Stručný popis riešeného problému: Súkromná športová hala
Krajina pôvod: Švajčiarsko
Typ samosprávy: Mesto
Názov samosprávy: Schaffhausen
Rok realizácie: 1996 – súčasnosť
Detailný popis riešeného problému
Na Slovensku je kultúra a šport v prevažnej časti pod kontrolou štátu, pričom je to oblasť v ktorom by sa vedel presadiť súkromný sektor pri vytvorení určitých podmienok. Po reforme verejnej správy a čiastočnej decentralizácii prešli športoviská, kultúrne strediská, kiná a iné pod správu samosprávy. Tá zároveň prebrala všetky záväzky spojené s ich prevádzkou. Tieto zariadenia sú vo väčšine príkladov v zlom stave a veľká časť z nich by si vyžadovala rekonštrukciu, kompletnú renováciu alebo v tom horšom prípade vybudovanie úplne nových zariadení. Samosprávy sa však v tomto prípade, ako aj v mnohých iných, vyhovárajú nedostatok financií, ktoré napĺňajú ich rozpočty. Tieto prostriedky miestnym samosprávam, podľa ich vyjadrení, sotva stačia na vlastnú prevádzku a poskytovanie najzákladnejších služieb pre občanov. Preto bolo v posledných rokoch zatvorených niekoľko desiatok športových alebo kultúrnych zariadení ako sú napr. kiná, športové haly, kultúrne strediská v obciach alebo iné. Tieto boli veľakrát v katastrofálnom stave nevhodné na ďalšie prevádzkovanie ako príklad uvádzam telocvične na základných školách. Ďalšou skupinou sú kiná alebo mestské plavárne, ktoré boli zatvorené po tom, ako boli určitú dobu v prevádzke. Tieto si nedokázali zarobiť na svoju činnosť a ani v rozpočtoch samospráv sa pre ne nenašli dodatočné financie.
Detailný popis stratégie na riešenie problému
Schaffhausen je hlavné mesto rovnomenného kantónu a zároveň najsevernejšie mesto v Švajčiarsku, ktoré ma viac ako 240 tisíc obyvateľov. V tomto meste bola v roku 1996 dokončená prvá súkromná športová hala. Tá bola primárne určená pre hádzanárov a volejbalistov, ktorí dovtedy nemali v meste vytvorené vhodné podmienky Celý projekt bol financovaný zo súkromných zdrojov bez účasti mesta. Zároveň boli v tomto objekte vytvorené dodatočné služby, ktoré majú zabezpečiť návratnosť investícií. Ide o stravovacie zariadenia, posilňovňu, obchody so suvenírmi a iné. Okrem toho si môže verejnosť prenajať halu na športové aktivity alebo sa tu napríklad môžu konať rôzne kultúrne a spoločenské akcie. V areáli vybudovanom investormi sú aj ubytovacie kapacity. Tie slúžia napr. pre zahraničných športovcov v prípade, že by mali záujem o dlhodobejšie sústredenie a požadujú aj ubytovanie v blízkosti športovej haly. Ako je zrejmé využiteľnosť haly je veľmi rozmanitá, na základe čoho sa zvyšuje návratnosť tejto investície. Podobnou cestou by sa mohli vydať naše obce a mestá. Riešenie je zrejmé vstup súkromného kapitálu do kultúry a športu, či už formou privatizácie alebo vytvorením partnerstva medzi privátnou a štátnou sférou. Privatizáciu som mal na mysli odpredaj majetku samospráv ako napr. kiná, plavárne alebo športové haly do rúk súkromných investorov. V tomto prípade by bolo v predajnej zmluve zmluvne zabezpečené, že dané zariadenia budú naďalej slúžiť doterajšiemu účelu. Takýto dokument môže byť garanciou pre samosprávy, že zariadenia nebudú využívané na iný účel ako ten na ktorý boli postavené. V druhom prípade kedy by vzniklo partnerstvo medzi verejným a súkromným sektorom by to bolo výhodné pre obe zainteresované strany. Prevádzka by zostala zachovaná, a zároveň by súkromný investor zabezpečil efektívnejšie riadenie, správu a uplatňovanie trhového správania.
Popis výsledkov riešenia
Vstupom súkromnej sféry do oblasti športu a kultúry, ktorá je prevažne pod správou štátu by získali všetky tri zúčastnené strany. Pre samosprávy by bol hlavný prínos v znížený ich rozpočtového zaťaženia, pričom by im odpadli alebo minimálne poklesli náklady, ktorými doteraz dotovali tieto stratové zariadenia. Tieto boli ako čierne diery, ktoré každoročne ukrajovali z rozpočtov samospráv. V tomto prípade zostanú naďalej v prevádzke a ušetrené peniaze bude môcť samospráva použiť na iné priority, na ktoré by im pri nezmenenom stave financie nezostávali. Pre súkromných investorov tu vznikla možnosť na investície a následne vytvárania zisku, čo je základný cieľ každej podnikateľskej činnosti. Pre občana to znamená predovšetkým rozšírenie a skvalitnenie služieb poskytovaných v športových a kultúrnych zariadeniach. To bude nevyhnutnosť pre podnikateľov aby si zabezpečili čo najrýchlejšie návratnosť investícií a realizovanie zisku. Ďalšou výhodou pre občana bude zlepšenie služieb poskytovaných samosprávou, vďaka ušetrením peniazom doteraz vynaložením na dotácie pre daný sektor. V neposlednom rade ako výsledok bude zlepšenie podmienok pre športovanie alebo kultúrne vyžitie. Jasne sa tu preukázalo, že načrtnutý spôsob riešenia by bol naozaj prínosom pre celú spoločnosť.
Zdroje:
http://www.kadettensh.ch/fans/index.php?content=halle
http://www.stadt-schaffhausen.ch/index.cfm
http://de.wikipedia.org/wiki/Schaffhausen