Na svete neexistuje centrálna banka, ktorá by sa chcela vrátiť k zlatému štandardu. Ale to nie je podstatné. Podstatné je, či sa nakoniec budú musieť k zlatému štandardu vrátiť.
Mal som rozhovory s niekoľkými prezidentmi Federálnej Rezervnej Banky. Ak sa ich na rovinu spýtate: „Existuje teoretický limit pre súvahu Fed-u?“, odpovedia vám nie. Povedia vám, že existujú dôvody na zväčšenie alebo zmenšenie súvahy, ale tiež že neexistuje limit na množstvo peňazí, ktoré môžete „vytlačiť“.
No je to lož. To síce hovoria, a podľa toho nielen myslia, ale sa aj správajú. No v kútiku duše pár ľudí vo Fed-e vie, že je to lož.
Vždy hovorím ľuďom, ktorí tvrdia že nemáme zlatý štandard, že do určitej miery zlatý štandard máme. Môžete nabehnúť na váš vlastný zlatý štandard už len tým, že si nakúpite zlato. Inými slovami, ak si myslíte, že hodnota papierových peňazí je ohrozená, alebo dôvera v papierové peniaze sa vytratila, jednou z možností ako sa ochrániť je kupovaním zlata a neexistuje nič, čo by vás zastavilo.
Typická odpoveď znie: „Načo vlastniť zlato? Veď ho skonfiškujú ako Roosevelt v roku 1933?“ To považujem za veľmi nepravdepodobné. V roku 1933 sme sa vyškrabali zo 4 rokov Veľkej Depresie a Roosevelt bol čerstvo zvolený. Ľudia hovoria o prvých sto dňoch, no Roosevelt zatvoril banky hneď ako bol inaugurovaný. A skonfiškoval zlato iba pár týždňov na to.
A nebolo to akoby Elliot Ness (poznámka- Ness bol federálny agent za čias prohibície)chodil od dverí k dverám, vlúpal sa vám do domu a zobral si zlato. Vláda chcela dostať malú skupinku ľudí, ktorí mali 400 uncí v tehličkách uložených v bankových sejfoch. A vláda týchto ľudí dostala nakoľko bola schopná zatvoriť banky a použiť ich ako medzičlánok na skonfiškovanie zlata. Ale teraz je zlato oveľa viac rozptýlené a taktiež dôvera k vláde je podstatne menšia.
Ak by sa vláda pokúšala skonfiškovať zlato dnes, nastalo by niekoľko foriem odporu. Vláda to vie. Takže by nevydali príkaz na konfiškáciu keďže vedia, že by sa nedodržiaval a taktiež by mohol spôsobiť viaceré formy civilného vzdoru a revolty.
Pokiaľ viete vlastniť zlato, môžete nabehnúť na váš vlastný zlatý štandard tým, že prekonvertujete svoje papierové peniaze na zlato. Odporúčal by som vám, aby ste to do určitej miery spravili. Nie všetko, ale odporúčal by som 10% z vašich investovania schopných aktív v zlate pre konzervatívneho investora a možno 20% pre agresívneho investora- viac nie.
To sú relatívne vysoké alokácie v pomere k tomu, čo ľudia vlastnia. Väčšina ľudí nevlastní žiadne zlato a všetky inštitúcie kombinovane majú približne 1,5% z aktív v zlate. Takže, ak si aj vezmete spodnú hranicu tohto rozpätia, ste ešte veľmi ďaleko od 10%. V skutočnosti by inštitúcie neboli schopné ani zdvojnásobiť ich alokáciu na zhruba 3%. Na svete neexistuje toľko zlata- pri terajších trhových cenách- na uspokojenie dopytu. Takže s tým súvisia veľké pozitíva.
Akokoľvek, centrálne banky nechcú nabehnúť na zlatý štandard. Ale ak je zlato „barbarský prežitok“ (ako sa o ňom vyjadril Keynes), ak zlato nemá rolu v monetárnom systéme, ak je zlato „hlúpou“ investíciou, ako to že Číňania majú 5000 ton zlata? Sú hlúpi? Ak sa naplnia určité scenáre, uvidíte cenu zlata stúpať…celkom vysoko. A môže ísť nahor za veľmi krátky čas. Nebude stúpať o 10% ročne počas obdobia 7 rokov, s tým, že sa cena zdvojnásobí. Bude sa potácať do strán, možno so stúpajúcou tendenciou, so značnou dávkou volatility. Bude mať akýsi pomalý vzostup nahor…a potom príde vrchol…a potom ďalší vrchol…a potom super-vrchol. Celá vec sa môže udiať za 90 dní- najviac za 6 mesiacov.
Ak sa to stane, budete mať dve Ameriky. Budete mať Ameriku, ktorá nebude pripravená. Papierové úspory budú prakticky vymazané, 401(k) (poznámka- typ amerického penzijného fondu) budú znehodnotené, penzie, poistenie a anuity budú znehodnotené cez infláciu…pretože pamätajte, nielen cena zlata pôjde nahor.
Je to ako by ste dali pacientovi teplomer, namerali 40 stupňovú horúčku a vinili teplomer. Teplomer nie je na vine, len vám hovorí, čo sa deje. Takisto, cena zlata nie je ekonomický cieľ sám o sebe, je to cenový signál. Hovorí vám, čo sa deje v ekonomike. A zlato pri hodnote o akej hovorím by znamenalo, že sme na pokraji hyperinflácie alebo niečoho veľmi podobného, pretože nič sa nedeje v izolácií.
V takom momente budete musieť dať viac dôvery zlatu. A vtedy ste prekročili hranicu. V okamžiku keď položíte peniaze a zlato na tú istú úroveň, alebo ich dáte do určitého vzťahu, dostanete sa k cene $7000- $8000 za uncu. Tieto čísla nie sú vymyslené. Nie sú na to, aby provokovali. Je to jednoducho matematika. Sú to čísla, ktoré dostanete, keď jednoducho vydelíte peňažnú zásobu objemom zlata na trhu.
Ľudia tomu jednoducho budú musieť venovať pozornosť. A buď sú Číňania na hlavu- čo nie sú- alebo ľudia začnú nakupovať zlato, čo budú.
Ale ak nastane „run“ na papierové meny ( čo je úplne možné) a nastane niečo ako hyperinflácia (čo je tiež úplne možné), centrálne banky sa dosť pravdepodobne vrátia k zlatému štandardu…nie preto že by chceli, ale preto, že to bude potrebné na upokojenie trhov.
Navrhujem vám aby ste kúpili zlato pri terajšej cene- $1200, $1250- a viezli sa na vlne do týchto podstatne vyšších cien ($4500-$5000 za uncu) a potom vyhodnotili situáciu. Buďte obratný. Nemôžete si jednoducho dnes napísať plán hry a nasledovať ho krok za krokom. To je hlúposť. Musíte byť obratný, musíte sledovať vývoj, musíte byť pripravený zmeniť názor na základe nových správ.
James Rickards
Preklad: Boris Kučera, zdroj: Wall Street Pit
Pozor neprehliadnite – autor toho článku bude v Bratislave!!!!
Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Získajte až 30 % zľavu z poplatku do 26.8.2013. Neváhajte prihláste sa!