Stručný popis riešeného problému: Verejné osvetlenie
Krajina pôvodu: Nemecko
Typ samosprávy: Mesto
Názov samosprávy: Lemgo
Rok realizácie: ???
Detailný opis riešeného problému
Každý, kto mal v škole ekonómiu, vie, že asi najčastejšie uvádzaným príkladom v teórii o existencii verejných statkov je verejné osvetlenie. Svetlo na uliciach údajne nevedia, resp. pre nízku alebo žiadnu ziskovosť nechcú poskytovať súkromné spoločnosti, keďže nie je možné vylúčiť problém čiernych pasažierov, teda ľudí, ktorí za svetlo nebudú platiť, no napriek tomu budú túto službu využívať.
Okrem toho, takýto pohľad ignoruje fakt, že osvetlenie by malo byť starosťou majiteľov nehnuteľností, ktorí by tento problém hravo vyriešili zavedením nejakej formy paušálu pre miestnych obyvateľov (napríklad svetlo na chodbe v jednom vchode bytového domu zjavne nepredstavuje problém, ktorý musí riešiť štát).
Detailný popis stratégie na riešenie problému
Príklad nemeckého mesta Lemgo ukazuje, že súkromná iniciatíva vie vyriešiť aj údajný problém nevýhradnej spotreby osvetlenia.
Spoločnosť Dail4light prišla so spôsobom, ako umožniť osvetlenie častí miest, kde centrálna autorita z dôvodu šetrenia svetlo vypína príliš skoro (napr. o 22:00) alebo ho nezapína pre nízku hustotu osídlenia vôbec.
Táto spoločnosť do praxe úspešne zaviedla systém, v ktorom majú aj jednotlivci možnosť rozsvecovať pouličné svetlá.
Systém funguje tak, že záujemca o osvetlenie pošle SMS s označením ulice a určením času a o desať sekúnd neskôr sa svetlá rozsvietia. Osvetlenie je riadené cez zabudovaný systém prijímačov v spínacích skriniach. Na testovacom úseku, ktorý bol zriadený v dĺžke 2,5 km s celkovým počtom 30 pouličných lámp, svetlá svietia ešte 15 minút po rozsvietení. Spotrebiteľa to stojí 20 centov za poskytnutie samotnej služby plus poplatok za SMS.
Víziou spoločnosti Dial4light je, aby bol každý vlastník mobilného telefónu schopný rozsvietiť zhasnuté pouličné osvetlenie kdekoľvek v celom Nemecku.
V praxi to funguje tak, že záujemca o túto službu sa zaregistruje v inštitúcii, ktorá má na starosti verejné osvetlenie v danom meste. Dial4light s touto inštitúciou následne vytvorí spoločný podnik a sprístupní túto službu.
Popis výsledkov riešenia
„Tí, ktorí tomu rozumejú, si myslia že je to úžasná myšlienka. Ostatní tvrdia: Keď sme už zaplatili dane, prečo by sme za verejné osvetlenie mali platiť ešte raz?“, hovorí Dieter Grote, zástupca spoločnosti Dial4light.
Skutočnosťou však ostáva, že táto spoločnosť nemá žiadny problém získavať partnerov z radov samospráv veľkých, ale často krát aj menších miest na celom území Nemecka, no dokonca aj v zahraničí (Španielsko, USA, …).
Dieter Grote však poznamenáva že nechce samosprávy nabádať, aby v mestách úplne vypínali verejné osvetlenie. Systém ktorý vytvorili má vytvárať len prostriedok ako riešiť problémy s osvetlením a zvýšiť bezpečnosť menej frekventovaných ulíc na okrajoch miest.
Zdroje:
http://www.iness.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=294
http://www.faz.net/s/Rub58F0CED852D8491CB25EDD10B71DB86F/Doc%7EE74945DE2AFF6497CB62A258240AEADCB%7EATpl%7EEcommon%7EScontent.html