Venezuela: Najmenej slobodná krajina v priebehu posledných troch rokov

Index ekonomickej slobody(EFW), ktorý bol publikovaný 7. októbra kanadským Fraser Institute, hodnotí Kanadu ako najslobodnejšiu krajinu na americkom kontinente a ako siedmu v celosvetovom meradle. Na druhej strane Venezuela sa ocitla na opačnej strane rebríčka už po tretí rok.

Od roku 1975, EFW meria v 152 krajinách to ako prispievajú verejné a inštitucionálne politiky k ekonomickej slobode. K zostaveniu indexu autori posudzovali 42 premenných rozdelených do piatich kategórií: veľkosť vlády, zabezpečenie vlastníckych práv, stabilita meny, medzinárodný obchod a regulačné prostredie.

Z vyše 280 stranovej analýzy, ktorá je založená na údajoch z roku 2012 vyplýva, že najslobodnejšou krajinou na svete je Hongkong s 8,98 bodmi z maximálnych 10. Nasledovaný je Singapurom(2), Novým Zélandom(3),Švajčiarskom(4) a Maurícijskou republikou (5). Na americkom kontinente je na druhom mieste po Čile(10) a tesne za ním sú Spojené štáty americké(12).

Autori tvrdia, že dopady ekonomickej slobody sa dajú ľahko vidieť aj z porovnania HDP na obyvateľa v jednotlivých krajinách. Tí, ktorí sú na horných pozíciách majú HDP v priemere 39 899$ na obyvateľa v porovnaní so štátmi na nižšej pozícii 6253$ na obyvateľa.

Zaseknutá Latinská Amerika

Ekonomická sloboda v Latinskej Amerike sa v priemere nezmenila oproti roku 2011. Klesla len nepatrne z 6,72 na 6,71. Juan Carlos Hidalgo, analytik pre verejnú politiku v Latinskej Amerike s Centrom pre globálnu slobodu a prosperitu v Cato institute, sa podelil o svoje dojmi pre PanAm Post.

„Región stagnuje už jednu dekádu, zhoršujúca sa ekonomická sloboda v určitých krajinách je kompenzovaná zlepšujúcou sa ekonomickou slobodou v ostatných krajinách.“

Podľa Hidalga ťaží región v poslednom desaťročí hlavne zo zvyšujúcich sa cien surového materiálu na medzinárodných trhoch. Kvôli tomuto javu mnohí prehliadajú nevyhnutnosť hospodárskych reforiem.

„Jedným z parametrov v ktorom ekonomická sloboda v Latinskej Amerike očividne zaostáva je oblasť pracovných predpisov. Táto oblasť má čo do činenia so stavom podnikania a v podstate štát týmto dusí podnikateľské prostredie. Táto skutočnosť ľudí nabáda pracovať v šedej ekonomike. A kvôli tomuto nedostatku v oblasti podnikania sú chudobní vylúčení z legálnej ekonomiky.

Pacifická aliancia lepšia ako zvyšok

Čile je na čele Indexu ekonomickej slobody v Latinskej Amerike (7,87).  Podľa indexu je najväčšou výhodou pre tento štát sloboda obchodu na medzinárodných trhoch, zatiaľ čo má nedostatky v oblasti súkromného vlastníctva. Túto slabinu zdieľa s kolegami z Pacific Alliance, s Mexikom(91) a Kolumbiou(104).

Prípad Peru je odlišný. Od roku 1980 krajina neustále stúpa v rebríčku ekonomickej slobody. V roku 2007 bolo na 41. mieste a teraz je už na 20. priečke.  Rovnako ako ostatní členovia Pacific Alliance zdieľa výhody stabilnej meny, zatiaľ čo jeho slabinou je nedostatok ochrany súkromného vlastníctva.

„Pacific Alliance je zoskupenie, ktoré sa snaží podporovať otvorenejšiu ekonomiku,“ hovorí Hidalgo. „Podľa tohto indexu sú tieto krajiny otvorené z hľadiska obchodu, ale nie sú to krajiny s dostatočnou ekonomickou slobodou.“

Zmiešané výsledky v Strednej Amerike

Rebríček Strednej Ameriky je pomerne rozdelený s Kostarikou (23) v hornej časti a na druhej strane Belize(82), ktoré je na dne. Nikaragua je na 36. Mieste a Guatemala zaujíma 48. miesto. Celý región má spoločnú oblasť stability mien, najmä Salvador(60) a Panama(66), vzhľadom k tomu, že majú americký dolár.

Autori Indexu kritizujú v Strednej Amerike oblasť ochrany súkromného vlastníctva. Podľa ich názoru sú tu ešte stále veľké nedostatky najmä pri Hondurase(55), ktorý je uvedený ako krajina ktorá potrebuje najväčšie reformy.

„Hoci sa Honduras zlepšuje, nie je to stále dostatočné na to aby predbehol ostatné krajiny,“ hovorí Guillermo Peña Panting, výkonný riaditeľ Eleutera Foundation v San Pedro Sula. “Rozhodnutie o odvolaní generálneho prokurátora a štyroch sudcov najvyššieho súdu malo negatívny dopad na tohtoročné poradie v Indexe ekonomickej slobody.“

Peña Panting dúfa, že legislatívne zmeny ku ktorým došlo v priebehu roka 2013 – vrátane energetických predpisov a zjednodušenia registrácie podnikateľských subjektov a tiež systémových reforiem bezpečnosti a spravodlivosti – pomôžu v posunutí sa Hondurasu smerom nahor po rebríčku.

Mercosur

Z rebríčka vyplýva, že päť krajín, ktoré patria do Common Southern Market (Mercosur) sú najhoršie na kontinente.  Hoci je Uruguaj na 47. mieste, stále je tu Venezuela(152) a Argentína(149), ktoré sú na dne rebríčka. Rovnako zle sú na tom aj Paraguaj(87) a Brazília(103), ktoré bojujú o lepšie miesto.  Jedinou útechou pre Venezuelu môže byť to, že z krajín ako Kuba a Severná Kórea neexistujú dostatočné údaje na posúdenie ekonomickej slobody.

Autor: Adriana Peralta

Preklad: Martin Lindák

Zdroj: http://panampost.com/adriana-peralta/2014/10/10/venezuela-worlds-least-free-economy-for-three-years-running/

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp