, kde tzv. shibor úroková miera (Šangajská medzibanková úroková miera) výrazne stúpla. Tá je zjednodušene barometrom likvidity na čínskom medzibankovom trhu. Situácia bola pravdepodobne veľmi závažná, pretože zasahovať musela i čínska národná banka, ktorá dodala na trh potrebnú likviditu a upokojovala tým jednotlivých aktérov. Agentúra Fitch tiež varovala, pred nebezpečenstvom úverovej bubliny a problémami s tzv. šedým bankovníctvom v Číne. Podľa agentúry „systém šedého bankovníctva postráda akúkoľvek transparentnosť a systematické riziko výrazne narastá. Nevieme totižto kto peniaze požičiava, kto si ich berie a akými aktívami sú tieto obchody kryté, čo podkopáva dôveru v tento systém.“

Najsledovanejšou udalosťou týždňa bola i tak tlačová konferencia americkej centrálnej banky FED. Investori sa zhodli na nasledujúcich záveroch z konferencie. Po prvé, FED tvrdí, že prírastky na trhu práce a znovu oživenie trhu s nehnuteľnosťami zvyšuje dôveru spotrebiteľov v ekonomiku. Po druhé FED bude monetárnou politikou naďalej podporovať ekonomické ozdravenie. Po tretie sa mesačné nákupy dlhopisov môžu ku koncu tohto roka zmierniť a zároveň môžu byť pozastavené do konca roku 2014. Faktom však ostáva, že zatiaľ bude FED naďalej nakupovať vládne dlhopisy vo výške 85 mld. USD mesačne. Najdôležitejšie na celej konferencii podľa môjho názoru bol jej výsledok. Trhy len pri náznaku toho, že by podpora v zmysle nákupov dlhopisov zo strany FEDu mohla náhodou skončiť, spôsobila totálny výpredaj všetkého. Takže, nie. FED nákupy prestať realizovať nemôže. Ako sme už povedali viac krát, už je dávno vo vlastnej pasci. Dnes ide len o to, kedy a kto si to uvedomí ako prvý.

Matúš Pošvanc

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp