Sumár vlády Bena Bernankeho v štyroch bodoch

Podľa čínskeho zverokruhu dnes končí rok Hada a nastupuje rok Koňa. Vzhľadom na túto symboliku je takou malou iróniou, že dnešok je aj posledným dňom Bena Bernankeho v úrade predsedu rady guvernérov Federálneho Rezervného Systému. Pozrime sa na štatistiky:

1) Keď pán Bernanke v roku 2006 nastúpil do úradu, Fed mal 834.6 miliárd dolárov v aktívach, z čoho väčšina bola tvorená štátnymi dlhopismi USA. Túto stredu Fed počítal so 4.1 triliónmi dolárov v aktívach. A súvaha je plná hypotekárneho dlhu „garantovaného“ insolventnými vládnymi inštitúciami.

2) Keď pán Bernanke nastúpil do úradu, kapitálový koeficient (čistý vlastný kapitál/celkové aktíva) bol 3.22%. Kapitálový koeficient je v bankovníctve veľmi dôležitým číslom, ktoré reprezentuje akési „bezpečnostné rozpätie“. Banky s vyšším kapitálovým koeficientom sú vo vážnych krízových situáciách schopné ustáť väčšie finančné šoky.

Úprimne, 3.22% nie je veľa. Znamená to, že Fed by sa stal insolventným ak by jeho aktíva stratili viac ako 3.22% svojej hodnoty. Takže pán Bernanke nezdedil práve najzdravšiu inštitúciu. No dnes pán Bernanke odovzdáva súvahu v omnoho horšom stave. Kapitálový koeficient Fedu je len 1.34%. A rapídne klesá. Tri roky dozadu bol kapitálový koeficient Fedu 2.17%. Pred rokom to bolo 1.82%. Pred šiestimi mesiacmi 1.54% a dnes len 1.34%. Netreba byť raketovým vedcom (alebo mať PhD v ekonómii) aby ste pochopili čo sa deje. Toto bezpečnostné rozpätie tenké ako žiletka teraz garantuje súvahu plnú pochybných aktív. To nie je práve ukážka zodpovedného správcovstva. Pomohlo toto všetko niekomu? Záleží na tom, koho sa pýtate.

3) Keď pán Bernanke nastúpil do úradu, Dow Jones Industrial Average mal hodnotu 10,954 a vláda USA si mohla požičať peniaze na desať rokov za 4.57%. Dow má dnes hodnotu 15,569 a USA si požičiavajú za 2.65%. Takže toto bolo celkom dobré obdobie pre ľudí, čo investovali do akciového trhu, alebo sa ťažko zadĺžili. No 50% Američanov nevlastní žiadne akcie. V roku 2010 vlastnilo 10% Američanov 81% všetkých akcií.

A potom je tu Federálna vláda, ktorá mohla odovzdať trilióny dolárov dlhu ochotnému centrálnemu bankárovi a zároveň generovať príjmy z daní z kapitálových výnosov všetkých investorov.

4)      No väčšina ľudí bola svedkom inej stránky expanzie Fedu. Napríklad Index cien potravín FAO sa zvýšil zo 122 na 207 a miera ekonomickej aktivity klesla na najnižšiu úroveň za posledné desaťročia práve počas funkčného obdobia pána Bernankeho. Po objektívnom zhodnotení štatistických údajov je celkom jasné, že politika pána Bernankeho zanechala Fed (a teda aj globálny finančný systém) v omnoho horšom stave ako keď začínal a priniesla nepomerný úžitok vláde USA a malému percentu spoločnosti na úkor všetkých ostatných.

Tým nechcem povedať, že pán Bernanke je akýmsi podlým superzločincom usilujúcim o mrzké ciele. Keď som si pred pár mesiacmi na večeri vo Washingtone vypočul jeho vysvetlenie svojho procesu rozhodovania, bolo mi jasné, že má veľmi dobré úmysly a úprimne verí, že naozaj pomáha. Nanešťastie, cesta do pekla je takmer vždy dláždená dobrými úmyslami.

Autor: Simon Black

Zdroj: SovereignMan.com

Preklad: Jakub Jablonický

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp