WASHINGTON, DC – Podľa prelomovej štúdie ministerstva práce môže pracovanie, teda fyzický akt zapájania sa do produktívnej aktivity, výrazne zvýšiť množstvo vykonanej práce počas pracovného dňa. Rozdiel je zrejmý najmä v porovnaní s bežnejšími činnosťami ako mrhanie časom alebo nepracovanie.
„Naše závery sú až zarážajúce: Zamestnanci, ktorí začnú pracovať môžu dramaticky zvýšiť svoju produkciu tovarov a služieb,“ hovorí tajomníčka ministerstva práce Charlotte Ponticelli, ktorá sa spolupodieľala na výskume. „“Pracovanie“ môže v zásade revolucionizovať spôsob, akým ľudia pracujú.“
Niektoré závery vyplývajúce z tejto štúdie sú však ešte šokujúcejšie. Nepracovanie môže znížiť produktivitu zamestnancov až do tej miery, že sa v niektoré dni vôbec nič neurobí. Podobné zistenia boli zaznamenané aj v prípade vyhýbania sa práci, odkladania práce, frfľania namiesto pracovania, predstierania práce a flákania sa.
„Flákanie sa, je v podstate škodlivé pre pracovný proces,“ uvádza sa v štúdii.
Výskumníci pre účely tejto štúdie rozdelili zamestnancov istej poisťovacej spoločnosti z Washingtonu na dve skupiny, pričom každej z nich pridelili určité úlohy, ktoré mali dokončiť počas pracovmého dňa. Prvá skupina sa mala angažovať v bežných aktivitách na pracovisku, ako napríklad postávanie, debatovanie, bezduché pozeranie do monitora, či surfovanie po internete. Druhá skupina mala pracovať a splniť požadované úlohy. Prekvapivo, skupina, ktorá nič nerobila v tomto teste zlyhala, zatiaľ čo skupina, ktorá pracovala, splnila všetky pridelené úlohy.
Výskumníci veria, že tieto zistenia by pravdepodobne mohli byť aplikované aj na iné pracovné odvetvia.
„Teraz už môžeme bezpečne konštatovať, že pokiaľ má zamestnanec spracovávať správy o výdajoch a skladá pritom puzzle, jeho práca bude úspešne dokončená 0-krát zo 100, zatiaľ čo zamestnanec spracúvajúci správy o výdajoch dokončí prácu stokrát zo 100,“ hovorí riaditeľ výskumu Richard Schoemberg.
John Halper, vlastník malého podniku v okolí Baltimore, tvrdí, že ľudia sa mu zvykli vysmiať, keď im hovoril, že kľúčom k produktivite je práca a nie hodiny strávené na Facebooku.
„Po tejto štúdii cítim zadosťučinenie,“ povedal Halper, ktorý verí, že pracovanie je tak dôležité, že celé roky požadoval od svojich zamestnancov pracovať celý deň. „Snáď si viac firiem osvojí myšlienku, že zamestnanci pracujúci na svojich úlohách sú kľúčoví.“
Podobný výskum bol uskutočnený aj na Harvarde, kde počas troch rokov malo byť definitívne dokázané, či je práca skutočne produktívnejšia, ako rôzne iné aktivity zamerané na nepracovanie. Výsledky ukázali, že práca je o 100% produktívnejšia ako počúvanie hudby a mailovanie, 100% produktívnejšia ako poflakovanie sa po kancelárii a socializovanie s kolegami, 100% produktívnejšia ako hranie online Sudoku, 100% produktívnejšia ako pozeranie nostalgických detských programov na YouTube, 100% produktívnejšia ako čítanie o celebritách v bulvári popri chatovaní, 100% produktívnejšia ako driemanie a o 98,2% produktívnejšia ako neukázanie sa v práci.
Napriek týmto ohromujúcim výsledkom mnoho amerických zamestnancov tvrdí, že skrátka nie sú stotožnení s vykonávaním práce na svojich pracoviskách.
„Milujem každodenné dochádzanie do práce,“ hovorí obchodný manažér Bryce Davidson z Arlingtonu. „Vždy sa dobre porozprávam s recepčnou Sandy, zahrám si Yahoo! TextTwist a stále mám dosť času na môjho fantasy-football manažéra. Prečo by som si mal kaziť prácu pracovaním?“
Preklad: Tomáš Zemko
Zdroj: The Onion News Network
Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Získajte až 30 % zľavu z poplatku do 26.8.2013. Neváhajte prihláste sa!