Stručný popis riešeného problému: Vstup nového partnera do prevádzky vodohospodárstva prostredníctvom tzv. oddeleného modelu
Krajina pôvod: Francúzsko, Spojené kráľovstvo
Typ samosprávy: Mesto
Názov samosprávy: Lyons, London
Rok realizácie: 1853 – súčasnosť
Detailný popis riešeného problému
Európania si cenia svoje životné prostredie – prieskumy ukázali, že veľká väčšina (viac ako 70 %) si želá, aby sa kládla rovnaká váha na environmentálnu, hospodársku aj sociálnu politiku. Ako jednotlivci sme pripravení podniknúť kroky v oblasti životného prostredia aj keď naše snahy by mohli byť účinnejšie, keby mali viac informácií o lacnejších alebo dokonca bezplatných alternatívach.
V poslednej dobe zaznamenávame trvalý nedostatok investícií na obnovu a modernizáciu v oblasti vodohospodárstva. Pre vytvorenie nových vodohospodárskych firiem je potrebné dostatočné financovanie, prílev nových investícií a takisto adekvátne riadiace kapacity, aby tieto firmy boli životaschopné. Ako teda dosiahnuť, aby bol vodohospodársky priemysel výkonný, ak miestne monopoly túto oblasť nechcú deregulovať? Riešením by mohol byť vstup nového partnera do vodohospodárskej sféry prostredníctvom tzv. oddeleného modelu. Konkrétne ide o verejno-súkromné partnerstvo medzi vodohospodárskou spoločnosťou, ktorá spadá pod samosprávu regiónu alebo mesta a spoločnosťou súkromnou, pri ktorom samosprávy ostávajú vlastníkmi infraštruktúry, ale prevádzkovateľom je súkromná firma. Oddelený model teda znamená, že infraštruktúru vlastní jedna spoločnosť a na základe nájomnej zmluvy ju prevádzkuje iná. V prípade, že má súkromná inštitúcia záujem o aplikáciu oddeleného modelu, môže postupovať tak, že si na Slovensku odkúpi napr. dcérsku spoločnosť istej vodárenskej spoločnosti. Tá vlastne založila tento podnik preto, aby zabezpečoval výrobu a dodávku vody, jej odvedenie a čistenie. Avšak čističky, potrubia, kanalizáciu, vodárenskú infraštruktúru – to všetko kontroluje materská spoločnosť. A nakoniec materskú spoločnosť kontroluje samospráva. Je to presne ten istý model, ktorý odporúča aj Európska únia.
Detailný popis stratégie na riešenie problému
V Spojenom kráľovstve bol hlavný regionálny vodohospodársky program, zahrňujúc územie aj infraštruktúru ktorú používajú, kompletne sprivatizovaný koncom roku 1980. Spoločnosti pôsobiace v súkromnom sektore na základe oddeleného modelu postupne zmenili funkciu miestnych samospráv a teraz fungujú ako spoločný prevádzkovatelia dodávok vody a poskytujú služby v oblasti jej spracovania. Zhruba 3/4 tohto sektoru sú v súčasnosti riadené súkromnými verejnoprospešnými programami. Pri oddelenom modeli ide predovšetkým o správne rozdelenie úloh, pretože samotný model je v princípe veľmi jednoduchý a funkčný, ak sa používa správne a dobre sa rozdelia úlohy medzi privátnymi a komunálnymi partnermi. Je to o komunikácii a spolupráci na veľmi dlhý čas. Spoločnosť prevezme prevádzkovanie vodovodov a kanalizácií, ale majiteľmi infraštruktúry aj naďalej ostanú pôvodné vodárenské spoločnosti vlastnené samosprávami, ktoré si tak zachovajú vplyv na tvorbu cien i investície. Dvoma hlavnými zložkami trhu vo Francúzsku sú: Vivendi Environment (ktorá vyrástla z dobre známej vodohospodárskej spoločnosti Generale des Eaux) a Suez Lyonaisse (kedysi Lyonnais des Eaux). Tieto dve spoločnosti vybudovali mnoho komerčných výhod v oblasti obchodu s dodávkou vody a jej spracovania a v tejto činnosti a majú dlhú históriu:
