Inštitút slobody a podnikania udelil svoju prvú výročnú cenu José Piñerovi

Inštitút slobody a podnikania dňa 10. 5. 2024 v Bratislave udelil svoju prvú výročnú cenu Dr. José Piñerovi najmä za tieto jeho štyri zásluhy:

1. Realizáciu prvej dôchodkovej reformy, ktorá priniesla väčšiu slobodu, zodpovednosť a autonómiu jednotlivcom v oblasti sociálneho zabezpečenia a inšpirovala mnohé ďalšie krajiny, aby nasledovali jeho príklad.

2. Pomoc pri zavedení osobných dôchodkových účtov – druhého dôchodkového piliera – na Slovensku.

3. Celoživotné úsilie o podporu takýchto inštitucionálnych zmien posilňujúcich slobodu v našich súčasných spoločnostiach, ktoré čelia mnohým zbytočným obmedzeniam slobody.

4. Dlhodobé a priateľské vzťahy so Slovenskom.

José Piñera vystúpil s prvou výročnou prednáškou ISP

Výročné ocenenie – symbolickú Medailu slobody od slovenského sklára Juraja Slobodu – odovzdal počas slávnostného ceremoniálu José Piñerovi ako prvému lauerátovi Ján ORAVEC, predseda a zakladateľ Inštitútu slobody a podnikania. Následne José Piñera predniesol prvú výročnú prednášku ISP, v ktorej sa zameral na zdôraznenie predností kapitalizačného systému dôchodkového zabezpečenia a fakt, že ho preberá stále väčší počet krajín, ktorých je v súčasnosti asi 50.

Kto je José Piñera

José Piñera je ekvivalentom Placida Dominga v dôchodkovom svete. Uchmatnite si, vyžobrite, požičajte si alebo ukradnite lístok, aby ste ho počuli hovoriť.“ Bill Jamieson, editor ekonomických správ, London Sunday Telegraph.

Ako minister práce a sociálneho zabezpečenia Čile (1978-1980) bol Dr. José Piñera architektom úspešného čilského súkromného dôchodkového systému.

Dr. Piñera bol pozvaný vystúpiť na Clintonovom summite o sociálnom zabezpečení v Bielom dome a vysvetliť svoju čílsku reformu Georgovi W. Bushovi v jeho dome v Austine.

Stretol sa s prezidentom Putinom v jeho dači pri Moskve a premiérom Romanom Prodim v Palazzo Chigi v Ríme.

Svedčil vo výbore pre sociálne zabezpečenie Dolnej snemovne Spojeného kráľovstva na pozvanie jej predsedu, labouristického poslanca Franka Fielda, a tiež vo výbore pre bankovníctvo amerického Senátu, kde ho pozval jeho predseda, republikánsky senátor Phil Gramm.

Pomáhal vláde Solidarity v Poľsku a mexickému prezidentovi Foxovi. V Santiagu ho navštívili parlamentné delegácie z mnohých krajín, medzi nimi zo Švédska, Číny, Kolumbie, Južnej Afriky, Slovenska a Nigérie.

Bol na jednom pódiu spolu s Alanom Greenspanom či s Miltonom Friedmanom.

Vystúpil na pôde U.S. Business Roundtable aj v paneli s ministrami práce Francúzska a Nemecka na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Bol hlavným rečníkom na konferenciách Cato Institute v Pekingu, Šanghaji, Moskve, Petrohrade, Londýne, Tokiu a bol pozvaný prednášať na konferencie sponzorované súkromnými korporáciami, think-tankmi a univerzitami.

Teraz Dr. Piñera propaguje po celom svete vytváranie dôchodkových systémov založených na osobných dôchodkových účtoch. Robí to úplne nezávisle.

Dr. Piñera je držiteľom titulu Master a Ph.D. má diplom z ekonómie na Harvardskej univerzite, publikoval množstvo článkov a napísal osem kníh.

Dr. Piñera neprijíma platby od žiadnej vlády.

Výročné ocenenie – symbolickú Medailu slobody od slovenského sklára Juraja Slobodu – odovzdal počas slávnostného ceremoniálu José Piñerovi ako prvému lauerátovi Ján ORAVEC, predseda a zakladateľ Inštitútu slobody a podnikania.

Aký bol program stretnutia:
15.30 – 16.00: Registrácia
16.00 – 16.10: Úvod, privítanie hostí, Richard Sulík

16.10 – 16.20: Laudatio, zdôvodnenie udelenia 1. výročného ocenenia ISP José Piñerovi, J. Oravec
16.20 – 16.25: Ceremoniál odovzdania “Medaily slobody” J. Piñerovi,

16.25 – 16.50: Výročná prednáška ISP, José Piñera
16.50 – 17.30: Hovory s reformátorom presadzujúcim voľný trh, diskusia José Piñeru s publikom

17.30: Záver stretnutia

Kto je José Piňera?

 
 
Zdieľať na
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp