Podľa najnovšieho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti IMD je Slovensko 59. najkonkurencieschopnejšou ekonomikou spomedzi 67 hodnotených krajín.
Bratislava / Lausanne, 18. júna 2024
Inštitút slobody a podnikania (www.insap.sk) v spolupráci s renomovaným švajčiarskym Inštitútom pre rozvoj manažmentu (Institute for Management Development, www.imd.ch), Nadáciou F. A. Hayeka a 66 ďalšími organizáciami z celého sveta zverejnil Svetovú ročenku konkurencieschopnosti ekonomík v roku 2024 (IMD World Competitiveness Booklet).
Index konkurencieschopnosti ekonomík, publikovaný už od roku 1989, porovnáva a hodnotí 164 rozličných kritérií, ktoré sú združené v štyroch základných oblastiach – ekonomický rozvoj, efektivita vlády, efektivita podnikov a infraštruktúra, pričom každá z týchto oblastí má 5 sub-faktorov. Spoločne zachytávajú rôzne aspekty konkurencieschopnosti, ako napr. makroekonomická stabilita, fiškálna politika, kvalita inštitúcií, otvorenosť trhu, dynamika podnikania, inovácie, vzdelávanie, zdravotníctvo, či environmentálna výkonnosť.
Slovenská republika sa tento rok umiestnila na 59. mieste spomedzi 67 hodnotených krajín. V medziročnom porovnaní sa postavenie Slovenska zhoršilo o 6 miest. Slovensko medziročne pokleslo najmä v oblasti efektívnosti vlády, kde možno vidieť prepad vo všetkých piatich sub-faktoroch. Napríklad v sub-faktore inštitucionálneho rámca krajina prepadla zo 40. miesta na 55. miesto. V oblasti ekonomického rozvoja krajina zastáva, rovnako ako minulý rok, 56. priečku, avšak napríklad v sub-faktore medzinárodných financií, sa krajina prepadla z 63. až na 66. miesto a teda v tomto sub-faktore zastáva predposlednú priečku spomedzi všetkých krajín. Slovensku patrí posledná, 67. priečka v sub-faktore postoja a hodnôt v oblasti efektívnosti podnikov.
V prvej trojici krajín z hľadiska ich globálnej konkurencieschopnosti sa umiestnili Singapur, Švajčiarsko a Dánsko. Prvej desiatke rebríčka dominujú menšie ekonomiky, čo svedčí o tom, že konkurencieschopnosť ekonomík nie je otázkou veľkosti krajín.
Prvé miesto v rebríčku patrí Singapuru. Štatút najvýkonnejšej ázijskej krajiny zastával aj minulý rok, kde krajina obsadila štvrtú priečku. Prvé miesto Singapur dosiahol aj v roku 2020. Tento rok však krajina zaznamenala výborné výsledky vo všetkých štyroch faktoroch konkurencieschopnosti, najmä v oblasti efektívnosti vlády a efektívnosti podnikov (napríklad v sub-faktore manažérskych praktík si krajina polepšila o 21 miest), čo je odrazom silného súkromného ako aj verejného sektora.
Druhou krajinou v rebríčku konkurencieschopnosti je Švajčiarsko. Oproti minulému roku krajina v hodnotení zlepšila svoje umiestnenie o jedno miesto. Toto zlepšenie je spôsobené najmä pokrokom v hospodárskej výkonnosti (najväčší pokrok krajina zaznamenala konkrétne v sub-faktore zamestnanosti, kde si polepšila o 9 miest) a efektívnosti podnikov, ako aj vďaka pretrvávajúcemu prvenstvu v oblasti efektivity vlády a stavu infraštruktúry.
Dánsko oproti minulému roku kleslo z prvého na tretie miesto v dôsledku poklesu hospodárskej výkonnosti (výrazný pokles vo všetkých sub-faktoroch, no najmä v oblasti medzinárodného obchodu, medzinárodných investícií a zamestnanosti). Tento pokles je však len mierny a krajina naďalej patrí medzi najkonkurencieschopnejšie ekonomiky sveta.
Novými krajinami medzi hodnotenými boli tento rok Ghana, Nigéria a Portoriko. Zaradenie afrických krajín aktívne prispieva k ich úsiliu o ich hospodársky rozvoj. To následne môže viesť k zlepšeniu životnej úrovne, tvorbe pracovných miest a trvalo udržateľnému rozvoju, čím sa v krajinách formuje ekonomické prostredie na ďalšie roky.
Úspešnými ekonomikami v budúcnosti podľa správy IMD budú tie, ktoré dokážu predvídať a prispôsobiť sa v meniacom sa globálnom kontexte a zároveň dokážu vytvárať hodnoty a zvyšovať blahobyt svojich občanov. Riaditeľ IMD Arturo Bris tiež uvádza, že hlavnými výzvami v oblasti konkurencieschopnosti bude prechod na nízkouhlíkové a obehové hospodárstvo, zohľadnenie rastúcej integrácie rozvíjajúcich sa trhov do svetového hospodárstva a nasledovanie trendov digitálnej transformácie hospodárstva.
Rebríček svetovej konkurencieschopnosti 2024