Generale des Eaux, založená v roku 1853, vyhrala vôbec prvý súhlas vo svojej histórii v oblasti verejne prospešných služieb a to súhlas pre dodávanie úžitkovej vody v Lyons. To napomohlo k výhre série iných dôležitých a väčších zmlúv vrátane tej, ktorá sa spája s mestom Paríž v roku 1860. Prvá zmluva o čistení odpadových vôd bola podpísaná s mestom Rheims v roku 1884. Tento výhodný model dodávky vody a jej spracovania má dlhú históriu aj v iných krajinách. General des Eaux priniesol svoje know-how aj do Talianska, napríklad vtedy, keď vďaka nim vyhrali kontrakt v zásobovaní vodou v Benátkach v roku 1880. O deväťdesiat rokov neskôr sa rozšírili do Španielska a v roku 1986 boli vytvorené hlavné verejnoprospešné služby a vybudovalo sa portfólium pre vodohospodársky obchod aj v Spojenom kráľovstve. V roku 1993 sa Generale des Eaux stali hlavným akcionárom v AWT, ktorý dodával úžitkovú vodu do New York City v Spojených štátoch. V roku 1998 Vivendi vyhral kontrakt o výstavbe, pôsobení a transfere vo vodohospodárstve (BOT) a zároveň kontrakt pre vybudovanie úpravovne vody, prevádzkovanú v Číne. Predsa len, Vivendi zásobuje pitnou vodou 80 miliónov ľudí na svete a stal sa najväčšou vodohospodárskou spoločnosťou v Európe.
Suez Lyonaisse zásobuje 77 miliónov ľudí pitnou vodou celosvetovo a spracováva odpadovú vodu pre 52 miliónov ľudí. Jeho globálne záujmy zahrňujú niekoľko zmlúv s mestskými samosprávami v Spojených štátoch kde sa takéto verejno-súkromné partnerstvá stávajú čoraz viac populárnymi. Ich americká pobočka United Water nedávno vyhrala vôbec najväčší kontrakt udelený pre dodávku pitnej vody v Atlante, Georgia. Suez Lyonaisse v Spojenom kráľovstve vlastní privatizovaný Northumbrian Water and Essex & Suffolk, jednu z predošlých verejnoprávnych vodných spoločností. Aj iné krajiny odovzdali štátne vodohospodárstvo súkromnym riadiacim aparátom, napríklad v Argentíne bol Obras Sanitarias predaný do Aguas Argentinas, ktorá je pobočkou Suez Lyonnaise a ktorá rozšírila vodnú sieť o 600tis. nových spotrebiteľov a schválila zníženie cien o 1/4. Zároveň investovala 4 miliardy amerických dolárov do vylepšenia služieb v spracovaní vody.
Popis výsledkov riešenia
Podstata oddeleného modelu spočíva v efektívnosti vzájomnej spolupráce dvoch partnerov vo vodárenskom biznise. Prostredníctvom tohto modelu sa francúzske verejnoprospešné spoločnosti diverzifikovali do spojených obchodov – takých ako sú vodohospodárske stavebné projekty, projekty demineralizácie rastlinstva alebo projekty vodohospodárskeho inžinierstva, na celom svete.
Výhodou oddeleného modelu je, že jeho zavedením v podniku vzniká potenciál rastu a rozvoja, posilní sa pozícia na trhu, upevní finančná štruktúra a v neposlednom rade takáto dohoda môže vytvárať aj nové pracovné miesta. Tento model ponúka aj možnosť pre vykonávanie zmien a zlepšovanie, investičný rozvoj alebo napr. rekonštrukciu vodárenskej a kanalizačnej infraštruktúry.
Podmienka efektívneho fungovania modelu spočíva v tom, že prísun konkurencie je založený na zmluvách s dobou určitou. To znamená, že intenzita trhovej konkurencie závisí na presnom obsahu kontraktu a najmä dobe jeho trvania.
Zdroje:
http://www.adamsmith.org/80ideas/idea/51.htm
http://firmy.etrend.sk/77472/firmy/konsolidovane-odvetvie-cakaju-investicie
http://firmy.etrend.sk/79791/firmy/henri-proglio-miliardovy-biznis-so-zodpovednostou
http://reports.eea.europa.eu/state_of_environment_report_2005_1/sk/SK-summary.pdf
http://www.foe.org/WSSD/suez.html
http://www.suez-lyonnaise.com/
http://www.vivendi.com/corp/en/home/index.php