Dve ťažké váhy finančníctva sa zhodujú, že správy o vytvorení zlatého štandardu v Číne sú zavádzajúce a nepravdivé. Posledné týždne priniesli viacero správ a blogov, že čínska vláda a tamojšia centrálna banka potajomky nakupujú zlato za účelom nastolenia nového Bretton-Woodskeho systému zlatého štandardu; každopádne, Jeffrey Christian, riaditeľ výskumnej CPM Group v New Yorku, a Jim Rickards, autor bestselleru „Menové vojny: Smerom k ďalšej globálnej kríze“, hovoria, že posledné, čo môže Čína chcieť je, aby bola ich mena pripútaná k zlatému štandardu.
V interview s Kitco News, Christian povedal, že Číne trvalo dekády oslobodiť sa od trhu zlata a pochybuje o spätnom návrate. Skôr si myslí, že Čína má úmysel byť súčasťou novej svetovej rezervnej meny.
Rickards to potvrdil. Čína nekupuje zlato, aby vytvorila nový zlatý štandard; skôr sa snaží spraviť Yuan atraktívnejším, s cieľom začleniť sa k niektorým ďalším menám, označovaným ako Special Drawing Rate (SDR). Dodal, že existuje iniciatíva urobiť SDR novou globálnou rezervnou menou.
„Každý vie, že dni amerického dolára sú spočítané, ale zatiaľ nie je za neho žiadna náhrada, okrem SDR,“ povedal. „Svet sa snaží o prechod k SDR a Čína s tým nemá problém.“
Rickards dodáva, že cieľ Číny byť vo zväzku SDR je dvojnásobne výhodný; krajina stále môže ovládať svoju monetárnu politiku a kapitálové účty, zatiaľ čo by mohla ovplyvňovať svetovú ekonomiku účasťou vo zväzku s ostatnými menami.
„Číňania chcú mať Yuan v SDR, ale nechcú otvoriť ich kapitálové účty,“ povedal. „Takto nepriamo by sa Yuan stal de facto rezervnou menou bez toho, aby stratili nad ním kontrolu.“
SDR, tiež známe ako „papierové zlato“, mnohých mätie so zlatým štandardom, hovorí Christian.
Christian dodáva, že má pochybnosti či svetová rezervná mena môže fungovať vzhľadom na minulé nevydarené pokusy. Tvrdí, že globálny zväzok mien môže viesť k prudkej a nepredvídateľnej volatilite.
„(Papierové zlato) by nefungovalo, pretože by sa vyskytovali periodické radikálne nápravy namiesto denných náprav,“ povedal.
Pre očakávané problémy amerického dolára, je Rickards viac optimistickejší pri globálnom zväzku mien; každopádne, pred týmto cieľom musí Čína najprv diverzifikovať svoje aktíva, čo znamená kupovať zlato, povedal.
Obidvaja analytici sa tiež zhodnú, že očakávať Yuan ako rezervnú menu je extrémne prehnané.
Rickards hovorí, že Čína nemá vhodnú monetárnu infraštruktúru na rezervnú menu.
„(Číňania) majú ďaleko od rezervnej meny. V podstate, možno nikdy nebudú mať rezervnú menu, pretože nie som si istý, či chcú mať rezervnú menu,“ dodal.
Pokiaľ Rickards a Christian sa zhodujú, že Čína nakupuje zlato, odlišný názor zastávajú v tom, ako ho používajú. Podľa záznamov MMF, čínska centrálna banka vlastní 1,054 ton zlata, ale od roku 2009 nezverejnila najnovšie údaje zlatých zásob.
Rickards si myslí, že Čína neuverejnila svoje zásoby preto, lebo pokračuje v nákupoch zlata. Podľa neho Čína zvyčajne oznámi stav zlatých rezerv každých šesť rokov po tom, čo banka dosiahne svoj cieľ.
„Naposledy pred rokom 2009 oznámili (výšku rezerv) v roku 2003, takže to nie je žiadne prekvapenie. Z toho vyplýva, že najbližšie vyhlásenie možno očakávať koncom roka 2014 alebo na začiatku roka 2015. Neviem presné číslo, ale môj odhad by bol v rozpätí 4,000 až 5,000 ton.“
Takisto tvrdí, že Čína chce diverzifikovať portfólio tak, aby mena bola viac atraktívnejšia a bola akceptovaná v SDR.
Naproti tomu, Christian si nemyslí, že centrálna banka nakúpila od roku 2009 zlato, čo je práve dôvod, prečo odvtedy nezverejnila zásoby zlatých rezerv. Odhaduje, že zlato, ktoré bolo kúpené, je pre čínsky majetkový fond, China Investment Corporation, ktorý týmito nákupmi žltého kovu diverzifikuje a chráni svoje investície.
„Je to oveľa zložitejšie, než vám prezradí trh zlata,“ povedal.
Christian dodal, že majetkový fond bol zriadený na podporu infraštruktúry v krajine, ktorá je pravdepodobne lepšia cesta ako stabilizovať Yuan a spraviť ho atraktívnejším na svetovom trhu.
Zdroj: Neils Christensen, Kitco News
Preklad: Tomáš Zemko
Pozor neprehliadnite !!!!
Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars, spoluautor tohto článku. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Získajte až 30 % zľavu z poplatku do 26.8.2013. Neváhajte prihláste sa!