Stručný popis riešeného problému: Súkromný park, prevádzkovaný súkromnou firmou
Krajina pôvod: USA
Typ samosprávy: Mesto
Názov samosprávy: Nev York – Manhattan, štát New York, USA
Rok realizácie: 1990 – súčasnosť
Detailný popis riešeného problému
Park je v SR v podstate verejným priestranstvom, ktorého správu a rozvoj zabezpečuje mesto Starostlivosť o mestskú zeleň je v zabezpečovaná buď priamo mestom, prostredníctvom jeho rozpočtovými organizáciami. Nemožno pochybovať o tom, že zelená plocha akou je napr. park je dôležitou súčasťou mesta. Podľa odborníkov – urbanista, plní mestský park viacero dôležitých funkcií, či už ozdravnú, ochrannú, architektonicko-estetickú, alebo spoločenskú a psychologickú. Problém rozvoja a údržby parku spočíva v prípadnom obmedtzení komunálnych rozpočtov. Mestská zeleň je často položkou, na ktorú sa v rozpočtovom procese nenájde dostatom prostriedkov. Takáto situácia má za následok chabú údržbu parku, čistenie a starostlivosť o zeleň nemusí byť najlepšia, mestská polícia tiež nie je vždy schopná po zotmení zabezpečiť bezpečnosť v takejto oblasti, kde sa často pochybujú osoby pod vplyvom návykových látok, alebo osoby inak nebezpečné. Takéto problémy sa však dajú riešiť predajom, prípadne pokiaľ si samospráva chce byť nutne istá zachovaním charakteru územia jeho dlhodobým prenájmom súkromnému podnikateľovi.
Detailný popis stratégie na riešenie problému
Z horeuvedeného vychádza stratégia mesta New York pri riešení problémov v súvislosti s parkom s názvom Bryant park. K aplikácii takejto stratégie mesto prinútila situácia zo začiatku 80-tych rokov. Bryant Park bol nebezpečným miestom,kde sa za rok odohralo 150 lúpeží, miestom predaja drog, kde bolo pre slušných občanov nebezpečné ukazovať sa po zotmení. Túto situácia začala riešiť skupinu súkromných osôb, ktorá v roku 1980 založila Bryant Park Restoration Corporation (BPRC) a v roku 1988 podpísala s mestom zmluvu o prenájme parku a jeho riadení. BPRC v roku 2006 zmenila svoje meno na Bryant Park Corporation a ako nezisková súkromne spravovaná spoločnosť pôsobí dodnes. Zdroje pochádzajú zo súkromného sektora, pričom sa využívajú manažérske metódy bežné v súkromnom sektore. S finančnou podporou Rockefellerovej nadácie sa pustila do renovácie zanedbaného parku v roku 1991 a následne začala park prevádzkovať, a kontinuálne ho zlepšovať. Zdroje spoločnosti pochádzajú hlavne z prenájmu miesta pre stánky so suvenírmi, s rýchlym občerstvením, z poplatkov za konanie koncertov, reklamných promoakcií, zábavných podujatí. Zaujímavou službou je taktiež možnosť umiestniť v parku vlastnú plaketu, s vlastným nápisom v rozsahu do 100 znakov (vyznanie, poďakovanie, blahoželanie), ktoré sa predáva za cenu 150 dolárov.
Popis výsledkov riešenia
Spoločnosť priebežne pracuje na vylepšení parku, skvalitnení jeho zelene (jedná sa o park francúzskeho typu), zlepšení výzdoby (sochy), iných službách (fungujúce wireless pripojenie na internet), udržuje čistotu a bezpečnosť prostredníctvom vlastnej čistiacej a poriadkovej služby. Obrovskou výhodou takéhoto typu privátneho manažmentu je kontrola zdrojov. Pokiaľ mesto nejakým spôsobom spoplatňuje využívanie parku (napr. umiestnenie stánkov) tieto zdroje sa často stratia v mestskom rozpočte. Pri takomto spôsobe manažmentu si park na seba sám zarába, čo znižuje záťaž na mestské rozpočty na nulu, pričom tieto zarobené prostriedky sa spätne investujú do tohoto parku. Verejný prínosom je už samotná existencia podobného miesta, ktoré dobre vyzerá, ľudia sa v ňom môžu stretávať. Existencia takéhoto miesta tiež pôsobí ako pozitívna externalita napr. na cenu okolitých nehnuteľností.
Zdroje:
http://www.mises.org/story/1091
http://www.bryantpark.org/hold-an-event/overview.php
http://www.34thstreet.org/partnership/index.php
http://www.bryantpark.org/park-management/overview.php
http://www.uli.org/AM/Template.cfm?Section=Search&template=/CM/HTMLDisplay.cfm&ContentID=64292
http://en.wikipedia.org/wiki/Bryant_Park