“Rusku sa nepodarilo zmocniť sa Ukrajiny vojenskou agresiou” povedal ukrajinský premiér Jaceňuk, “Teraz implementujú plány na zmocnenie sa Ukrajiny ekonomickou agresiou.” Jeho komentár prichádza po tom, ako Gazprom zvýšil cenu plynu o 81% z 268,50 dolárov na 485,50 dolárov (na základe toho, že predošlá zľava bola dotáciou za udelené povolenie Rusku využívať prístav v Sevastopoľe, ktorý Rusko teraz anektovalo) na čo Jaceňuk reagoval vyjadrením “politický tlak je neprijateľný a cenu 500 dolárov odmietame prijať.” Pán Jaceňuk, ako píše Wall Street Journal, povedal, že jeho vláda nezaplatí novú cenu a prípad posunie na Štokholmský arbitrážny súd, ktorý Rusko a Ukrajina pred niekoľkými rokmi zvolili na riešenie nezhôd v cenách plynu – ale varoval svojich občanov, že krajina by sa mala pripraviť na odrezanie Ukrajiny od dodávok zemného plynu.
Ako píše Wall Street Journal, ukrajinský premiér v Sobotu varoval, že krajina by sa mala pripraviť na odrezanie od dodávok zemného plynu, keďže energetický monopol Gazprom vyhlásil, že zvýši cenu za plyn pre Ukrajinu o 81%. Pri zasadnutí vlády Arsenij Jaceňuk povedal, že zvýšenie ceny bolo zo strany Moskvy formou “ekonomickej agresie” a dodal, že Kyjev novú cenu neuzná a je pripravený napadnúť ju na arbitrážnom súde. Generálny riaditeľ ruského monopolu na zemný plyn, Alexej Miller, povedal v sobotu v televíznom interview, že spoločnosť zvýšila cenu plynu do Ukrajiny na 485,50 dolárov z 268,50 dolárov za tisíc metrov kubických od 1. apríla. Moskva tvrdí, že zvýšenie ceny je dôsledkom zlyhania zo strany Kyjeva v platení svojich účtov.
Pán Jaceňuk agresívne reagoval: “Politický tlak je neprijateľný a cenu 500 dolárov nepríjmeme.” povedal Jaceňuk ministrom. “Rusku sa nepodarilo podmaniť si Ukrajinu vojenskou agresiou.” povedal Jaceňuk “Teraz implementuje plán podmanenia si Ukrajiny ekonomickou agresiou.” dodal. Povedal, že Ukrajina “sa nedotkne” žiadneho plynu smerujúceho do Európy, ak Rusko obmedzí Ukrajine dodávky. Taktiež dodal, že Ukrajina sa bude ďalej snažiť dohodnúť sa s Ruskom na plyne.
Dodatočným argumentom Gazpromu na odôvodnenie zvýšenia ceny (okrem nastavenia úverového rizika za miliardy, ktoré Ukrajina už dĺži) je niečo veľmi neobyčajné: Pán Miller povedal, že Ukrajina dĺži 2,2 miliardy dolárov za marcové dodávky, a ďalších 11,4 miliardy dolárov, ktoré krajina ušetrila vďaka dotačnej dohode, ktorú Moskva nedávno zrušila.
Pán Miller tvrdí, že dotácia bola zálohou za využívanie sevastopoľského prístavu ruským námorníctvom do roku 2017, ale keďže tento prístav bol Moskvou anektovaný, spolu so zostatkom Krymu, Ukrajina by mala zaplatiť 11.4 miliardy dolárov, ktoré ušetrila. povedal Miller, naväzujúc na podobné vyjadrenie ruského premiéra Dmitrija Medvedeva. Inými slovami, keďže Rusko anektovalo teritórium, za ktoré dostávala Ukrajina predtým dotáciu na cenu plynu, teraz už musí zaplatiť plnú cenu.
Pán Jaceňuk povedal, že jeho vláda novú cenu nezaplatí a problém vyzdvihne aj na Štokholmskom arbitrážnom súde, ktorý bol oboma krajinami vybraný pred niekoľkými rokmi na riešenie nezhôd ohľadom plynu. Spojené štáty a Medzinárodný menový fond sa pripravujú podať pomocnú ruku Ukrajine vo forme finančnej podpory a bude zaujímavé vidieť reakcie daňových poplatníkov keď uvidia, že ich ťažko zarobené peniaze poskytnuté Ukrajine budú smerovať priamo do vačku Gazpromu… Alebo aj ako novo-oslobodení občania Ukrajiny mimo Krymu budú reagovať, keď v ich krajine zrazu zostane zima a tma… A ak si Jaceňuk myslí, že čakanie pomôže… Uberajúc Gazpromu potenciálny zisk (ktorý Ukrajina aj tak neplatí), zamyslime sa znova…
Ako píše Reuters: Gazprom Neft nebol postihnutý západnými sankciami kvôli ruskému anektovaniu Krymu, ale je pripravený vzdať sa peňazí v zmluvách a presmerovať tok ropy do Ázie, ak to bude potrebné, potvrdil generálny riaditeľ ropnej sekcie Gazpromu. “Čo sa týka sankcií, tie nezasiahli spoločnosť žiadnym spôsobom, “ povedal Dyukov v Petrohrade, sídle spoločnosti Gazprom Neft. Hovorí, že západné spoločnosti nechceli väčšie sankcie voči Rusku, ale Gazprom by mohol znížiť svoju závislosť od doláru, ak by to bolo potrebné, a preorientovať sa na Áziu, ak by sa dvere na západ zatvorili. “Takáto úloha ešte zadaná (vládou) nebola,” povedal. “Ale… prejednávali sme prechod z doláru na euro s našimi odberateľmi, a 95 percent sa vyjadrilo, že sú pripravení.” “Toto v princípe ukazuje, že nič nie je nemožné – môžete prejsť z dolárov na eurá a z eur, v princípe, na rubeľ,” povedal reportérom vo vyjadreniach, ktoré boli autorizované na publikáciu v pondelok. “Samozrejme, mal som stretnutia, kontakt so zastupiteľmi západných spoločností… V princípe nie je eskalácia konfliktu v ich záujme,” povedal Dyukov.
Rozhodnutia západu, ktoré by mali ukázať silu, sa znova ako bumerang vrátia späť a oslabia každú svetovú veľmoc.
Zdroj: Zerohedge.com
Preklad: Robert Česár