V Bratislave sa stretla rada guvernérov ECB, aby mierne prepísala históriu eurozóny. Rada rozhodla o historickom znížení základnej úrokovej sadzby na 0,5 %. Nedá sa to interpretovať inak, ako len potvrdenie toho, že eurozóna trpí reálne recesiou a ECB si to uvedomuje. Inak by boli sadzby vyššie. Mário Draghi vyzeral na konferencii, ako komunistický pohlavár obklopený šťastnými deťmi, ktorým podpisoval novo vydanú eurobankovku. Mnohí si tak mohli pripomenúť staré časy. Draghi vyhlásil, že ECB je pripravená v prípade potreby zaviesť negatívne úrokové sadzby pre rezervy, ktoré držia u nej komerčné banky, aby podporil obeh peňazí. Draghi zároveň prisľúbil, že už koncom tohto roku príde vytúžené oživenie. Tešíme sa. Ale asi len na to, že o pol roka bude tvrdiť opäť to isté. Opatrenia ECB sa dali očakávať, vzhľadom na to, že eurozóna je plná negatívnych informácií. Znižuje sa jej ekonomická výkonnosť a nezamestnanosť sa dostala na svoju rekordnú úroveň nad 12 %. Pričom najzásadnejším problémom je nezamestnanosť mladých. Tá opätovne trhá rekordy. Vo Francúzsku rastie už 13 mesiacov po sebe a dosiahla 26,5 %. V Španielsku je na úrovni 57,2 % a v Grécku na úrovni 59,1 %. Ďalšími kandidátmi sú Taliansko a Portugalsko, kde miera nezamestnanosti medzi mladými dosahuje viac ako 38 %. Takže opatrenia ECB by mali pomôcť ekonomike lacnejšími zdrojmi, ktoré sa však určite dostanú aj k projektom, ktorých opodstatnenosť bude otázna. Ale na to dnes ohľad nikto neberie.
Španielsko sa prepadá do hlbšej recesie. Dáta zo štatistického úradu ukazujú, že ich ekonomika sa zmenšila v prvom štvrťroku o 0,5 %, pričom primárny dôvod je nižšia domáca spotreba. Hlavným problémom krajiny je však stále padajúci trh s nehnuteľnosťami. Všimla si to už aj agentúra Standard and Poor’s, ktorá varuje, že tamojší trh môže do konca roku padnúť o ďalších 13 %, čo neznamená nič inšie, len väčšie problémy pre tamojší bankový sektor a potenciálne vyššie nároky na európskeho daňového poplatníka. A podobná situácia je i v Holandsku a Francúzsku. Agentúra tvrdí, že očakáva pokles cien nehnuteľností vo Francúzsku o 5 % tento rok a o ďalších 5 % budúci rok.
Podľa Francúzskeho ministerstva práce dosiahol počet nezamestnaných v krajine nový rekord, keď je nezamestnaných viac ako 3,2 milióna ľudí. V marci rástla nezamestnanosť už 23 mesiac po sebe. Nezamestnanosť v krajine je vyššia ako 10,2 %, avšak stále nedosiahla úroveň roku 1997, kedy bolo nezamestnaných 10,8 % občanov krajiny.
A ak si myslíte, že cyperské znárodnenie vkladov nad 100 tisíc euro (v princípe) sadzbou 90 % bolo len náhoda, možno vás preberie správa zo Španielska. Španielska vláda schválila zákon, že všetci rezidenti v krajine, ktorý majú majetok i v zahraničí a žijú v krajine viac ako 6 mesiacov a výška ich majetku presahuje 50 000 euro, musia presne popísať vláde, čo vlastnia. To sa bude týkať primárne anglických dôchodcov, žijúcich v krajine, keďže väčšina Španielov nevlastní mimo krajiny nič. Dôchodcovia budú musieť informovať španielsku vládu o svojich úsporách, nehnuteľnostiach v zahraničí a bankových účtoch. Načo to asi španielska vláda potrebuje vedieť? Žeby rozmýšľala o nejakej novej dani?
Grécko bolo dotlačené do realizácie ďalšej reformy. Tento krát parlament schváli zákon, ktorý ruší definitívu pre štátnych zamestnancov a predpokladá sa, že o prácu príde viac ako 15 000 z nich. V prvom kole by mal štát prepustiť 2000 ľudí, do konca roka ďalších 2000 a ďalších 11 000 v budúcom roku. Pokiaľ si to teda niekto o rok nerozmyslí.
Čuduj sa svete, FED nie je pripravený meniť svoju politiku nákupu dlhopisov a hypotekárnych listov v objeme 85 mld. USD mesačne. Bilancia FEDu už dosiahla 3,3 bilióna USD a do konca roka presiahne úroveň 4 biliónov. Fed tvrdí, že „Komisia je pripravená zvýšiť alebo znížiť rýchlosť mesačných nákupov dlhopisov tak, aby zachovala politiku náležitého prispôsobenie sa, ak sa zmení výhľad podmienok na trhu práce, resp. výhľad inflácie.“ Ak sa vo vete nevyznáte, nezúfajte. Hlavným dôvodom rozhodnutia bol slabý ekonomický rast. A nie je sa čomu čudovať. Chicagsky Index PMI sa prepadol na úroveň 49 bodov, čo indikuje recesiu. Pravdepodobne respondentom nikto nepovedal, že ekonomika USA sa zotavuje, keďže akciové indexy dosiahli svoje nové maximá.
Matúš Pošvanc