Začali lepšie zajtrajšky

Tak, konečne prichádzajú tie toľko sľubované lepšie zajtrajšky. Eurozóna nám v druhom kvartáli konečne po šiestich predchádzajúcich kvartáloch rástla. Celých 0,3 %. Hlavným ťahúňom bolo Nemecko 0,7% rast a prekvapením bolo Francúzsko, ktoré zaznamenalo 0,5 % rast. Španielsko a Taliansko klesali. Analytici dokonca očakávajú pokračovanie tohto trendu, ktorý by mal byť podporený 1,2 % rastom priemyselnej produkcie a pozitívnymi číslami v stavebnom priemysle. Z tohto hľadiska je celkom zábavná predpoveď Medzinárodného menového fondu, ktorý predpokladá, že v roku 2016 bude najviac rásť v Eurozóne Grécko. Nemecku sa až tak dariť nebude.

2_projekcie_HDP

http://www.zerohedge.com/news/2013-08-15/thursday-unhumor-imfs-european-growth-expectations

Áno to, Grécko. To kde je nezamestnanosť dnes vyššia ako 25 % a nezamestnanosť mladých je vyššia ako 60 % a v druhom kvartáli tohto roku im opätovne klesla ekonomika o 4,6 %. Presne to Grécko, o ktorom nemecká Budesbanka predpokladá, že bude v roku 2014 potrebovať ďalšiu pomoc a že nedávna schválená pomoc vo výške 5,8 mld. euro bola politicky motivovaná a že je s ňou spojené veľmi vysoké riziko. Nuž je pred voľbami v Nemecku. Iné sa očakávať asi ani nedalo.

Možno si ešte pamätáte na stress testy bánk z roku 2011, ktoré tvrdili, že 70 najväčších bánk v EU potrebuje kolektívne len čo to cez 100 mld. euro; inak že je všetko v poriadku. Stress testy boli vtedy pod taktovkou národných regulátorov. ECB a EBA (Európsky bankový orgán) navrhujú dnes jednotnú definíciu toho, čo je riziková a nefunkčná pôžička. Celkom poučné vedieť, že dnes len málokto naozaj tuší, do akej miery je európsky bankový trh v problémoch.

Japonsku sa podarilo dosiahnuť celkom vysoký dlh. Teda pardon. Celkom? Mega vysoký. Koľko to je? Dlh Japonska prekročil 1 008 biliónov (biliardu) jenov. Premiér Abe promptne zareagoval na správu a plánuje zdvojnásobiť daň z predaja. Aj vy sa pýtate samých seba, že na čom fičí? Áno je jasné, že žiadne zvýšenie daní Japonsku dlh splatiť nepomôže. Zaujímavé však je, že trhy, dlh krajiny zatiaľ moc netrápi, bez ohľadu na to, že Japonsko nikdy svoje záväzky už nenaplní. Aspoň nie prostredníctvom jenov, ktoré dnes akú, takú hodnotu ešte majú. Rovnako ako Európa si v ekonomických ukazovateľoch vraj polepšila i Čína. Priemyselná produkcia rástla o 9,7 %, čo bolo o 0,7 % viac, ako sa očakávalo, rovnako narástol maloobchodný predaj a rovnako sa pozitívne vyvíjali i investície do aktív. Človek by sa potešil, keby zároveň nečítal správy o tom, že Čína podľa štúdie Pekingskej univerzity nadhodnotila svoje HDP minimálne o 1 bilión USD. Ale na manipuláciu čísiel z Číny sme už zvyknutí.

Vyzerá to, že byť občanom USA, už nie je až také výhodné, ako bývalo. USA, ako jediná z krajín OECD zdaňuje svojich občanov bez ohľadu na to, kde sídlia. Tým sa snaží zaplátať diery vo svojom deravom rozpočte. Podľa Federálneho registra sa šesťnásobne zvýšil počet žiadostí o zbavenie sa občianstva USA, čo sa pripisuje plánom vlády sprísniť daňové pravidlá. Objektívne však treba povedať, že sa zatiaľ jedná približne len o 1100 občanov v priebehu posledného kvartálu.

Pozor neprehliadnite !!!!

verejnost_728x90

Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Získajte až 30 % zľavu z poplatku do 26.8.2013. Neváhajte prihláste sa!

Matúš Pošvanc

Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp